Veče u čast mladih književnika nagrađenih na literarnim takmičenjima

Trodnevni Dječji festival „Pored mora, pjevati se mora“, koji već treću godinu u čast djece i mladih organizuje Sekretarijat za kulturu i obrazovanje, počeo je sinoć književnim programom u bašti Kuće nobelovca Iva Andrića.

Zahvalnice i knjige je dobilo 65 učenika hercegnovskih osnovnih škola koji su osvojili nagrade na raznim literarnim takmičenjima, a radove je pročitalo njih 12 sa međunarodnim nagradama; po troje iz škola “Dašo Pavičić”, “Milan Vuković”, “Ilija Kišić” i “Orjenski bataljon”.

Profesorica jezika i književnosti Tamara Komar, koja je bila mentor nagrađenim učenicima iz OŠ “Ilija Kišić” smatra da ovakvi događaji motivišu djecu, čiji talenat treba razvijati.

-Djeca su inače talentovana i maštovita i mislim da, kada im se da sloboda da izraze ono što misle i što osjećaju, onda oni to i urade. Talenat je nešto sa čime se rađaju, međutim ta njihova viđenja svijeta su zaista posebna. Talenat se, naravno, može razvijati i dagograđivati i čitanjem i slušanjem drugih, kao i posjećivanjem različitih kulturnih manifestacija, što mi zaista radimo. Mislim da je i ovo što se večeras dogodilo veoma važno jer su djeca uvažena. Kada uvažite djecu, i kada im kažete da je ono što oni rade vrijedno onda oni to poštuju, i mislim da ih takođe i društvo na taj način motiviše. Roditelji, prije svega, jer kada u kući roditelji čitaju i kada u kući postoji biblioteka, onda i ta djeca više čitaju i imaju bolji rezultat. Mi, nažalost, imamo i djecu koja nemaju kućne biblioteke, ali kada im date štivo koje ih zanima, kada im date priliku da kažu ono što oni žele i ono što osjećaju, onda oni uzvrate.

Na razvoj djece utiče ukupna društvena klima, objašnjava profesorica Komar, ističući da je važnije da budu čitaoci nego pisci.

Talenat je na jednoj strani, a dok su mali oni su i kreativni i razvijaju se, a kako će se dalje razvijati to se ne zna. Oni uopšte ne moraju da budu pisci, i ja mislim da to i nije najvažnija stvar. Mislim da je daleko važnije da budu čitaoci jer je to nešto što daje kvalitet životima svih nas. Uvijek bih se radije opredjeljivala za čitanje i za knjigu. Veoma mnogo sarađujemo sa Gradskom bibliotekom, mislim da je sjajna saradnja koju mi ostvarujemo godinama, i sva ta klima je jako važna za razvoj djeteta. Ne samo nastavnik, ne samo dijete, nego je ukupna društvena klima važna i ovo što se večeras desilo zaista pohvaljujem, izuzetno je organizovano, poručila je Komar.

Jedan od nagrađenih učenika, Danilo Šušić, najviše voli da opisuje ljepote Boke, a nagrade su mu podsticaj da nastavi da piše.

-Pišem kako-kad, kad mi dođe koja tema. Nekad pišem kako je lijep naš zaliv, nekad pišem o svom najboljem drugu, uvijek je drugačija tema. Imam najviše inspiracije kad pišem sastav o našoj Boki Kotorskoj. Čitanje je pola pisanja, znači da bi bio dobar sastav ili literarni rad, mora se puno čitati. Ja, recimo, čitam mnogo i ne nešto određeno, nego kako mi koja knjiga stigne na red. Nagrade za mene jesu kao odskočna daska, podstiču me da nastavim dalje i da budem uporan, ali ne da bi se nešto hvalisao.

Sličnog je mišljenja i Luka Marković.

-Jednostavno, kad mi dođe tema koja mi se sviđa inspiracija dođe sama od sebe i kad počnem da pišem, ja ne stajem. Nekada sam dosta više pisao, u poslednje vrijeme ne baš toliko, ali volim da pišem. Svaka nagrada je uvijek podsticaj za više, ali i kad sam napišem nešto što mi se sviđa, i da ne osvojim ništa i dalje sam zadovoljan i ponosan što sam to napisao.

Milica Ćorić voli da piše o odnosima među ljudima, a iako nisu najvažnije, nagrade su ipak predstavljaju satisfakciju.

-Moja najveća inspiracija su moje misli, a potom mora biti i neki podsticaj. Da li je to tema, ili što ne mogu da na drugi način iskažem svoja osjećanja, ali to su neke od glavnih. Najviše volim da pišem o ljudskim relacijama i razmišljanjima, kao u nagrađenom sastavu. Iako je tema bila rodoljubna, ja sam htjela da uvedem element ovog mentaliteta. Nagrade mi jesu podsticaj, ali nisu najbitnije. Bitno je učestvovati, ali je lijepo i osvojiti nagradu, kao neku validaciju našeg truda i rada.

Za dobitnika brojnih literarnih nagrada, Vuka Janičića, koji piše svakodnevno, najbitnije je naći inspiraciju.

-Veoma su mi bitne nagrade, neki su mi podsticaj i motivacija za dalje pisanje i svaka nagrada je vrijedna na svoj način. Pišem obavezno na zadate teme u školi pošto je to đačka obaveza koju treba da ispunjavam, a pišem i sam, trudim se svake sedmice skoro svaki dan. Najbitnija stvar je prvo naći motivaciju i inspiraciju za pisanje. Inspiracija može biti sve o čemu mislim u datom trenutku, poput ljepote naše zemlje, svaki šum, ili recimo svađa mojih drugara.

Literatima je svoju knjigu „Prodavnica igračaka“, zbirku bajki koja je nominovana za nagradu „Mali princ“, poklonila naša sugrađanka, pisac profesor dr Sanja Crnogorac, a program su upotpunili učenici Muzičke škole Jovan Savić i Aleksandar Šiškin.

Drugog dana festivala “Pored mora pjevati se mora”, večeras od 19.00 sati u parku Boka počinje koncert talentovanih solista horova iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, koje će plesom ispratiti članice KSC “Diano”.

Uz domaćina – dječiji hor „Cvrkutići“, u centralnom programu sutra od 19.00 sati u parku Boka, predstaviće se i horovi: „Vokal kids“ iz Pančeva, „Raspevano srce“ iz Vršca, „Vivak“ iz Sremske mitrovice, „Bubamarac“ iz Trebinja, „Zvjezdice“ iz Podgorice, „Milija Nikčević“ iz Nikšića i „Jedinstvo“iz Kotora.

U slučaju kiše program će biti organizovan u dvorani Park, a tokom festivala učesnici će šetati gradom i pjevati na raznim lokacijama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here