Vaterpolisti Crne Gore pobijedili Japan

Vaterpolisti Crne Gore plasirali su se u osminu finala Svjetskog prvenstva u Dohi pobjedom nad Japanom 13:11 (3:2, 2:3, 4:0, 4:6) u posljednjem meču grupne faze.

Nakon duela između Srbije i SAD, koji počinje u 15 i 30, znaće se sa koje pozicije će naš tim ući i protiv koga igrati u nokaut fazi.

“Ajkule” su strahovale i drhtale dvije četvrtine, u trećoj dominirale, što je, ispostavilo se, bilo dovoljno da se slomi otpor rivala.

Crna Gora je sigurno ušla u meč, golovima Ukropine i Vujovića, povela 2:0 i izgledalo je da neće imati problema da opravda status favorita.

Ali, nije bilo tako. Japan se brzo vratio, nakon osam minuta bilo je 3:2 za „ajkule“, da bi u drugom minutu druge četvrtine naš tim bio u zaostatku – 3:4.

I od tada je počela zebnja da u Dohi može da se dogodi čudo. Japanci su kod vođstva 5:4 imali napad za plus dva, srećom nisu ga realizovali, da bi Perković iz kontre pogodio za 5:5.

To je bio rezultat na kraju druge četvrtine, zahvaljujući Tešanoviću, koji je odbranio zicer u posljednjem napadu rivala.

Crna Gora je poslije dugo vremena nakon dva minuta i 10 sekundi igre u trećem periodu, golom Matkovića, a nakon više propuštenih prilika, Brguljan je preciznom dijagonalom pogodio za 7:5 tri i po minuta prije kraja tog dijela i kompletirao seriju 3:0 kojom je utakmica ušla u mirnije vode.

A kada je Mršić izborio i realizovao peterac za 8:5, pa Popadić bio precizan za 9:5 izgledalo je da je sve gotovo uoči završnih osam minuta.

Međutim, ponovo su „ajkule“ stale, dozvolile protivniku da za četiri minuta postigne tri gola, dok je na drugoj strani pogodio samo Ukropina lobom na isteku napada, pa je Japan stigao na neugodnih 10:8.

Matković je tri i po minuta prije kraja realizovao igrača više za 11:8, Brguljan, koji se istakao odličnom defanzivom, promašio peterac i priliku da stavi tačku.

Neizvjesnost je produžena, Japan je smanjio na 11:9, pa na 12:10, da bi Matković četvrtim pogotkom za 13:10 konačno otklonio dileme.

Dušan Matković je sa četiri gola bio najefikasniji, tri je postigao Aleksa Ukropina, dva Vlado Popadić, po jedan Draško Brguljan, Miroslav Perković, Marko Mršić i Jovan Vujović.