Успјешно реализован курс подводне археологије и дигиталне документације подводне културне баштине

DCIM100GOPROGOPR2902.JPG

У Улцињу је, од 7. до 11. априла, одржан петодневни међународни курс подводне археологије и дигиталне документације подводне културне баштине, који је окупио двадесет стручњака и професионалаца из сектора културне баштине — по десет из Црне Горе и Албаније, те девет предавача из Црне Горе, Хрватске и Албаније. Ова јединствена едукативна иницијатива реализована је у оквиру пројекта WRECKS4ALL 2.0, који се суфинансира кроз Interreg IPA програм Јужни Јадран, с циљем унапређења знања, институционалних капацитета и дугорочне сарадње међу земљама региона у области очувања и валоризације подводне културне баштине.

Свечано отварање курса обиљежили су говори  Ilira Čapunija, испред Општине Улцињ, и Antonija Lulgjuraja, из Завичајног музеја Улцињ, који су истакли значај оваквих иницијатива за јачање локалних и регионалних капацитета у области заштите и валоризације подводне културне баштине. Курс је организовао Центар за археологију, Универзитета Црне Горе, у сарадњи са  UNESCO Међународним центром за подводну археологију из Задра (ICUA Zadar) — водећом институцијом за регионални развој капацитета, истраживање и заштиту подводне баштине на Јадрану. Иницијатива је спроведена под покровитељством UNESCO UNITWIN мреже за подводну археологију, чиме су осигурани високи међународни стандарди и трансфер најбољих пракси.

Током обуке, полазници су стекли основна знања из области подводне археологије, методологије истраживања, конзервације налаза, као и принципа управљања подводном културном баштином. Главни дио курса био је посвећен напредним техникама дигиталне документације методом 3Д фотограметрије и коришћењу софтверских алата за процесуирање  3D модела. Кроз практичне вјежбе на копну и у контролисаном ронилачком окружењу, полазници су не само усвојили техничке вјештине, већ и развили способност примјене дигиталних рјешења у својим матичним институцијама.

Међу предавачима били су: Дарко Ковачевић из Центра за археологију, Младен Пешић, директор ICUA Задар, те експерти за подводну археологију, конзервацију и дигиталну документацију из ICUA Задар: Маја Калеб, Роко Сурић, Шиме Вркић, Дорис Куртов и Анита Јелић, затим Artur Mecollari, истраживач подводне културне баштине из Албаније, као и Ведран Дорушић, добитник UNESCO награде за најбољу праксу туристичке валоризације локалитета подводне културне баштине.

Поред стручног и едукативног значаја, курс је допринио развоју сарадње између стручњака из сектора културне баштине Црне Горе, Хрватске и Албаније. У атмосфери заједничког рада, учења и боравка, постављени су темељи за будуће професионалне везе и нове прекограничне пројекте.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here