Успјешна теренска вјежба спасавања у Суторини

Завршна теренска вјежба прекограничног пројекта Flood and fire коју реализују Општине Херцег Нови, Равно, Требиње и Конавле одржана је на ријеци Суторина. Након једночасовне вјежбе представници партнерских општина су на конференцији за медије представили меморандум о разумијевању, чији је циљ да руководства држава олакшају прекогранично дјеловање служби спасавања.

У завршној вјежби спасавања учествовало је више од 60 представника служби из Херцег Новог, Требиња, Конавала и општине Равно. У једночасовној Акцији спашавања у случају поплаве учествовала је и хеликоптерска јединица војске Црне Горе. Након вјежбе меморандум о сарадњи потписали су представници партнерских Општина.

Предсједник Општине Стеван Катић казао је да је пројекат значајан за цијелу регију и додао да су упутили иницијативу да возила Служби границу прелазе једноставније.

-Надам се да ће та наша иницијатива уродити плодом јер мислим да у тим ситуацијама морамо да будемо јединствени и да се у таквим ситуацијама брже реагује, како би се спасили животи и имовина, казао је Катић.

Реализација пројекта ушла је у последњи мјесец и показала да партнерске општине могу увијек рачунати на међусобну помоћ, казао је менаџер пројекта Јован Суботић.

– Створила се једна регионална база за све будуће пројекте без обзира на тему. Капацитети су подигнути у свим општинама. Херцег Новом је то било пријеко потребно. Потенцијалним уласком у ЕУ добијамо веће могућности, средства и чешће пројекте и граду можемо да донесемо много тога што нам недостаје, а нисмо у прилици да их обезбиједимо кроз регуларно пословање.

Маријана Чупић Јовановски из Општине Конавле казала је да  већ види резултате заједничке сарадње и да осим опреме која се добије у склопу пројекта, везивање пројектних партнера и припадника ватрогасних служби један од главних циљева пројекта. 

Дражен Бошковић из Требиња казао да су заједничком вјежбом доказали да могу одрадити много тога и у наредном периоду нам слиједи велики посао.

-Овакве вјежбе морамо имати што чешће, мијењати локације  и на тај начин оснаживати све наше службе, а истовремено повећавати повјерење локалног становништва и свих оних који долазе у наше локалне заједнице прије свега кроз сецтор туризма, казао је Бошковић.

Јосип Рагуж из Општине Равно  казао је да је вриједност пројекта не само у  опреми већ и искуству. Наши ватрогасци су били дио ове вјежбе и што је једна велика едукација. 

Имплементација пројекта започела је 15. августа 2020. Године, а укупна вриједност је 1.851.353 еура, од чега је кофинансирање Европске уније односно 85%.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here