Пројекат санације земљишта око Канли куле је у застоју, због одређених инфраструктурних разлога, што би ускоро требало да се одблокира. Санација клизишта око Канли куле заустављена је била током сезоне али није настављена због захтјева Управе за капиталне пројекте да се ријеши проблем каблова и инсталација на том подручју.
Подсјећамо да су радници компаније „Интермост“ из Подгорице, који су ангажовани да раде санацију клизиште око Канли куле, прије сезоне на терену завршили око 40 одсто од уговорених радова. Како је за РТХН казао директор Агенције за изградњу и развој града Александар Ковачевић, санација клизишта је неопходна како би се дошло до пројекта санације зидина тврђаве:
– У овом процесу Општина се појављује као сервис, јер је Управа за капиталне пројекте расписала тендер. Постоји надзор, који све води и контролише. У међувремену се догодило неколико спорадичних проблема везано за имовину, што је мало успорило процес, али то иде ка рјешавању. И биће потребни каблови Цедис-а како би се ријешило питање инсталација, каже Ковачевић.
Предузети су одговарајући кораци како би се ускоро наставили радови на истраживању терена:
– Неспорно је да се све треба припремити али то су неке ситуације, које су се десиле и направиле застој у извођачком дијелу посла. Надам се да ће ускоро тај пројекат да буде окончан, јер би требало да будемо и свједоци реконструкције Канли куле. Ово је само заштита од клизишта, а пројекат реконструкције тврђаве, је у оквиру капиталног буџета државе, објашњава Ковачевић.
Он информише да је при крају израда пројекта реконструкције Канли куле:
– Требали би да имамо у старом – новом руху, да се оне пукотине затворе, да се заштити тврђава у процесу конзервације. Пројекат ће дати модел заштите тврђаве кроз конзервацију овог културно историјског споменика. То је у надлежности државе. Кроз валоризацију тврђаве, Општина и Херцег фест користе простор и јединствену позорницу за концерте и друге садржаје од значаја за културну сцену града, подсјећа Ковачевић.
Управа за капиталне пројекте, такође, припрема тендер за реконструкцију старе школе на Србини, коју су задужбинари поклонили граду:
– При крају је израда главног пројекта реконструкције задужбинског објекта, старе школе на Србини. Из Управе за капиталне пројекте су нам управо рекли да је при крају израда главног пројекта реконструкције задужбине на Србини. До 15. децембра требало би да се распише тендер за одабир извођача за реконструкцију задужбине старе школе на Србини, очекује Ковачевић.
У Херцег Новом из капиталног буџета градиће се основна школа у Игалу и биће реконструисана задужбина Бошковић-Ђуровић-Лакетић у Србини. То је, између осталог, зацртано Реформском агендом Црне Горе 2024-2027 године. Како је наведено у агенди, у циљу унапређења и увећања капацитета школских објеката Министарство просвјете, науке и иновација склопило је кредитни аранжман са ЕИБ-ом за повећање постојећих просторних капацитета за основно и средње образовање, кроз изградњу нових објеката.
Агенција за изградњу и развој Херцег Новог, односно, Општина Херцег Нови су за наредну годину код Управе за капиталне пројекте, кандидовали пројекте отвореног базена у Игалу, вишенамјенског карактера, са пословно угоститељским објектима. Актуелне су и студије изводљивости за градску болницу, школе у Игалу, што је неопходно и да се иде ка том циљу да се гради. У ова три пројекта у наредној години биће остварено учешће државе у капиталним пројектима.