Uskoro novi zakon o zaštiti konkurencije

Privredna komora Crne Gore je organizovala prvi u nizu seminara pod nazivom „Efikasna konkurencija – izazovi i prepreke konkurencije na tržištu“, a u okviru projekta finansiranog od strane Evropske Unije.

Poseban izazov u pregovorima sa EU pored vladavine prava, predstavlja poglavlje koje se odnosi na konkurenciju i državnu pomoć. Ona je istakla da Privredna komora ima prepoznatljivu ulogu u procesu pridruživanja EU, te da karakter, obim i dinamika aktivnosti Komore idu u korak sa ukupnim aktivnostima države u integracionim procesima.

– Imamo predstavnike u svim pregovaračkim poglavljima koja se bave ekonomskim temama, tako da se privrednicima omogućava da kroz učešće u odborima Komore budu dio pregovaračkog procesa, te da upućuju i obrazlažu svoje zahtjeve u pogledu spremnosti za preuzimanje obaveza u svim oblastima pregovora. Komora te zahtjeve objedinjuje i kroz učešće u radnim grupama za pregovore omogućava da stavovi privrede budu uvaženi – kazala je direktorica Sektora udruženja PKCG Slavica Pavlović.

Enis Huremović, zamjenik direktora Agencije za zaštitu konkurencije kazao je da cilj politike konkurencije, u skladu sa EU vrijednostima, stvaranje razvijenih i efikasnih pravila tržišne konkurencije,

-Pregovaračko poglavlje osam stavlja pred Crnu Goru brojne izazove kako u praćenju legilsativnog okvira, tako i administrativnih kapaciteta koje je neophodno sprovesti u samom sistemu i od Crne Gore traži unapređenje u ovoj oblasti.

Huremović je takođe kazao da se uskoro očekuju novi zakon o zaštiti konkurencije, koji će kaznenu politiku staviti pod nadležnost Agencije.

Yngve Engstrem, šef sektora za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori, naglasio je važnost konkurencije u ekonomiji i njen uticaj na dobrobit građana.

– Iako postoji tržište, ono ne pruža sve prednosti građanima ako nema zaštite države u smislu konkurencije. U malim ekonomijama, poput crnogorske, suočavanje s izazovima konkurencije može biti teško, s malim brojem kompanija i velikom mogućnošću zloupotrebe – kazao je on.

Andrej Plahutnik vođa tima projekta, EPRD i predavač na seminaru istakao je da bez zdrave konkurencije nema stabilne ekonomije, a samim tim ni politike, poručujući da je konkurencija temelj svakog poslovanja na tržištu. Govoreći o projektu istakao je da se u okviru njega, između ostalog, radi na uspostavljanju jedinstvene kontakt tačke.

Prema njegovim riječima, intenzivno rade sa Akreditacionim tijelom i Institutom za standardizaicju, a u posebnom fokusu je i saradnja sa Agencijom za zaštitu konkurencije.

Plahutnik je učesnicima seminara pružio sveobuhvatan pregled pravnog okvira EU i Crne Gore u vezi s konkurencijom te je kroz konkretne primjere i analize dodatno osvijetlio ključne aspekte ovog važnog područja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here