Уручене су награде најбољима на 15. Литерарном конкурсу који су, поводом 23. априла, Свјетског дана књиге и ауторских права, организовали Градска библиотека и читаонице Херцег Нови и СМШ „Иван Горан Ковачић“.
На овогодишњем конкурсу теме су биле: мисао „Не мјере се људи пеђу, већ срцем и памећу“ поводом 200 година од рођења Стефана Митрова Љубише и стих Витомира Вита Николића „Нека ме не буде кад будем престао да волим, јер тада од мене не би остало ништа…“, поводом 90 година од рођења и 30 година од смрти нашег великог пјесника. По једногласној одлуци трочланог жирија прву награду освојио је Јакша Рогановић, другу Ксенија Боснић, а трећу Софија Вујичић.
Када је ријеч о литератури, награда није толико битна, колико само искуство писања, истакао је за РТХН првонаграђени Јакша Рогановић.
-Писање је било то такмичење, које је било као рекреација, и оно увијек треба да се сматра као нека врста вјежбе. Зато ми је било узбудљиво када сам освојио прво мјесто, јер га нисам баш очекивао. Очекивао сам више четврто или пето мјесто у најбољем случају. Наградекојесмо добили су одличне, јер дати књиге за оно што смо сад написали је подстицај да што више научимо, поручио је Рогановић.
Редовни учесник овог литерарног конкурса је и Ксенија Боснић, која се први пут нашла међу награђенима.
-Стварно сам почаствована, учествујем сваке године од првог разереда и ово је први пут да сам ушла међу прва три. Сви радови су били баш импресивни, тако да сам јако срећна што сам успјела да уђем у прва три. Свакако мислим да се нико од нас не такмичи због награда, али опет је фино када неко покаже да уважава ваш рад и када жели да вас награди и подстакне да наставите да се бавите књижевношћу или писањем, казала је Боснић.
Да су награде лијеп подстицај, али не и кључне, сматра и Софија Вујичић, која је освојила треће мјесто.
-Осјећај је наравно диван, као и након сваког успјеха. Стварно је било лијепо све организовано, драго ми је да сам учествовала и да сам освојила треће мјесто. Награде су свакако подстицај, али лично не пишем због награда, него због тога што волим. Оне могу бити подстицај, јер је стварно лијепо када неко цијени наш труд и што се некоме свиђа оно што радимо, али нису кључне, наравно, поручила је Вујичић и додала да су теме су биле веома инспиративне, јер су везане за љубав која је покретач свега.
Похвале су добили и ученици: Јелена Радоњић, Елена Банићевић, Милица Виторовић и Петар Бошковић, а радове су оцјењивали библиотекарка Весна Драгићевић и професори СЦХБ језика и књижевности Данијела Гудељевић и Љубомир Љубисављевић.
У оштрој конкуренцији прилично оригиналних радова жири донијели су одлуку да награди три и похвале још четири рада бог оригиналности у приступу обраде теме и инвентивног стилског поступка, казао је предсједник жирија Љубомир Љубисављевић.
-Свакако да је конкуренција била велика, 39 ученика и заиста врло квалитетних радова. Иначе се ми око ових оцјењивања увијек усагласимо врло лако, прођемо кроз двије-три сеансе док не искристалишемно ко је све за награду за прво, друго и треће мјесто и за похвале. Нарочито се гледа композиција састава, да ли је све то по неким школским стандардима, али оцјењује се чак и кад има мало и експеримената, затим израз, стилске фигуре и све оно што ђаци иначе треба да уклопе у свој задатак, објаснио је Љубисављевић.
Презадовољна одзивом и квалитетом радова је и библиотекарка Весна Драгићевић, која је захвалила Градској библoитеци, ученицима и менторима који их подстичу да читају, пишу и воле књигу.
-Међу првима смо почели да обиљежавамо Међународни дан књиге и то је остала једна лијепа традиција коју дјеца поштују, и њих 39 можемо прогласити побједницима. Заиста је било предивних радова, али нажалост морамо се одлучити за три, четири похвале и дјецу која су учествовала на овом конкурсу три-четири године, која су се свим срцем одазвала и воле књижевност, поручила је Драгићевић.
Директорица Градске библиотеке и читаонице Јасна Маслан је свим награђеним ученицима поклонила књиге, а добили су и бесплатно учлањење у библиотеку. Подсјетивши да ове године обиљежавају мали јубилеј – 15 година заједничког конкурса „Отвори књигу, отвори свијет“, Маслан је истакла да овај традиционални пројекат не би имао смисла нити могао да постоји да нема дјеце која воле да читају и пишу.
-И сами знате да се у последње вријеме прича да ће књига бити нешто што можда у догледно вријеме неће постојати, али моје скромно мишљење је да је књига један, за мене највећи еволуцијски домет, и било да је у физичком или дигиталном облику, без ње неће моћи да постоји ни свијет. Доказ да се итекако чита јесте ви који се сваке године у све већем броју пријављујете да пишете и помажете нам да овај литерарни конкурс успије, а нико не може лијепо да пише, ако довољно не чита, закључила је Маслан.
Похвале за редовно учешће у протекле четири године на литерарном конкурсу добили су и: Павле Ђуровић, Јована Јанчић, Владана Илић, Ксенија Боснић, Софија Вујичић, Јакша Рогановић и Ања Гушић.
[…] […]