Uručene su nagrade najboljima na 15. Literarnom konkursu koji su, povodom 23. aprila, Svjetskog dana knjige i autorskih prava, organizovali Gradska biblioteka i čitaonice Herceg Novi i SMŠ „Ivan Goran Kovačić“.
Na ovogodišnjem konkursu teme su bile: misao „Ne mjere se ljudi peđu, već srcem i pameću“ povodom 200 godina od rođenja Stefana Mitrova Ljubiše i stih Vitomira Vita Nikolića „Neka me ne bude kad budem prestao da volim, jer tada od mene ne bi ostalo ništa…“, povodom 90 godina od rođenja i 30 godina od smrti našeg velikog pjesnika. Po jednoglasnoj odluci tročlanog žirija prvu nagradu osvojio je Jakša Roganović, drugu Ksenija Bosnić, a treću Sofija Vujičić.
Kada je riječ o literaturi, nagrada nije toliko bitna, koliko samo iskustvo pisanja, istakao je za RTHN prvonagrađeni Jakša Roganović.
-Pisanje je bilo to takmičenje, koje je bilo kao rekreacija, i ono uvijek treba da se smatra kao neka vrsta vježbe. Zato mi je bilo uzbudljivo kada sam osvojio prvo mjesto, jer ga nisam baš očekivao. Očekivao sam više četvrto ili peto mjesto u najboljem slučaju. Nagradekojesmo dobili su odlične, jer dati knjige za ono što smo sad napisali je podsticaj da što više naučimo, poručio je Roganović.
Redovni učesnik ovog literarnog konkursa je i Ksenija Bosnić, koja se prvi put našla među nagrađenima.
-Stvarno sam počastvovana, učestvujem svake godine od prvog razereda i ovo je prvi put da sam ušla među prva tri. Svi radovi su bili baš impresivni, tako da sam jako srećna što sam uspjela da uđem u prva tri. Svakako mislim da se niko od nas ne takmiči zbog nagrada, ali opet je fino kada neko pokaže da uvažava vaš rad i kada želi da vas nagradi i podstakne da nastavite da se bavite književnošću ili pisanjem, kazala je Bosnić.
Da su nagrade lijep podsticaj, ali ne i ključne, smatra i Sofija Vujičić, koja je osvojila treće mjesto.
-Osjećaj je naravno divan, kao i nakon svakog uspjeha. Stvarno je bilo lijepo sve organizovano, drago mi je da sam učestvovala i da sam osvojila treće mjesto. Nagrade su svakako podsticaj, ali lično ne pišem zbog nagrada, nego zbog toga što volim. One mogu biti podsticaj, jer je stvarno lijepo kada neko cijeni naš trud i što se nekome sviđa ono što radimo, ali nisu ključne, naravno, poručila je Vujičić i dodala da su teme su bile veoma inspirativne, jer su vezane za ljubav koja je pokretač svega.
Pohvale su dobili i učenici: Jelena Radonjić, Elena Banićević, Milica Vitorović i Petar Bošković, a radove su ocjenjivali bibliotekarka Vesna Dragićević i profesori SCHB jezika i književnosti Danijela Gudeljević i Ljubomir Ljubisavljević.
U oštroj konkurenciji prilično originalnih radova žiri donijeli su odluku da nagradi tri i pohvale još četiri rada bog originalnosti u pristupu obrade teme i inventivnog stilskog postupka, kazao je predsjednik žirija Ljubomir Ljubisavljević.
-Svakako da je konkurencija bila velika, 39 učenika i zaista vrlo kvalitetnih radova. Inače se mi oko ovih ocjenjivanja uvijek usaglasimo vrlo lako, prođemo kroz dvije-tri seanse dok ne iskristališemno ko je sve za nagradu za prvo, drugo i treće mjesto i za pohvale. Naročito se gleda kompozicija sastava, da li je sve to po nekim školskim standardima, ali ocjenjuje se čak i kad ima malo i eksperimenata, zatim izraz, stilske figure i sve ono što đaci inače treba da uklope u svoj zadatak, objasnio je Ljubisavljević.
Prezadovoljna odzivom i kvalitetom radova je i bibliotekarka Vesna Dragićević, koja je zahvalila Gradskoj bibloiteci, učenicima i mentorima koji ih podstiču da čitaju, pišu i vole knjigu.
-Među prvima smo počeli da obilježavamo Međunarodni dan knjige i to je ostala jedna lijepa tradicija koju djeca poštuju, i njih 39 možemo proglasiti pobjednicima. Zaista je bilo predivnih radova, ali nažalost moramo se odlučiti za tri, četiri pohvale i djecu koja su učestvovala na ovom konkursu tri-četiri godine, koja su se svim srcem odazvala i vole književnost, poručila je Dragićević.
Direktorica Gradske biblioteke i čitaonice Jasna Maslan je svim nagrađenim učenicima poklonila knjige, a dobili su i besplatno učlanjenje u biblioteku. Podsjetivši da ove godine obilježavaju mali jubilej – 15 godina zajedničkog konkursa „Otvori knjigu, otvori svijet“, Maslan je istakla da ovaj tradicionalni projekat ne bi imao smisla niti mogao da postoji da nema djece koja vole da čitaju i pišu.
-I sami znate da se u poslednje vrijeme priča da će knjiga biti nešto što možda u dogledno vrijeme neće postojati, ali moje skromno mišljenje je da je knjiga jedan, za mene najveći evolucijski domet, i bilo da je u fizičkom ili digitalnom obliku, bez nje neće moći da postoji ni svijet. Dokaz da se itekako čita jeste vi koji se svake godine u sve većem broju prijavljujete da pišete i pomažete nam da ovaj literarni konkurs uspije, a niko ne može lijepo da piše, ako dovoljno ne čita, zaključila je Maslan.
Pohvale za redovno učešće u protekle četiri godine na literarnom konkursu dobili su i: Pavle Đurović, Jovana Jančić, Vladana Ilić, Ksenija Bosnić, Sofija Vujičić, Jakša Roganović i Anja Gušić.
[…] […]