U Društvu za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture preduzeli su pripremne aktivnosti u cilju unaprijeđenja ekoloških i tehnoloških procedura na postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda i kolektora.
Uskoro bi trebalo da budu raspisani tenderi za rekonstrukciju postrojenja i kolektora, potvrdio je za RTHN direktor Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture u Opštini Herceg Novi Milan Zarić:
– Iduće nedelje imamo razgovor u Ministarstvu ekologije i očekujemo da se otklone sve barijere, kako bi se mogao da objavi tender za rekonstrukciju postrojenja u organizaciji Uprave za kapitalne projekte. Ono što je za nas bitno da već od 1. septembra počinjemo sa pripremama za narednu turističku sezonu. Na prvom mjestu nam je unaprijeđenje mikrobiološkog svijeta na kolektoru i postrojenju, u reaktorima, naveo je Zarić.
Zarić napominje da preduzimaju sve mjere kako bi narednu godinu dočekali potpuno spremni i apsolutno bez neprijatnih mirisa:
– Dosta smo na tome radili. Kod nas je trenutno prvi čovjek Instituta „Mol“ prof. dr Ilija Brčeski. Radimo na unaprijeđenju naše laboratorije i mikrobiologije, a cilj nam je da tretmani, koježelimo da sprovodimo, daju rezultate. Tendere koji su nam neophodni objavićemo i sprovesti ih do kraja ove godine. Trudićemo se da u ovoj godini odradimo i sve servise koji su potrebni, očekuje Zarić.
Ovih dana trebalo bi da se završi i tender za nabavku robot – kamere i da će potom kompanija koja je dobila tender obaviti snimanje cjevovoda i svih pumpnih stanica, na osnovu čega će dobiti Studiju izvodljivosti i tenderski dokument. Ovako će konačno zaustaviti prodor morske vode i iskakanja koja su bila u dva navrata tokom ljeta. Krajem oktobra, početkom novembra mogla bi da počne sanacija kolektora, a radiće ga renomirana kompanija bez kopanja i dodira sa ostalom infrastrukturom.
Uzrok određenog prodora morske vode u cjevovod i postrojenje, vjerovatno, su bazeni sa morskom vodom, što će se vidjeti kada bude obavljeno snimanje cjevovoda i konačno će se staviti tačka i tada će biti postavljene sonde za mjerenje saliniteta i neće više biti iznenađenja. Zadovoljni smo sa ovim ljetom, u odnosu na prošlu godinu, koja je bila katastrofa. Hoćemo da kompletan sistem dovedemo do savršenstva i to će biti tako, uvjeren je Zarić.
Za sanaciju kolektora neophodno je ulaganje do dva miliona eura.
O saradnji na primjeni najsavremenijih ekoloških i tehnoloških dostignuća u radu postrojenja i kolektora, govori predstavnik kompanije Mol, koji je angažovan na projektu, redovni profesor član, Evropske akademije nauka i umjetnosti i prof. na Hemijskom fakultetu Univerzitata u Beogradu, dr Ilija Brčeski:
– Ne smatram se gostom u Herceg Novom, nego saradnikom Društva i uvijek mi je zadovoljstvo da sarađujem, sa ljudima koji se zalažu za opšte dobro i nastoje da povećavaju ekološke standarde. Trenutno radimo na uspostavljanju laboratorijskih procedura, za ispitivanja kvaliteta vode, što je bilo zapušteno. Sa saradnicima Društva, pokušavamo sve da podignemo i već se vide prvi rezultati. Osnovne laboratorijske analize se rade, evo već mjesec. Prije toga su njihovi saradnici bili kod nas na kratkoj obuci i to obećava, ocjenjuje dr Brčeski.
On objašnjava da Instutut „Mol“ radi sa zaposlenim, koji sami počinju da rade detaljne hemijske analize ispusta, odnosno, kvaliteta otpadnih voda u postrojenju, što će znatno pojeftiniti dijagnostiku i poboljšati tehnološke mjere, koje su potrebne na osnovu tih dijagnostičkih procedura da čisti otpadnu vodu.
Prof. dr Brčeski smatra da u Opštini Herceg Novi imaju razumijevanja, da na osnovu stručne i naučne analize i prezentacije donesu odluke o investiranju u projekte zaštite životne sredine.
Lokalni ekološki akcioni plan Opštine Herceg Novi je usvojen još 2006. godine. On ukazuje da je neophodno što prije uraditi katastar zagađivača.
– Ja utičem da prezentujem realne informacije i mislim da su predsjednik Opštine i njegov tim svjesni šta nas čeka u budućnosti, naveo je dr Brčeski.