У Друштву за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре предузели су припремне активности у циљу унапријеђења еколошких и технолошких процедура на постројењу за пречишћавање отпадних вода и колектора.
Ускоро би требало да буду расписани тендери за реконструкцију постројења и колектора, потврдио је за РТХН директор Друштва за изградњу водоводне и канализационе инфраструктуре у Општини Херцег Нови Милан Зарић:
– Идуће недеље имамо разговор у Министарству екологије и очекујемо да се отклоне све баријере, како би се могао да објави тендер за реконструкцију постројења у организацији Управе за капиталне пројекте. Оно што је за нас битно да већ од 1. септембра почињемо са припремама за наредну туристичку сезону. На првом мјесту нам је унапријеђење микробиолошког свијета на колектору и постројењу, у реакторима, навео је Зарић.
Зарић напомиње да предузимају све мјере како би наредну годину дочекали потпуно спремни и апсолутно без непријатних мириса:
– Доста смо на томе радили. Код нас је тренутно први човјек Института „Мол“ проф. др Илија Брчески. Радимо на унапријеђењу наше лабораторије и микробиологије, а циљ нам је да третмани, којежелимо да спроводимо, дају резултате. Тендере који су нам неопходни објавићемо и спровести их до краја ове године. Трудићемо се да у овој години одрадимо и све сервисе који су потребни, очекује Зарић.
Ових дана требало би да се заврши и тендер за набавку робот – камере и да ће потом компанија која је добила тендер обавити снимање цјевовода и свих пумпних станица, на основу чега ће добити Студију изводљивости и тендерски документ. Овако ће коначно зауставити продор морске воде и искакања која су била у два наврата током љета. Крајем октобра, почетком новембра могла би да почне санација колектора, а радиће га реномирана компанија без копања и додира са осталом инфраструктуром.
Узрок одређеног продора морске воде у цјевовод и постројење, вјероватно, су базени са морском водом, што ће се видјети када буде обављено снимање цјевовода и коначно ће се ставити тачка и тада ће бити постављене сонде за мјерење салинитета и неће више бити изненађења. Задовољни смо са овим љетом, у односу на прошлу годину, која је била катастрофа. Хоћемо да комплетан систем доведемо до савршенства и то ће бити тако, увјерен је Зарић.
За санацију колектора неопходно је улагање до два милиона еура.
О сарадњи на примјени најсавременијих еколошких и технолошких достигнућа у раду постројења и колектора, говори представник компаније Мол, који је ангажован на пројекту, редовни професор члан, Европске академије наука и умјетности и проф. на Хемијском факултету Универзитата у Београду, др Илија Брчески:
– Не сматрам се гостом у Херцег Новом, него сарадником Друштва и увијек ми је задовољство да сарађујем, са људима који се залажу за опште добро и настоје да повећавају еколошке стандарде. Тренутно радимо на успостављању лабораторијских процедура, за испитивања квалитета воде, што је било запуштено. Са сарадницима Друштва, покушавамо све да подигнемо и већ се виде први резултати. Основне лабораторијске анализе се раде, ево већ мјесец. Прије тога су њихови сарадници били код нас на краткој обуци и то обећава, оцјењује др Брчески.
Он објашњава да Инстутут „Мол“ ради са запосленим, који сами почињу да раде детаљне хемијске анализе испуста, односно, квалитета отпадних вода у постројењу, што ће знатно појефтинити дијагностику и побољшати технолошке мјере, које су потребне на основу тих дијагностичких процедура да чисти отпадну воду.
Проф. др Брчески сматра да у Општини Херцег Нови имају разумијевања, да на основу стручне и научне анализе и презентације донесу одлуке о инвестирању у пројекте заштите животне средине.
Локални еколошки акциони план Општине Херцег Нови је усвојен још 2006. године. Он указује да је неопходно што прије урадити катастар загађивача.
– Ја утичем да презентујем реалне информације и мислим да су предсједник Општине и његов тим свјесни шта нас чека у будућности, навео је др Брчески.