У сусрет Кинеској Новој години, Амбасада НР Кине у Црној Гори је организовала свечаност „Срећан Празник прољећа“ – прославу Кинеске Нове године. Била је то прилика да се посјетиоци упознају са бројиним обичајима који се везују за овај празник.
Ове године Кинези ће у фебруару прославити Празник прољећа, најзначајнији традиционални кинески празник. Празник прољећа или Кинеска Нова година по лунарном календару симболизује поновно окупљање породице, радост и мир, те представља оличење заједничких вриједности човјечанства – човјека на првом мјесту, мир као највећу драгоцјеност, те хармонију и срећу.
Манифестација је одржана данас (петак, 26. јануар), у тржном центру “BIG Fashion”. Сада већ традиционално, свечаности је присуствовао и директор РТХН, Глиго Томановић, који се сусрео са амбасадором НР Кине, Фан Куном и разговарао са аташеом за културу Ђин Шаном.
Амабасор НР Кине Фан Кун истакао је задовољство што атмосферу највећег кинеског празника могу да подијеле са бројним грађанима Црне Горе.
– Ова седмица у животу сваког Кинеза је најзначајнија и најрадоснија, јер настојимо да све генерације буду на окупу. Веома сам радостан што видим оволики број посјетилаца из Црне Горе. Ова свечаност ме подсјећа на атмосферу у Кини за вријеме празника и драго ми је што могу ту топлину да подијелим са свим посјетиоцима овдје, поручио је Фан Кун.
Прослави Кинеске Нове године присуствовала је и Мис туризма Црне Горе Андреа Николић, која је прошле године на Свјетском такмичењу за мис туризма у кинеском граду Фуђену, у конкуренцији преко 70 дјевојака, освојила титулу прве пратиље.
-Задовољство ми је што сам дио једног оваквог догађаја у организацији амбасаде НР Кине. Баш недавно сам се вратила из Кине гдје сам представљала Црну Гору на Свјетском избору за мис туризма и том приликом освојила титулу прве пратиље у конкуренцији преко 70 држава, као и званично признање амбасадора кинеског туризма у Црној Гори. Током 15 дана свог боравка у Кини сам имала задовољство да се упознам са богатом традицијом, културом и историјом Кине.
Андреа је одушевљена љепотама, историјом и културом Кине, као и гостопримством, и нада се да ће бити више догађаја који промовишу црногорско – кинеско пријатељство.
-Била сам смјештена у кинеском граду Куанзаоку, који је познат као почетна тачка поморског „пута свиле“ и град који је вјековима био један од главних трговачких центара у Кини, тако да заиста носим једено предивно искуство. Кина је држава која је оставила један неизбрисив траг, како својим прелијепим пејзажима, богатом културом, тако и локалним становништвом и народом и који је заиста један од најгостољубивијих које сам имала прилику да упознам. Надам се да ће догађаји и манифестације овог типа бити чешће организовани у циљу промоције кинеско – црногорског пријатељства, поручила је Николић.
Многобројни посјетиоци имали су прилику да науче неке мандаринске ријечи, пробају различите врсте кинеског чајева и традиционалних кинеских новогодишњих делиција, али и да учествују у квизу знања о једној од најмногољуднијих земаља свијета, а уједно и да освоје бројне вриједне и занимљиве награде.