Поред предузетих бројних ванредних активности у циљу побољшања безбједности саобраћаја министар унутрашњих послова Данило Шарановић данас је наложио формирање радне групе која ће
-Саобраћајне несреће са тешким посљедицама, као питање које је деценијама оправдано присутно у јавности, није питање једног органа у држави. Како би постигли крајњи циљ, а то је драстичан напредак у овој области, апелујемо на друштво у цјелини, да заједнички радимо на овоме. Поред сета државних органа, неопходно је активно учешће и медијске заједнице и цивилног сектора. Свима нам је познато да је за тешке посљедице у саобраћајним несрећама најчешће одговоран људски фактор, па је за рад на подизању свијести код возача неопходан шири друштвени одговор, наведено је у саопштењу министра Шарановића.
Измјене закона ставиће фокус на драстичном снажењу казнене политике, уз примјену позитивне праксе.
-Предложићу радној групи да размотри модалитете увођења привремених возачких дозвола за возаче старости од 18. до 21. године живота, те да за категорију младих возача размотри и лимитирање снаге мотора моторних возила којима управљају, забрану управљања моторним возилом од 23 до 06 сати, као и лимитирање максималне дозвољене брзине без обзира на прописана ограничења.
Поред овог, радна група која је формирана на моју иницијативу средином јануара, а чији је задатак имплементација стационарних радарских система, до сада је отклонила одређене нормативне сметње за реализацију овог значајног пројекта, који је годинама био мртво слово на папиру.
Убрзо очекујемо инсталацију тестног уређаја да би се праћењем цијелог процеса, од забиљежавања прекршаја до издавања прекршајног налога, утврдиле све потребе за несметано увођење овог система у Црној Гори.
Додатна ургентна мјера превенције је и то што је флота Авио – хеликоптерске јединице на располагању саобраћајној полицији за надзор саобраћаја из ваздуха, чиме ће се, вјерујем допринијети већој сигурности наших грађана и туриста.
Свјесни озбиљности проблема саобраћајних незгода, спроводимо стратешке иницијативе и планирамо усклађивање са међународним стандардима како би унаприједили безбједност саобраћаја и утицали на смањење броја саобраћајних незгода са најтежим посљедицама.
То ће бити потврђено и усвајањем Стратегије побољшања безбједности у друмском саобраћају 2024-2030 године, са Акционим планом за 2024-2025 годину, која ће бити усвојена на сједници Владе у четвртак.
Још једном наглашавам да само заједничким, организованим и активним приступом свих субјеката шире друштвене заједнице можемо битније утицати на побољшање постојећег стања у области безбједности саобраћаја, наведено је у саопштењу министра Шарановића.
E tako treba ,još strožije vjerujte jer ovo je strahota kako se vozi i šta se radi u saobraćaju.