U Institutu „Dr Simo Milošević“ očekuju uplatu tri plate na račun Sindikata, u suprotnom štrajk za dva dana

Институт Игало

Radnici Instituta „Dr Simo Milošević“ počeće štrajk 25. aprila, ako im Vlada ne isplati zarade u visini 1,1 milion eura, koje im se duguju. Ipak, nadaju da neće doći do štrajka, koji bi ujedno bio i uvod u stečaj, jer su od nadležnih dobili uvjerenje, da će im pomoći da izađu iz krize, navela u emisiji  „Boje jutra“ TV Vijesti predsjednica Sindikata Instituta dr Marija Obradović.

U Vladi Crne Gore pripremljen je paket ekonomskih mjera za spas Instituta „Dr Simo Milošević“ i dok se ne počne primjenjivati, u narednih nekoliko dana će sa računa Fonda zdravstva biti uplaćena jednokratna pomoć, u iznosu tri zarade, na slobodni račun Sindikata Instituta Igalo, u okviru legalnih i na zakonu zasnovanih, tokova  podrške radnicima ove ustanove, kazao je predsjednik Komisije za spas Instituta i potpredsjednik Vlade za za rad, obrazovanje, zdravstvo i socijalnu politiku dr Srđan Pavićević.

Dr Srđan Pavićević

On je kazao je da će se potruditi da Institutu do 25. aprila isplate novac, ali ne zna hoće li to biti tri zarade. Podsjetio je, da je dug Instituta u ovom trenutku 29 miliona eura.

– Juče smo donijeli jasnu odluku da ćemo poslati jednokratnu pomoć u visini, da li zaostalih plaćanja ili više ili manje od toga, najvjerovatnije će novca biti za tri zaostale plate, što zavisi od Ministarstva finansija, Ministarstva rada i socijalnog staranja i Ministarstva zdravlja. Cijela Vlada na tome je angažovana, Operativni tim i Komisija da se u ovih par dana uplate sredstva.Pokušaćemo sve što je do nas da budu tri zarade. Trudimo se da bude najvjerovatnije, u visini tri lična dohotka, da se premosti ovaj trenutak, da ekonomski izdrže i da potom krene program koji je projektovan, kao paket mjera za spasavanje Instituta Igala. U velikom smo respektu prema njihovim žrtvama i prema njihovoj patnji, rekao je dr Pavićević.

Radnici Instituta „Dr Simo Milošević“ počeće štrajk za dva dana ako im Vlada ne isplati zarade, koje im se duguju, potvrdila je dr Marija Obradović.

Dr Marija Obradović

– Ovo dugo čekanje je nas dovelo do takvih egzistencijalnih problema da je svaka pomoć manja od tri zaostale zarade, već u startu potrošena. Radnicima će pomoć otići na kredit i na račune, navela je ona.

Dr Obradović je podsjetila da su prvobitno štrajk zakazali za 25. mart i nakon sastanka sa predstavnicima Vlade ministrom Šimunom i dr Pavićevićem, 18. marta, predočen im je vrlo jasan plan izlaska iz krize, koji obuhvata tri faze, sa okvirnim vremenskim rokovima realizacije.

– Iako i tada u teškoj egzistencijalnoj situaciji, što su tome svjedočili i predstavnici Vlade, ipak smo smogli snage i na sastanku Izvršnog odbora Sindikata odlučili, a i podržani od zaposlenih – da štrajk odgodimo za 25. april, ako se do tada, ne isplate zarade koje se radnicima duguju. U međuvremenu smo dobili informaciju, da se na tom planu radi,ali zbog sigurno, birokratskih problema ta dinamika rada usporila i nas su doveli u situaciciju da štrajk planiramo,a govorim o periodu u naredna dva dana. Zašto se nadamo da do toga neće doći, jer smo dobili informaciju da su pronašli način da se naš zarađeni novac isplati, mi smo u posljednjih dva i po mjeseca rehabilitovali pacijente dominantono preko Fonda zdravstva Crne Gore, u novčanoj vrijednosti od 1,1 miliona eura i to je iznos, koji je dovoljan za isplatu naše tri zarade, što je jedan od uslova da do štrajka ne dođe, ukazala je dr Obradović.

Dr Pavićević izrazio je zahvalnost za sve koji trpe, ovo što se dešava u Institutu i  da je neshvatljivo da je takva institucija ima dug od gotovo 30 miliona eura:

– Ova situacija se nije desila u posljednja četiri mjeseca. Ovo je epilog jednog problema koji traje godinama, decenijama i kada bi pravili retrospektivnu događaja, analizu došli bi do sijaset grešaka i krivaca, prvenstveno zbog neuspješnog rukovodstva u svim periodima. I sada, kada smo smogli snage i dali se kao pregaoci, da pomognemo, treba imati razumijevanje i za ove napore, sa naše strane. Ta priča ima rješenja i ona mogu biti samo legalna, ocjenjuje dr Pavićević.

On ukazuje na blokirani račun, koji su na današnji dan iznosi 29. miliona, što je, kako kaže, prosto fantastično, da neko ovakvu kompaniju dovede da padne na koljena.

– Sada radimo sve da ovim ljudima pomognemo, a moguće u ovom trenutku je da zaboravimo njihov regularni račun, koji je blokiran, dok ne krene serija finansijske pomoći, koji su u sklopu jednog projektovanog paketa spasavanja Instituta. Moraćemo da se poslužimo kolateralnim putem, jednim bočnim putem, a to je slobodni račun njihovog sindikata. Te tri zarade su blokirane, one postoje u Fondu zdravstva, ali ne mogu da se primjene, jer je blokiran račun a blokirala je „Jugobanka“, a pomogli su joj radnici koji tuže svoju firmu, da taj isti račun bude blokiran…Sada idemo preko računa Sindikata sa uplatom u vidu jednokratne pomoći zaposlenima, a biće najvjerovatnije u visini tri plate, očekuje dr Pavićević.

On očekuje da će ta isplata biti realizovana do 25. aprila i da je pokrenuta operativa resornih ministarstava, da sredstva budu kanalisana legalnim putem  i ne budu „oteta“ sa blokiranog računa.

Predsjednica Sindikata Instituta, dr Marija Obradović je kazala da ipak, vjeruju u predložena rješenja za stanje u Institutu.

-Taj problem traje od kraja osamdesetih godina prošlog vijeka, nadamo se da kada se ovaj požar u Institutu ugasi, biće prilike da se utvrdi, kako je do ovog požara došlo i otkriće se brojni problemi oko  duga od 30 miliona eura. Sindikalni račun je otvoren, to je  zakonit način da se pomogne u vidu pomoći ne na ime plata, već pomoći i nadamo se da će biti na nivou tri plate. Ovo dugo čekanje nas je dovelo do egzistencijalnih problema, tako da bi svaka pomoć manja od ove, već u startu bila potrošena…Odluka o štrajku je donijeta kao krajnja mjera, ocijenila je dr Obradović.

Dr Obradović dodaje da ova patnja predugo traje, je najveća bojazan ako do štrajka, odnosno, stečaja dođe:

– Štrajk će voditi u stečaj, a stečaj će dovesti do kraja Instituta, jer radnici odlaze, samo za mjesec su nas naputile tri medicinske sestre, zaposleni su u značajnom broju otišli. Stečajem bi bila ugašena osnovna djelatnost a to je medicinska rehabilaticaija crnogroskih građana, uništen najveći crnogorski brend  zdravstvenog turizma i nastavna baza Medicinskog fakulteta u Podgorici. U tom  slučaju sve ćemo izgubiti, a svi planovi i programi za spas Instituta biće uzaludni, jer ćemo ostati bez osnovnog resursa, a to su ljudi, poručila je dr Obradović.

Dr Pavićević je potvrdio da je paketom za spasavanje Igala predviđeno 10 miliona,i biće podijeljen u tri seta. Prvi je mala pomoć od 300 000 eura za tekuće poslovanje, koja će bili plasirana odmah nakon razgovora sa manjinskim vlasnicima akcija Instituta.

-Procijenjena vrijednost Instituta je 65 milona eura, potvrdio nam je juče     ministar prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Janko Odović. To nije realno pa se u narednih sedam do deset dana mora korigovati. Procjena imovine Instituta mora biti kredibilna i jasna. Na osnovu toga biće formirane cijene akcija i počeće razgovori manjinskog vlasnika sa Vladom. Ili će biti odlučeno da zajedno idemo u projekat oporavka i rebrendiranja Igala, ili će svoje akcije ustupiti po novim cijenama Vladi, objasnio je Pavićević.

Neophodno je da se stvore uslovi i napravi plan restrukturiranja i rebrendiranje, za pola godine, čime bi Institut mogao povući i veće grantove za stvaranje novog Instituta, sa novom ponudom i tretmanima, uz nove klijente, tržišta i cijene.

Dr Pavićević je uvjerenja je da se ne smije dozvoliti da Crna Gora ostane bez Instituta i bez mogućnosti da godišnje 5 000 njenih pacijenata koristi njegove usluge rehabilitacije, jer druge alternative Institutu nema, ni u zemlji niti u okruženju.

Očekuje da neće pokrenuti stečaj Agencija za osiguranje depozita iz Beograda, zbog duga Instituta prema Jugobanci, od sedam miliona eura.

Zamjenica sekretara Unije slobodnih sindikata CG Ivana Mihajlović, je takođe, navela da odluka za štrajk zaposlenih je njihova posljednja linija odbrane i da su na taj potez primorani, kako bi zaštitili svoja ljudska i radna prava. Ipak, i ona se, kao i radnici Instituta, sindikata, Vlade, nada da do toga neće doći.

Iz emisije: „Boje jutra“ TV Vijesti

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here