У ХЕРЦЕГ НОВОМ ПРОДУЖЕНЕ ПОСТОЈЕЋЕ МЈЕРЕ

У Херцег Новом остају на снази посебне мјере и наредних седам дана, саопштила је Марија Божовић, епидемиолог Института за јавно здравље на конференцији за новинаре.

Нове мјере које ће бити на снази од 18. до 24. марта укључују важеће забране уласка и изласка грађана са територије Главног града Подгорица, преијестонице Цетиње и општина Будва, Тиват, Никшић, Плужине, Херцег Нови, Улцињ, Бар, Котор Пљевља – проширују се и на општине Бијело Поље и Мојковац – казала је Марија Божовић, епидемиолошкиња у Институту за јавно здравље.

Остале посебне мјере престају да важе за Будву и Тиват, а остају на снази за општине Херцег Нови, Улцињ и проширују се на општину Никшић, рекла је др Божовић.

Коменатришући високу стопу смртности од коронавируса у Црној Гори, Борко Бајић, државни секретар у Министарству здравља, је казао да се она објашњава великим стопама заражавања новим сојевима коронавируса који се брже преносе.

-Тако се повећава број заражених, па број хоспитализиваних а самим тим и број умрлих – рекао је Бајић. 

Посјете у Заводу за извршење кривичних санкција могуће су, осим за адвокате и вјештаке, само уз посебне потврде.

МЈЕРЕ У ХЕРЦЕГ НОВОМ

-Зарањено је напуштање територије општине Херцег Нови, коришћење паркова и игралишта

-Забрањени су јавни скупови на отвореном и затвореном, рад привредних друштва и предузетника који обављају угоститељску дјелатност, затим оних који се баве трговином на мало непрехрамбених производа и пружања услуга, предузетника који обављају занатску и услужну дјелатност

-Забрањује се организовање забавних и рекреативних активности за дјецу и одрасле на отвореним јавним мјестима (луна парк, панорамски точак и сл.).

-Забрањује се рад првостепених социјално-љекарских комисија у области социјалне и дјечје заштите у центрима за социјални рад до 24. марта 2021. године. Изабрани доктор да, на захтјев запосленог у складу са здравственим стањем и медицинском документацијом утврди привремену спријечност за рад до 30 дана (коју је утврдио изабрани тим или изабрани доктор) и привремену спријеченост за рад дуже од 30 дана (коју је утврдила надлежна љекарска комисија) продужи до 24. марта 2021. године.

-Забрањен је рад аутомата (продаја хране, пића, кафе и других напитака) у оквиру бензинских станица и других простора;

-Забрањује се рад приређивача игара на срећу

-Забрањује се рад васпитно- образовних установа (предшколске установе, школе, факултети) и установа културе. Рад у васпитно образовним установама се организује на даљину (онлине настава). Током прекида образовно-васпитног рада у јавним и приватним образовно-васпитним установама и примјене онлине система учења, на основу одлуке органа државне управе надлежног за послове просвјете, једном од родитеља/старатеља/хранитеља/усвојитеља или самохраном родитељу дјетета које није старије од 11 година живота и дјетета са посебним образовним потребама – сметњама у развоју обезбјеђује се право на плаћено одсуство са рада.

– Забрањене су дјелатности у области културе које подразумијевају истовремено присуство више лица у истом простору (позоришта, биоскопи, музеји, галерије)

-Забрањују се све спортске манифестације, активности у теретанама, фитнес центрима, спортским салама („балонима“) за рекреацију и другим затвореним објектима овог типа. Мјера се не одоси на тренинге професионалних спортиста који се редовно подвргавају тестирањима.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here