Na teritoriji Opštine Herceg Novi od 02. jula do 30. avgusta inspekcijski nadzor obavljaće 11 službenika Uprave za inspekcijske poslove, od čega je šest iz Herceg Novog, a pet im je pridruženo kao ispomoć iz drugih gradova Crne Gore. Angažovane su tržišna, turistička, zdravstveno-sanitarna i radna inspekcija. U fokusu je suzbijanje sive ekonomije.
Kako za RTHN informiše koordinator Uprave za Herceg Novi, Dalibor Đerić inspektori su za prvih 10 dana jula obavili 201 inspekcijski nadzor, uočeno je 145 nepravilnosti.
– Od ukupnog broja nepravilnosti, u 49 situacija smo reagovali. Toliko rješenja donijela je tržišna inspekcija. Iza nas je nedelja, zatekli smo četiri objekta da obavljaju djelatnost nedeljom, znači na neradni dan. Sva četiri objekta nalazila su se na teritoriji Igala i za sva su donijeta rješenja o privremenoj zabrani djelatnosti – navodi on.
Uočene nepravilnosti se, kako navodi Đerić, ponavljaju iz godine u godinu, pa tako turistička inspekcija često evidentira nedovoljan broj spasilaca, a zdravstveno-sanitarna nedostatak sanitarne knjižice na licu mjesta.
– Tokom jula i avgusta na svakih 50 metara kupališta mora biti po jedan spasilac, u ostalim mjesecima je to na 100 metara. Imamo na primjer neizdavanje računa, gdje su kazne 2.200 eura. Što se tiče tržišne inspekcije, tu takođe imamo standardne nepravilnosti – knjigu prigovora, reklamacije na proizvode. Zdravstveno-sanitarna, prvo što uradi svake godine je kontrola bazenske vode na prisustvo legionele, da su bazeni ispravni za upotrebu, da li zaposleni u objektima posjeduju sanitarne knjižice, koje moraju biti na licu mjesta – ističe on.
Kada je riječ o inspekciji rada, najčešće nepravilnosti vezane su za dozvole za privremeni boravak i rad stranaca, kao i za rad maloljetnih lica.
– Maloljetna lica su zaštićena ne samo našim Zakonom o radu, već i Evropskom konvencijom o pravima djeteta. Ono na čemu mi insistiramo jeste da maloljetna lica moraju imati dva slobodna dana sedmično, od kojih jedan mora biti nedelja, znači dva uzastopna dana. Vodimo na taj način računa o maloljetnim licima. Takođe, nakon 22 sata zabranjen je rad maloljetnim licima – objasnio je Đerić.
Đerić ističe da inspektori u velikom broju slučajeva djeluju preventivno upozorenjima i ostavljaju određeni rok za otklanjanje uočenih nepravilnosti, ali ne tolerišu sivu ekonomiju.
– Ne može biti preventivnosti za sivu ekonomiju. Ne može biti preventivnosti ako ne izdajete račun, jer neizdavanje računa je siva ekonomija. Svake, pa i ove godine kažem, sigurno nećemo preventivno djelovati ako zateknemo sivu ekonomiju. Tu ćemo biti jako represivni, donosićemo rješenja, ako treba i o zabrani i tu su drastično visoke novčane kazne – upozorio je Đerić.
U prilog blažim kriterijumima kažnjavanja govori podatak da su inspektori tokom jučerašnjeg dana izrekli novčane kazne u ukupnoj visini od 7.300 eura, što je dosta niže u odnosu na prethodni period.