U okviru kampanja „Za miran san, socijalni stan“ i „Nije sve na prodaju“, Unija slobodnih sindikata Crne Gore je sinoć u Sali skupštine Opštine Herceg Novi održala tribinu i organizovala prikupljanje potpisa za podnošenje predloga Skupštini Crne Gore za raspisivanje referenduma na teme nužnosti reforme stambene politike i zaštite privrednih subjekata od nacionalnog interesa.
Potrebni su potpisi najmanje deset odsto građana sa biračkim pravom, a referendumska pitanja bila bi: da li ste za to Skupština usvoji Zakon o izgradnji stanova u državnom vlasništvu koji bi se pod povoljnim uslovima izdavali u zakup građanima, kao i da li ste za to da Skupština usvoji Zakon o očuvanju privrednih subjekata od nacionalnog interesa u većinskom vlasništvu države?
Prvi korak je da prikupljanjem 55 000 potpisa obavežu Skupštinu Crne Gore da podnošenjem Predloga raspiše državni referendum, kazao je generalni sekretar USSCG Srđa Keković.
-Ukoliko bi većina građana glasala za, onda bi to bilo prvi put u novijoj, ali i starijoj istoriji Crner Gore, da građani i građanke obavežu donosioce odluka da rasapišu jedan referendum kako oni žele i hoće. To bi bila jedna građanska inicijativa koja bi pokazala našim političarima da se oni baš ne bave nekim osnovnim životnim temama, da su mnogo zastranili i bila bi im možda upozorenje da se vrate na pravi put. Ukoliko bi to uspijeli otvorili bi put i pokazali i nama samima da imamo snage, da imamo mehanizam i model kako da ih natjeramo da malo razmišljaju našim glavama, jer mi smo njih birali da rukovode ovom državom, da rade nešto što je u našem interesu.
Kampanja “Za miran san, socijalni stan” bazirana je na takozvanom bečkom modelu, koji smo i mi imali u bivšoj Jugoslaviji, pojasnio je Keković, ističući da u Beču 60 do 70 % građana živi u iznajmljenim državnim stanovima.
-Taj model „ne izmišlja toplu vodu“. Mi smo ustvari samo uradili nešto što već odavno postoji u razvijenim zemljama Evrope, gdje država gradi stanove u svom vlasništvu i te stanove daje u zakup svojim građanima i građankama pod nekim povoljnim cijenama. Mi smo imali prilike da dobijemo neposredne informacije, ugostili smo dvojica kolega iz naših bratskih sindikati iz Austrije koji su došli da prezentuju taj model, kao i gospođu koja radi u administraciji grada Beča kao ekspertkinja za prezentaciju modela stanovanja grada Beča. Kod njih je zakupnina fiksna i ona važi za sve satanove u gradu Beču, kako je i u drugim zemljama. Oni potpišu prvi ugovor i ta zakupnina ostaje ista za sve vrijeme dok ste vi u tom stanu, s tim što se koriguje samo na iznos inflacije. Dakle, ako je bila inflacija u toku te godine, naredne godine se cijena zakupa koriguje za taj iznos, i obratno – ako je bila deflacija.
Cilj kampanje “Nije sve na prodaju” je da pokušamo da sačuvamo preostali dio crnogorske privrede koji nije privatizovan, a od nacionalnog je interesa, i zbog nas samih, a posebno zbog budućih generacija, istakla je zamjenica generalnog sekretara Unije, Ivana Mihajlović.
-USSCG je u predvečerje 1. maja prošle godina uputila Skupštini i svim poslaničkim klubovima u Skupštini Crne Gore inicijativu za usvajanje rezolucije o zaštiti privrednih subjekata od nacionalnog interesa. Zapravo, mi smo predložili sam tekst rezolucije sa njenim obrazloženjem i tražili smo da tom rezolucijom Skupština obaveže Vladu da svi oni privredni subjekti koje smo pobrojali, a koji su svi podjednako važni za i sadašnjost i budućnost Crne Gore, budu od strane Skupštine prema Vladi inicirani kao nešto što mora biti cijenjeno kao da je od nacionalnog interesa, i da ta rezolucija zapravo bude prvi korak ka usvajanju posebnog zakona kojim bi se od privatizacije spasili ti privredni subjekti, odnosno kjojim bi se zakonom definisalo da čak i ako dođe do određenog privatno-javnog partnerstva i slično, onaj većinski paket akcija uvijek ostane državnim rukama.
U Uniji su svjesni da su pred sebe stavili veliki zadatak, a kao pozitivan primjer zaštite privrednih subjekata od javnog interesa Mihajlović je navela borbu radnika Instituta Igalo, u kojoj im je i Unija pružila podršku kampanjom organizovanom u avgustu i septembru 2023. godine
-Mi smo u sred ljetnjih mjeseci obišli gotovo sve gradove Crne Gore. Svi su rekli, pa čak i dio onih koji donodse odluke na nivou USSCG da imamo prevelik zalogaj ispred sebe, da se ljudi neće odazvati, da nema sigurno posla čak i ako skupimo dovoljan broj potpisa i tako dalje, ali mislim da smo uradili pravu stvar, a građani i građanke su pokazali da zapravo oni žele da se pitaju o sudbini Instituta “Dr Simo Miloševia”. Neću prejudicirati šta će biti u budućnmosti, ja se nadam da će biti neka najbolja moguća priča, ali u tom trenutku se to pokazalo kao jedna dobra aktivnost, da smo podigli prašinu i da su, ne mi koji smo vodili tu akciju, nego prvenstveno građani i građanke pokazali donosiocima odluka da Institut treba da bude u fokusu njihovog interesovanja, i obzirom na to iskustvo koje smo imali sa Institutom mislim da možemo da imamo pozitivno iskustvo i sa svim ovim ostalim preduzećima koje smo pomenuli i u našoj inicijativi i u ovom predlogu za raspisivanje državnog referenduma, poručila je Mihajlović.
Na tribini u Herceg Novom učestvovao je i predsjednik Nezavisnog sindikata policije Igor Rmandić, a naredne sedmice planirane su tribine i prikupljanje potpisa u Bijelom Polju i Budvi.