У оквиру кампања „За миран сан, социјални стан“ и „Није све на продају“, Унија слободних синдиката Црне Горе је синоћ у Сали скупштине Општине Херцег Нови одржала трибину и организовала прикупљање потписа за подношење предлога Скупштини Црне Горе за расписивање референдума на теме нужности реформе стамбене политике и заштите привредних субјеката од националног интереса.
Потребни су потписи најмање десет одсто грађана са бирачким правом, а референдумска питања била би: да ли сте за то Скупштина усвоји Закон о изградњи станова у државном власништву који би се под повољним условима издавали у закуп грађанима, као и да ли сте за то да Скупштина усвоји Закон о очувању привредних субјеката од националног интереса у већинском власништву државе?
Први корак је да прикупљањем 55 000 потписа обавежу Скупштину Црне Горе да подношењем Предлога распише државни референдум, казао је генерални секретар УССЦГ Срђа Кековић.
-Уколико би већина грађана гласала за, онда би то било први пут у новијој, али и старијој историји Црнер Горе, да грађани и грађанке обавежу доносиоце одлука да расапишу један референдум како они желе и хоће. То би била једна грађанска иницијатива која би показала нашим политичарима да се они баш не баве неким основним животним темама, да су много застранили и била би им можда упозорење да се врате на прави пут. Уколико би то успијели отворили би пут и показали и нама самима да имамо снаге, да имамо механизам и модел како да их натјерамо да мало размишљају нашим главама, јер ми смо њих бирали да руководе овом државом, да раде нешто што је у нашем интересу.
Кампања “За миран сан, социјални стан” базирана је на такозваном бечком моделу, који смо и ми имали у бившој Југославији, појаснио је Кековић, истичући да у Бечу 60 до 70 % грађана живи у изнајмљеним државним становима.
-Тај модел „не измишља топлу воду“. Ми смо уствари само урадили нешто што већ одавно постоји у развијеним земљама Европе, гдје држава гради станове у свом власништву и те станове даје у закуп својим грађанима и грађанкама под неким повољним цијенама. Ми смо имали прилике да добијемо непосредне информације, угостили смо двојица колега из наших братских синдикати из Аустрије који су дошли да презентују тај модел, као и госпођу која ради у администрацији града Беча као експерткиња за презентацију модела становања града Беча. Код њих је закупнина фиксна и она важи за све сатанове у граду Бечу, како је и у другим земљама. Они потпишу први уговор и та закупнина остаје иста за све вријеме док сте ви у том стану, с тим што се коригује само на износ инфлације. Дакле, ако је била инфлација у току те године, наредне године се цијена закупа коригује за тај износ, и обратно – ако је била дефлација.
Циљ кампање “Није све на продају” је да покушамо да сачувамо преостали дио црногорске привреде који није приватизован, а од националног је интереса, и због нас самих, а посебно због будућих генерација, истакла је замјеница генералног секретара Уније, Ивана Михајловић.
-УССЦГ је у предвечерје 1. маја прошле година упутила Скупштини и свим посланичким клубовима у Скупштини Црне Горе иницијативу за усвајање резолуције о заштити привредних субјеката од националног интереса. Заправо, ми смо предложили сам текст резолуције са њеним образложењем и тражили смо да том резолуцијом Скупштина обавеже Владу да сви они привредни субјекти које смо побројали, а који су сви подједнако важни за и садашњост и будућност Црне Горе, буду од стране Скупштине према Влади иницирани као нешто што мора бити цијењено као да је од националног интереса, и да та резолуција заправо буде први корак ка усвајању посебног закона којим би се од приватизације спасили ти привредни субјекти, односно кјојим би се законом дефинисало да чак и ако дође до одређеног приватно-јавног партнерства и слично, онај већински пакет акција увијек остане државним рукама.
У Унији су свјесни да су пред себе ставили велики задатак, а као позитиван примјер заштите привредних субјеката од јавног интереса Михајловић је навела борбу радника Института Игало, у којој им је и Унија пружила подршку кампањом организованом у августу и септембру 2023. године
-Ми смо у сред љетњих мјесеци обишли готово све градове Црне Горе. Сви су рекли, па чак и дио оних који донодсе одлуке на нивоу УССЦГ да имамо превелик залогај испред себе, да се људи неће одазвати, да нема сигурно посла чак и ако скупимо довољан број потписа и тако даље, али мислим да смо урадили праву ствар, а грађани и грађанке су показали да заправо они желе да се питају о судбини Института “Др Симо Милошевиа”. Нећу прејудицирати шта ће бити у будућнмости, ја се надам да ће бити нека најбоља могућа прича, али у том тренутку се то показало као једна добра активност, да смо подигли прашину и да су, не ми који смо водили ту акцију, него првенствено грађани и грађанке показали доносиоцима одлука да Институт треба да буде у фокусу њиховог интересовања, и обзиром на то искуство које смо имали са Институтом мислим да можемо да имамо позитивно искуство и са свим овим осталим предузећима које смо поменули и у нашој иницијативи и у овом предлогу за расписивање државног референдума, поручила је Михајловић.
На трибини у Херцег Новом учествовао је и предсједник Независног синдиката полиције Игор Рмандић, а наредне седмице планиране су трибине и прикупљање потписа у Бијелом Пољу и Будви.