У Дворани Парк проглашени најбољи млади пјесници на конкурсу Интернационалне културне асоцијације

(Фото: Интернационална културна асоцијација)

Титула најталентованијег књижевног ствараоца од 14 до 18 година, након 25 квалификационих вечер у исто толико црногорских општина, на конкурсу Интернационалне културне асоцијације ИКА, припала је ученици Средње стручне школе из Бијелог Поља, Николини Бараћ. Њена менторка је проф. Василија Раховић.

Интернационална културна асоцијација ИКА у сарадњи са Секретаријатом за културу и образовање Општине Херцег Нови реализовали су синоћ у Дворани Парк прво финално вече треће сезоне највећег књижевног такмичења у Црној Гори, у ком су литерарне потенцијале и таленте укрстили најталентованији млади књижевни ствараоци из 25 црногорских општина.

Предсједник и оснивач ИКА-е, Вељко Вељовић поручио је на почетку програма такмичарима да их види као успјешне људе у будућности, чији је задатак да добре навике пренесу наредним генерацијама.

Вељко Вељовић, предсједник и оснивач Интернационалне културне асоцијације

– Ова дјеца су пробрама да представљају прво себе, па своје родитеље, менторе, школе и општине. Не постоји веће „књижевно такмичење“ у Црној Гори. Не волим ријеч такмичење. Такмичите се само са самим собом, ни са ким више. Наравно, увијек постоји за нијансу бољи од бољег, али то је само тренутна импресија чланова жирија – наводи он.

Вељовић је истакао да је најмање важно ко је побједник, много је важније бити задовољан.

– Чините себе задовољним, нека се и онај који буде последњи, осјећа као први. Зашто не? Сви смо овдје једнаки. Откуд знамо чија ће поезија сутра бити квалитетна? Моја, Николе Шћепановића, Иване Кнежевић Минић, Војина Вулетића, Миланке, Јадранке? О томе ће одлучити вријеме, можемо стотине награда покупити и понијети, али само је вријеме једини судија – поручио је он.

Према ријечима једног од чланова жирија, пјесника Николе Шћепановића, овај вид такмичења је одличан, јер је добро чути и видјети колико Црна Гора има талената, за које до прије три године нико није чуо. Због тога жири није имао лак посао.

Никола Шћепановић, пјесник

– Увијек је тешко изабрати најбољег. Они су сви најбољи. Ту пресуди нека нијанса у датом моменту. Неко је имао више, неко мање инспирације, а увијек су незахвалне дужности чланова жирија. Заиста се сусрећемо са много талентоване дјеце и треба одлучити који је у том моменту за ту једну нијансу бољи од осталих – наводи Шћепановић.

Његова порука младим ствараоцима је да што више пишу, али да више од тога читају, да то не заборављају.

Једини Новљанин који је ушао у финале је талентовани и награђивани пјесник Вук Јаничић, који и стиче да је подршка младим књижевницима веома важна.

Вук Јаничић, млади пјесник

– Мени је конкретно Интернационална културна асоцијација помогла при објављивању збирке, али многа дјеца не учествују на оваквим вечерима јер их поезија не интересује, већ су у неком пољу спорта, а поете су малобројне – казао је он.

Друго мјесто припало је ученици Прве средње стручне школе из Никшића Андреи Мијушковић, а треће ученици Средње стручне школе Пљевља Анђели Вељанчић.

Награде су додјељене и најбољима према гласовима публике, а то су Сара Ђозовић из Рожаја, Самра Томбаревић из Бара, Срђа Јекњић из Колашина и Асија Радончић из Гусиња.

Слиједе још двије финалне вечери прије самог краја, 25. новембра у Тивту у Омладинском центру за најбоље у категорији од 10 до 13 година – поезија и за најбоље прозне писце до 18 година – кратка прича и 29. новембра на Цетињу у Бизнис центру финално вече најталентованијих младих интерпретатора ауторске поезије.

ЛЕАВЕ А РЕПЛY

Плеасе ентер yоур цоммент!
Плеасе ентер yоур наме хере