TRG OD ĆIRILICE: POJAM ŽRTVE – POLITIČKO STRATEŠKA OPCIJA ILI SIMULACIJA ISTINE

Mentalni i biološki genocid nad srpskim narodom u Drugom svjetskom ratu bila je tema četvrte večeri programa 8. izdanja Trga od ćirilice, koji je upriličen u porti crkve Svetog Spasa na Toploj. Pored jereja Zorana Miljanića, o ovoj temi govorili su doktorant Nikola Ožegović (Banja Luka), istoričar i publicista Goran Kiković (Berane) i pjesnik i publicista  Živojin Rakočević (Gračanica).

Kako je kazao jerej Miljanić, pojam žrtve, kada uđe u politički kontekst postaje ili političko-strateška opcija ili simulacija istine.

– Kada pogledamo oba aspekta, vidimo brojke koje su veoma bolne za srpski narod. Kažem to iz razloga što naša sveukupna svijest izvan političke dimenzije ne priča toliko o srpskom mučeničkom groblju na kanonskim prostorima Srpske pravoslavne crkve, na svim mjestima srpskog stratišta i upravo to teško ćutanje, na nekin način, predstavlja naše lagano umiranje – poručio je on.

Miljanić je kazao da je SPC kanonizacijom svetih mučenika sačuvala od zaborava njihovu žrtvu, kao i preduzimanjem određenih koraka da se na naučnoj osnovi istraži i rasvjetli pojam srpskog stradanja. U tom kontekstu Sveti arhijerejski sabor osnovao je Odbor za Jasenovac, kojim koordiniše episkop pakračko-slavonski Jovan Ćulibrk.

Prema Miljanićevim riječima, SPC je 2010. godine kanonizovala jasenovačke mučenike, a 2015. i 2017. prebilovačke i veličke i podsjetio da se brojke stradalih na ovim stratištima mjere u hiljadama.

Pojam “genocid” znači uništiti, a predstavlja međunarodni zločin potpunog ili djelimičnog uništenja nacionalnih, etničkih, rasnih i religijskih grupa. Spada u najtežu vrstu zločina protiv čovječnosti, a kao termin usvojen je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 1946. godine, informisao je istoričar i publicista Goran Kiković.

On je kazao da srpski narod nije bio okupatorski, već naprotiv, nikada nije bilo kolektivne osvete, iako je bilo mnogo razloga za to.

– Genocid nad Srbima u ovim krajevima traje još od turske okupacije 1457. godine, zatim velikih seoba 1690. i 1738. Šta je to, nego genocid. Na teritoriji polimlja sve su crkve spaljene i narod prognan. To je jedan do velikih genocida koji se dogodio – istakao je Kiković.

Podsjetio je na zločine koje su tokom Drugog svjetskog rata počinili albanski balisti i vulentari, odnosno dobrovoljačka milicija koja se sastojala od Albanaca sa Kosova, i kazao da mnogi od njih nikada nisu osuđeni.

Istoričar i pravoslavni teolog Nikola Ožegović, govoreći o zločinima NDH u Drugom svjetskom ratu, kazao je da je Republika Srpska uspješan pokušaj odbrane srpskog naroda od zločina tokom ratova devedesetih godina prošlog vijeka.

– Moramo stati iza istine da je nad sprskim narodom u Drugom svjetskom ratu počinjen genocid na teritoriji NDH, upravo od te države, koja je tada bila međunarodno priznata u Evropi, koja je imala sve atribute državnosti, a kao država sistemski je vršila genocid nad trećinom svog stanovništva, odnosno nad milion i 900 hiljada Srba, koliko ih je tada živjelo u NDH – navodi Ožegović.

Pored Srba, kako ističe, NDH je vršila genocid i nad Jevrejima i Romima. Govoreći o ovoj temi, Ožegović se dotakao i antisemitizma, za koji tvrdi da je eminentno zapadnoevropska ideja, te da Hitler nije njen začetnik, već da ju je naslijedio od francuskih i engleskih rasista toga doba.

Prema njegovim riječima, naslijeđe vjerskih ratova, koje započinje krstaškim ratom na vizantijski Carigrad 1204. godine, ključno je za razumijevanje jednog aspekta genocida nad Srbima u NDH, dok je drugi aspekt viezan za feudalno doba i razvoj hrvatskog državnog prava.

Pjesnik i publicista Živojin Rakočević smatra da je došlo do devalvacije termina genocid, ali da politika ne može rješavati pitanja ni žrtve ni genocida.

– Moramo sa maksimalnim oprezom da se odnosimo prema terminu “genocid” i onome što se pod njim podrazumjeva, jer se to nama dogodilo. Bez obzira u kom pravcu će se kretati politički entiteti na Balkanu, svi će odnekuda izvući po neki genocid i u njemu naći opravdanja za razna nepočinstva – ističe on.

Rakočević je kazao da su vladika Atanasije knjigom “Od Kosova do Jadovna” i mitropolit Amfilohije, koji je svoju životnu misiju zasnovao na tri tačke: Kosovo, Crna Gora i Jasenovac, uspjeli da “premoste istorijske procese lošeg trajanja”. U njihovom radu, kako je istakao, vidi se ta vrsta optimizma.

Večerašnji program Trga od ćirilice u porti crkve Svetog Spasa posvećen je obilježavanju 350 godina od upokojenja Svetog Vasilija Tvrdoškog i Ostroškog. Govoriće protojerej stavrofor prof. dr Darko Đogo (Foča), protojerej stavrofor Gojko Perović (Podrogica) i Željko Pržulj (Istočno Sarajevo).

U kulturno-umjetničkom dijelu programa nastupiće KUD Kopaonik iz Leposavića sa narodnim pjesmama i igrama. Početak je zakazan za 21 sat.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here