У ЧЕТИРИ ОКА: ГОСТ МИЛУТИН ЂУКАНОВИЋ, ПРЕДСЈЕДНИК ОДБОРА ДИРЕКТОРА ЕП ЦГ

Електропривреда  Републике  Српске заинтересована је за сарадњу са Црном Гором. На недавно одржаном састанку са  представницима Електропривреде  РС било је ријечи о новим пројектима, чиме је актуелизовано и питање градње хидроелектране  у Суторини, казао је гостујући у емисији у 4 ока, предсједник Одбора директора Електропривреде Црне Горе, Милутин Ђукановић:

– Грађани Херцег Новог су заинтересовани  за причу о коришћењу вода Билећког језера, што је веома битно за Црну Гору и Републику Српску. Састанак су иницирали представници  ЕП РС, који су  са Луком Петровићем на челу, посјетили  ЕП Црне Горе. Отворене су многе теме, јер сматрамо да је развој енергетике – улагање у енергетски сектор. То има општи друштвени и као једна од виталних тема за сарадњу два електропривредна предузећа.   Отворила се и прича о изградњи ХЕ Суторина била снаге око 250 мегавата цијевима 26 км дужине, ријешили многе проблеме, како енергетске тако би ријеши и питање пијаће воде Херцег Новом. Иницирали смо и писмо о намјерама о сарадњи између Електропривреда  и то је усвојено на Одбору директора ЕП ЦГ и биће прослијеђено колегама из РС. Иницијално смо већ разговарали да формирамо заједничко предузеће, гдје ће једна Електропривреда имати 51 одсто власништва, друга 49 процената. Она која има 51 одсто – сједиште предузећа  би било у другој држави. Одмакли смо у разговорима и када се формирамо заједничко предузеће да се изради документација од идејног рјешења, идејног пројекта, студије изводљивости. Бенефити би били невјероватни, поготово, за грађане Требиња, Херцег Новог и Боке. У инвестирање у енергетски сектор би имали невјероватни повраћај, уложило би се 300 милиона еура, који би могли да буду враћени за шест година. Данас има пуно инвеститора, финансијских институција, који су спремни  да инвестирају и да се кредит враћа из чисте производње. Расположење за такав подухват имају и ЕП ЦГ и ЕП РС и сматрам да неће бити проблема да се то и реализује, казао је Ђукановић.

Он је подсјетио да су имали и претходне сусрете. У Требињу на скупу енергетичара разговарало се о развоју енергетске области и са представницима других земаља у региону и размијенили су искуства о развоју енергетске области.

 Констатовано је да ова, енергетска – неко је зове зелена транзиција, има велике шансе за читав регион, отварања на хиљаде нових радних мјеста и да електропривреде буду локомотиве развоја друштва и земаља, у којима се налазе.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here