СЗС: ПРЕПОРУКА ГРАЂАНИМА ДА ПРОВЈЕРЕ ДИМЊАКЕ И ИНСТАЛАЦИЈЕ

Припадници Службе заштите и спасавања Општине Херцег Нови, поред сталних активности, редовно обавјештавају грађане о мјерама за одржавање  димњака, поткровља, подрума, инсталација у домаћинствима и објектима. Мада није било већих акцидената и даље скрећу пажњу да  строго воде рачуна о запаљивим материјама, које складиште и како рукују са њима, с обзиром на неопходност додатног гријања због ниских температура ваздуха.     

Према ријечима самосталног савјетника I у Служби заштите и спасавања Општине Херцег Нови Зорана Гамбера, грађани сe, углавном, придржавају  упутстава, тако да до сада није било проблема.

– У склопу зимских активности  имали смо и акцију за коју  смо  објавили  линк о мјерама и активностима, које би грађани требало да предузму у стамбеним објектима и приватним кућама. Надамо се да је наша активност имала одјека код грађана, тако што су послушали  наше савјете и предузели превентивне мјере, и тиме смањили опасност од појаве пожара, сматра Гамбер.

Спасиоци, односно, ватрогасци континуирано раде на одржавању возног парка.

– Раде и на провјери спремности специјалних возила и противпожарних камиона и опреме. Обилазе терен како би предуприједили и спрјечили евентуалну појаву пожара. Редовно пратимо ситуацију, тако да у задњем периоду  нисмо имали већих акцидената и нежељених догађаја, што се надам да су допринијеле и ове наше зимске, првенствено,  превентивне активности, које смо имали, да су уродиле плодом, оцијенио је Гамбер.

Поново је апеловао на грађане да се придржавају прописаних  мјера, које су донијели и упознали јавност са њима, а односе се на одржавање димњака, поткровља, подрума, руковања средствима за гријање, апаратима, инсталацијама, те да се обрати пажња, посебно, сада, при овако ниским температурама, у складиштењу и руковању запаљивим  материјалима.    

Многе инсталације захтијевају замјену, о чему би грађани, такође, требало да поведе рачуна:

Подсјећамо, да је пред грејну сезону, донесен План активности за Службу. Организовали су едукативне активности,  подијелили  плакате и  преко медија  скренули  пажњу грађанима, какве би све посљедице могле  да  буду због непоштовања мјера,  неправилног складиштења и  неодржавања димњака.  Важно је да се горивни, односно, огрјевни материјал, који се користи, складишти на засебном мјесту, не у склопу самог објекта,  да се   провјетравају подрумске просторије, да им буде адекватан приступ, у случају пожара или неког акцидента, да ватрогасне службе могу да одреагују и спрјече нежељене посљедице.Неопходно је да се редовно контролишу противпожарни апарати, хидранти, да се чисте тавани, подруми, противпожарна степеништа, ходници да се одрже проходним, безбједним и друго.

– На снази је општинска Одлука о ложењу на отвореном. Дозвољено је ложење првог и 15.  у мјесецу. Особа која предузима ложење је обавезна да јави Служби заштите и спасавања о тим активностима и локацији на којом планира да обави паљење зеленог или другог отпада. Обавеза је да се ложи у мањим количанама, да може да се реагује на вријеме, да  се прате временске прилике, када нема вјетра, како не би дошло до пожара, подсјетио је Гамбер.

Новски спасиоци стално надзиру територију и у залеђу Херцег Новог. 

– У свакодневном смо контакту са другим службама, МУП-ом, планинарима, ловцима  на Орјену. Препорука је и да се људи не запућују сами  у планину, без водича. Препоручујемо кретање са искусним водичима или у склопу агенција, ако се организују, пјешачке туре. У сваком тренутку имамо информацију. Постоји стална сарадња и координација са свим службама у општини , ДВД и колегама у другим општинама. Имамо добру прекограничну сарадњу са службама у Конавлима, Дубровнику, Требињу, навео је Гамбер.

Захваљујући Општини Херцег Нови квалитетно су опремљени.

– Располажемо квалитетном и скупоцијеном опремом. Општина има разумијевање према Служби заштите и спасавања. У току је набавка ватрогасне опреме, одијела за шумске пожаре. Превенствено, наши спасиоци морају да буду добро  опремљени  да буду заштићени од разних акцидената, како би могли адекватно да реагују у разним ситуацијама. Возни парк броји 15 специјализованих возила, од чега је девет ватрогасних камиона, који се редовно одржавају. У свакој смјени се обавља провјера, контрола исправности возила. У сваком моменту су спасиоци и возила на располагању грађанима, објашњава Гамбер.  

У Служби заштите и спасавања  на располагању је дежурни број телефона  123, који је  у функцији је 24 часа.  

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here