СВЈЕТСКИ ДАН РОМА: ПОЛОЖАЈ РЕ ПОПУЛАЦИЈЕ У ХЕРЦЕГ НОВОМ БОЉИ НЕГО У ДРУГИМ ГРАДОВИМА

Положај Рома у Црној Гори је дјелимично задововољавајући. У поређењу са другим градовима у Херцег Новом је изразито боља ситуација како у области становања, тако и запошљавања и образовања, оцијенио је предсједник НВО Млади Роми Самир Јаха , поводом Свјетског дана Рома.

Према истраживања које је тим волонтера урадио почетком априла прошле године, у Херцег Новом живи 68 ромских породица са 329 чланова. Према ријечима Јахе положај Рома у неким градовима је бољи, док у другим има пуно простора гдје треба радити:

– У 13 општина у ЦГ имамо припадника ромске заједнице. У неким општинама од почетка треба радити , док је у другима направљеним помак у областима становања образовања запошљавања. Генерално бих реако да је делимично задовољавајући. По питању општине ХН ситуација је изразито је боља. Међутим ја мислим да није добра паралела треба направити паралелу између ромске заједнице и припадника већинске заједнице, казао је Јаха.

У Херцег Новом постигнут је одређени резултат, у области становања . Међутим и даље је изазов да се ријеши стамбено питање породица у Мељинама.

– У ХН треба радити на легализацији објеката. Процијењујем да негдје око 30% породица треба да ријеше процес легализације за своје објекте. У Мељинама треба ријешити дугорочно стамбено питање.

У нашој општини сва дјеца иду у основну и средњу школу, а НВО Млади Роми, им је омогућила и ментроску подршку.

– Ментори у средњим школама прате развој и напредак дјеце са намјером да школу успјешно заврше, али и искажу интересовање да упишу факултет. Имамо и менторе који раде са ученицима осмог и деветог разреда.

Припадници Ромске популације најчешће су запослени у комуналним предузећима, а жеља ове организације да имају радно ангажоване у локалним и државним институцијама.

– Имамо запослене у трговинама, такси фирмама, као и мањи број у другим приватним фирмама. Наша очекивања у наредном периоду су да имамо запослене Роме у локалним инстутуцијама, али и онима које су повезане са државним нивоом. Имамо позитивних примјера у Бијелом Пољу гдје је отворена канцеларија за питања Рома и запослена је Ромкиња, али и у Никшићу и Улцињу, казао је Јаха.


Како би смањили предрасуде у НВО Млади Роми током организације разних едукација труде се да направе групе из ромске и већинске заједнице:

– Ми смо као организација орјентисани на јачање капацитета било индивидуалних или колективних. Обично се трудимо да када организујемо едукације да групе буду мјешовите у смислу да ту буду и припадници већинска заједница и припадници ромске заједнице баш због социјализације, интеграције и размјене информације, али и смањења предрасуда и стереотипа који постоје према ромској заједници. Сва истраживања говоре да је највећа дистанца према ромској заједници. Како показују подаци 84% грађана не би желио је у сродству са неким из ромске заједнице, више од 90 % не би жељела да ступи у брак са неким ко је из ромске заједнице. То су јасни показатељи да је неопходно да постоји много више интеракције између Рома и већинске заједнице. У Херцег Новом, оно што је мој субјективни утисак, је да је другачија ситуација. Наравно не значи да је идеална али је потпуно другачије. Мислим да је разлог то што Роми нису на једном мјесту већ живе у у различитим срединама, живе са свим припадницима већинске заједнице. Сматрам да је заправо и то разлог зашто су на неки начин у већем степену интеграције, објаснио је Јаха.
У Општини Херцег Нови усвојен је локални Акциони план за Роме и сада слиједи имплементација.

– За било који локални акциони неопходно је да постоји одређена невладина организација константно на локалном нивоу која би се подсјећала институције који су надлежне да спроводе одређене мјере. Локални план је направљен. У протеклој години с обзиром на околности короне није било значајнијих мјера , али ове године очекујемо да се конкретне мјере предузму у области становања, али и другим.

Када je ријеч о здравственој заштити, Јаха истиче да су усмјерени на то да свима обезбиједе здравствене књижице

– Ми смо у претходном периоду имали значајне резултате па смо практично за све оне који нису имали лична документа то у цијелости ријешили, а самим тим обезбиједили им и приступ здравственој заштити. Сад у вријеме короне вјерујем да би приликом вакцинације требало узети у обзир да људи који су изложени ризику буду приоритетна група. Прије свега мислим на радника комуналног предузећа на оне који се баве сакупљањем секундарних сировина, казао је Јаха.

С обзиром на епидемију корона вируса НВО „Млади Роми“ у сарадњи са донаторима обезбједили је за преко 600 породица пакете помоћи и 160 таблета како ученици лакше пратили он лајн наставу. У плану је набавка још 50 таблета.

Подсјећамо, одлука да се 8. април обиљежава као Свјестки дан Рома донијета је на Првом светском конгресу Рома у Лондону, од 4. до 8. априла 1971. године, када је усвојено име народа, Роми.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here