Свечана академија Јадрана: Славимо прошлост, с осмјехом  загледани у будућност

Јадран  и Херцег Нови  трају и расту заједно пун један вијек. Постоји неколико одредница које су константа од 1922. године до данашњих дана- поред имена клуба и његове заставе , то је  свакако и подршка коју Јадран има од свог града. Од дана када се пливало  у морској води , под свјетлима рибарских ферала, до синоћ када смо на предивном  отвореном  новском базену били свједоци сусрета легенди  свјетског ватерпола, дијели нас пуних 100 година током којих је Јадран постао окосница развоја спорта у нашем граду и држави.

Јадран и спортисти који су поникли на тридесетак метара новског Шквера исписали су историју ватерполо и  пливачког спорта наше државе и региона, али и Европе и свијета. Управо због њих један мали град на Јадрану  од око 30 хиљада становника данас је препознат као олимпијски град и својеврстан феномен.

Без обзира на изазове и тешка времена  током протеклих деценија, овај клуб је својим срчаним радом  потврђивао двије важне ствари- да је велики и да је новски-. казао је у свом обраћању синоћ на свечаној академији поводом обиљежавања јубилеја Јадрана у Градској кафани  предсједник општине Херцег Нови  Стеван Катић:

-Општина Херцег Нови дослиједно пружа подршку у финасирању редовних активности  Јадрана, годинама је издвајала средства за одржавање и закуп базена у Институту Игало, а прошле године  учествовала и у покривању базена на Шкверу, у којем се  сада може  тренирати  и током зиме. Јубилеј  попут овога прилика је  да истакнем да ће новска локална управа остати посвећена сарадњи са Јадраном, јер овај клуб на најбољи начин показује зашто  спорт јесте дјелатност од јавног интереса, казао је Катић.

Предсједник Општине Херцег Нови Стеван Катић

Он је истакао да поред рада са врхунским спортистима, за град су од посебног значаја активности усмјерене на постицање и промоцију развоја спорта код дјеце.

-У овом  тренутку Јадран окупља  око 400 дјеце и младих који ће из новског клуба понијети не само спортско  знање и умјеће, већ и  вриједности које су одлика квалитетних  личности-фер плеј , одговорност, достојанство у побједама   поразима, тимски дух и заједништво. Клуб који зовемо „звијездом Шквера“ кроз своју спортску дјелатност и активност директно промовише  Херцег Нови, гдје год да гостује носи његово име и дух, а код куће  доприноси  позиционирању нашег града као препознативе дестинације  спортског туризма, рекао је Катић.

У историју и  традицију овог клуба уграђена су имена, идеје и дијела на стотине Новљанки и Новљана, које је увијек  и изнад свега повезивала љубав према клубу  и свом граду, рекао је предсједник Општине.

-Важно ми је да вечерас пошаљем поруку захвалности свим грађанима Херцег Новог  који су током минулог вијека  учествовали у стварању и  афирмацији Јадрана  какав данас имамо, поручио је Катић а на крају обраћања је  поздравио легенде Јадрана који су били присутни на свечаности као и све  који су каријеру градили у Јадрану.

– Захваљујем  вам што сте још  једном показали да су вам Јадран и Херцег Нови увијек у срцу. У име града  који му је дом, честитамо нашем  слављенику првих стотину, са поносом  славимо прошлост, а с осмјехом загледани у будућност. Херцег Нови ће увијек бити Јадранов играч више,  који му  даје додатну снагу  за нове побједе. Живио Јадран, живио Херцег Нови-поручио је Катић.

Директор Јадрана Милош Мрачевић

Добродошлицу званицама пожелио је директор клуба, Милош Мрачевић захваљујући се свима који су увеличали Јадраново славље.

-Можемо ли пожељети љепшу прославу клуба од овакве, на којој су на нашем базену у истој утакмици актери били шампиони оне прве Јадранове титуле 1958. године и они који су учествовали у освајању овогодишње титуле, истакао је Мрачевић.

Предсједник Јадрана и предсједник ПВСЦГ Ђуро Марић  своје емотивно обраћање у тренутку обиљежавања  великог  јубилеја клуба на чијем је челу, подсјетио је на 1922. годину и оно по чему је она позната у историји нагласивши да је Џон Вајс Милер   познат као филмски “Тарзан“ испливао 100 м краул за вријеме мање од минуте. У том времену, када је знајући  или незнајући  за ово Милерово чудо, у Херцег Новом основано је спортско друштво које ће се развити у данашњи ПВК  „Јадран“.

Предсједник ПВСЦГ Ђуро Марић

-Прошао је један вијек. У том вијеку историја  је архивирала бројне податке а Јадран самоинцијативно друштво настало према љубави према према пливачком спорту не  само да траје, него је данас једна од најперспективних спортских институција у Црној Гори, региону  снажан спортски  аргумент и у ширим оквирима. ПВК „Јадран“ је више  од спортске игре. Никада не одступајући  од спортских начела, наш клуб постао је  идентитески знак  Херцег Новог, социолошки феномен који  понекад надраста средину у којој егзистира. Од склепаних статива на плажи  „Бијела вила“, преко вишегодишње  незавршене зграде на Шкверу, пливалишта којем је четврту страну када се играју утакмице, чинио   војни брод. Институт Игало било је у дужем периоду, диван домаћин, сарадник, може се слободно  рећи интегрални дио нашег клуба али коначно Јадран је хтио да се врати дома. Постојало је мање или више добре воље, обећања, пролазиле су сезоне, клуб је растао, а базен био чежња и сан. Коначно, мало прије истека једног вијека, чежња и сан  су постали реалност. Јадран се скрасио на мјесту којем  суштински припада, на Шкверу. Шквер је  душа града, а Јадран нерскидиви дио те душе. Један без другог нису могли и не могу. Управо  то припадање Шкверу је једно од  објашњења феномена Јадрана и његовог утемељења у новско идентитетско  одређење. Јадран и  Шквер су сабирали новску омладину. Јадран је био отворен за све. Он је сачувао дух слободе и једнакости и та  чињеница се може  сматрати још једним  објашњења  феномемена Јадран, казао је Марић.

Он је додао да Јадран чине људи  који су своје  животе уткали, безрезервно и несебично у његов вијек  трајања, и „ма шта сада казали, ма колико посвета њима  упутили, биће мало спрам њихове посвећености клубу, а кроз клуб и нашем и нашем граду“.

-Нарочито се памте  они који су  били са клубом и у  тешким  временима, као играчи, тренери, као чланови управе, економи, или само и једино навијачи. Хвала им за  овај вијек  трајања. Историја биљежи  и активира. Нека и сада буде тако, али феномен Јадрана не смијемо стављати само у оквире историје. Историја се  заборавља. Јадран је живи  и активни дио и снажна залога  спортске и  друштвене будућности, казао је Марић.

О Јадрану који је навршио  100 година и изњедрио исто толико генерација који је освојио 17 националних првенстава, 14 купова, 14 титула државног првака у пливању, дао 13 чланова у борби против фашизма, говорио је предсједник Скупштине клуба Боро Мрачевић, којег у граду и шире сматрају синонимом Јадрана заслужним за његов реноме, чији је члан као играч, тренер и функционер већ шест деценија. Мрачевић је подсјетио да је Јадран био други у Европи, Евро Купу, освојио двије Регионалне лиге,  70 година у континуитету прволигаш  који је дао велики број  репрезентативаца. Клуб је који има 38 олимпијаца (34 ватерполо и 4 пливање) који су имали 68 наступа на Олимпијским играма, а 15  Јадранаша бирано је за најбоље спортисте Црне Горе.

Предсједник Скупштине Јадрана Боро Мрачевић

-Сви ови и многи други резултати нису изникли из неког великог града већ из малог Херцег Новог  и стоје  раме уз раме са Београдом, Загребом, Будимпештом, Атином, Москвом, Барселоном, Марсејом, Берлином  и другим вишемилинским градовима. Све је ово  постигнуто из скромних услова, из мале базе захваљући великој љубави. У животу мораш у школу, у војску, на посао а у Јадран се иде јер се то жели, јер се то воли. То је рецепт  који су Јадранаши исписали првих 100 година  и то треба  прописати  и за наредни вијек, нагласио је Мрачевић.

За стотину  година  и времена и људи су се промјенили, а по ријечима Мрачевића, Јадран је развијао  своју школу, те је у њој сада 300 новских малишана.

-Нека они наставе низ. Нека расте клуб и Нови заједно. Када бих имао прилику да поново бирам-мој избор  би опет био  само Јадран и зато изнад свега  хвала мом Јадрану-закључио је Мрачевић.

На синоћњој академији  у присуству министра за спорт и младе  Ваилија  Лалошевића, предсједника Олимпијског комитета Црне  Горе Душана Симоновића, потпредсједника ВПСЦГ Ненада Вуканића, представника клубова Приморца, Будванске Ривијере, херцегновских клубова, новосадске Војводине  и Новог Београда уручене су Златне плакете клуба: Влади Црне Горе, Олимпијском комитету  Црне Горе, ПВСЦГ, Општини Херцег Нови, Институту Игало и Европској пливачкој федерацији. Плакете су добили црногорски клубови и  клубови из региона и бројни спонзори који су помогли афирмацију клуба.

На Јадрановим признањима захвалио се министар спорта имладих Васко Лалошевић.

-Част је бити вечерас у Херцег Новом. А велико узбуђење је чути ова емотивна обраћања Ђура и Бора у име слављеника. Свако добро овим људима који руководе клубом, свако добро људима који руководе репрезентацијом Црне Горе, ту су и Которани а не само Новљани. Свако добро репрезентацији коју сам имао прилику да гледам недавно на Медитеранским играма, они су показали да су будућност Јадрана, црногорског ватерпола и њене репрзентације. Пуно поздрава Јадрану као и свим легендама спорта  из  бивше Југославије гдје смо одрастали сви, рекао је Лалошевић

Вече је завршено наступом вокалне музичке звијезде  Маријане  Злопаше  а чланови филателистичког друштва „Игало“ у сарадњи са Поштом Црне Горе јуче су пустили жиг са датумом јубилеја Јадрана и маркицом са ликом Божидара Цикоте која је објављена 16. јуна. Најављено је да ће у јубиларној години бити објављена фотомонографија о стотину година клуба и јубиларна поштанска марка Јадрана, као и да је Радио телевизија Херцег Нови припремила документарни серијал чија прва епизода ће бити емитована 18. јула.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here