Stvaranje kompetentnih pomoraca od ključne važnosti

Kvalitetno obrazovanje pomoraca i kontrola obrazovanja od izuzetne su važnosti za razvoj pomorskog kadra, podizanje nivoa kvaliteta pomorske industrije u cjelini i prepoznavanje crnogorskog pomorca kao kvalitetnog pomorca, poruka je sa okruglog stola „Obrazovanje pomoraca“, održanog u organizaciji Pomorskog fakulteta Kotor u Rektoratu Univerziteta Crne Gore u Podgorici.

Okrugli sto je otvorio rektor UCG prof. dr Vladimir Božović izrazivši uvjerenje da će zaključci sa diskusije ovog okruglog stola, koji je okupio predstavnike obrazovnih institucija i resornih ministarstava, pomoraca i strukovnih pomorskih udruženja, dati konkretne smjernice za unapređenje kvaliteta obrazovanja pomorskog kadra. Pri tome je istakao važnu ulogu koju, u sistemu obrazovanja, od svog osnivanja ima Pomorski fakultet Kotor.

Dekan Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Špiro Ivošević ukazao je na potrebu za intenzivnijom sistemskom kontrolom nad obrazovanjem pomorskog kadra. On je istakao da je u najavi otvaranje novih institucija a ni postojeće nemaju dovoljno nastavnog kadra, te da je, pored kontrole, neophodno i uspostavljanje zvanične evidencije i statistike o sertifikatima i pomorcima. Od važnosti je, ukazao je, stvaranje inovativnih potencijala za stvaranje kompetentnih pomoraca i relevantnih i priznatih diploma.

Direktorica Direktorata za tercijalno obrazovanje Ministarstva prosvjete Neda Ojdanić predstavila je obrazovanje pomoraca u Crnoj Gori kroz srednjoškolske i visokoškolske programe koji se realizuju u Srednjoj pomorskoj školi Kotor i Srednjoj stručnoj školi u Baru, Pomorskom fakultetu Kotor i privatnom Fakultetu za pomorstvo i turizam u Baru. Navela je i da je Ministarstvo prosvjete, u okviru stručnog i cjeloživotnog obrazovanja, akreditovalo i dvije institucije koje se bave stručnim obrazovanjem pomoraca na radnom nivou, a to su Srednja pomorska škola Kotor i Maritime Academy Kotor. „Obrazovanje pomoraca zahtijeva stalna dodatna usavršavanja zbog razvoja novih tehnologija na brodovima“, ukazala je Ojdanić.

Iz Ministarstva kapitalnih investicija, lučki kapetan kapetanije Bar Predrag Ratković, kazao je da Ministarstvo stalno radi na unapređenju zakonskih i podzakonskih akata.

-Konkretno, pristupilo se izradi novog Pravilnika o vrstama zvanja i ovlašćenja, uslovima za sticanje zvanja i izdavanje ovlašćenja za članove posade broda. Takođe, sve institucije koje se bave obrazovanjem pomoraca u Crnoj Gori dostavile su odgovarajuće potvrde o ispunjenosti neophodnih uslova, naveo je Ratković.

Mogućnosti edukacije kroz cjeloživotno obrazovanje, koje je značajno za sve struke, pa i pomorsku, predstavila je i prof. dr Dijana Vučković, predsjednica Komisije za cjeloživotno učenje Univerziteta Crne Gore.

Prodekan za inovacije i razvoj Pomorskog fakulteta Kotor prof. dr Tatijana Dlabač podsjetila je da je od novembra prošle godine ovo treći okrugli sto na temu obrazovanja i obuka pomoraca.

-Današnja diskusija i razmjena mišljenja, konkretno posvećena pitanjima obrazovanja pomoraca, od izuzetne je važnosti i zbog toga što je 1. juna stupio na snagu čl. 114 Zakona o sigurnosti pomorske plovidbe koji se tiče obrazovanja pomoraca i obaveza obrazovnih institucija koje se bave edukacijom pomoraca u pogledu kvaliteta i usklađenosti nastavnih planova i programa sa STCW konvencijom i IMO modelima kurseva, ukazala je Dlabač.

Nakon iscrpne i konstruktivne diskusije, dogovoreno je da će na osnovu diskusija i prikazanih prezentacija sumirati zajedničke zaključke, na osnovu kojih će biti inicirano pokretanje postupka izmjena i dopuna pravne regulative posebno u dijelu kontrole kvaliteta obrazovanja pomoraca. Učesnici su iskazali spremnost da u tom smislu adekvatno i blagovremeno reaguju u pogledu traženih odgovora i daju svoj doprinos budućim aktivnostima na unapređenju obrazovanja pomoraca u Crnoj Gori.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here