На евиденцији Завода за запошљавање у Херцег Новом тренутно се налази 341 незапослени, од чега је 195 жена. Током сезоне осјетан је дефицит угоститељских занимања, а најтраженији су кувари, конобари, помоћно особље у кухињама, али и спасиоци на плажама и возачи, казао је за РТХН шеф Бироа рада мр Зоран Лучић.
Недостатак кадрова у угоститељству проблем је са којим се носе и неке много развијеније туристичке дестинације, прича Лучић.
– Системски је проблем и вјерујем да ће се у наредном периоду међуресорски рјешавати. Добра иницијатива упућена је из Привредне коморе Црне Горе, гдје се кроз одређена законске и подзаконске акте тежи усвојити појма сталног сезонског радника – наводи он.
Идеја је, како објашњава, да се мотивишу млади да бирају угоститељска занимања, јер ће уговор имати на 24 мјесеца, а за период током којег неће радити дио трошкова сносиће држава.
На евиденцији Бироа рада у Херцег Новом налази се 142 корисника новчаних накнада по основу незапослености или статуса лица са инвалидитетом, за које Завод спроводи шест програма, односно јавних радова, а у Херцег Новом је укључено 15 лица, која на тржишту рада не могу лако наћи посао, каже Лучић.
– Ријеч је о програмима за стицање знања у одређеном едукативном или социјалном сектору, како би се нашла запослења лицима у области заштите културно-историјских споменика. Тај јавни рад је ограничен на четири мјесеца и сматра се да ће незапослени који буду укључени стећи одређена радна искуства – објаснио је Лучић.
Када је ријеч о особама са инвалидитетом, држава је обезбједила субвенције за послодавце, које могу бити подстрек у запошљавању, сматра Лучић.
– Уколико лице има проценат инвалидитета до 50, у првој години убвенције су до 75% бруто зараде, онда се снижава на 50% за читав период на који је лице запослено. Уколико особа има преко 50% инвалидитета, држава субвенционише 75% зараде за читав период – казао је он.
Лучић је информисао да је стопа незапослености у опадању, у Херцег Новом ове године на евиденцији је 130 незапослених мање него прошле, док је на нивоу Црне Горе за упоредни период од јануара до јуна 6000 мање незапослених него лани.