Dok je primjetan rast cijena u prehrambrenim trgovinama, na glavnoj gradskoj pijaci one su ostale iste. Iste su i stare muke i boljke koje muče poljoprivrednike novskih sela, a to je nedostatak vode. Ipak, najveći strah kod trgovaca na pijaci izaziva najavljena fiskalizacija koja će početi prvog juna. Ekipa RTHN bila je na novskoj pijaci i razgovarala sa proizvođačima i prodavcima.
Sadnja zeleniša, krompira, mrkve, boranije, uobičajena je u ovo doba godine… Premda od rada u njivi umorni, ratarima iz sela u novskom zaleđu, koji svoju robu prodaju na pijaci, glavni problem je nedostatak vode. Da li će i u kojoj količini zasad uspjeti, zavisi najviše od vremenskih prilika, pričaju naši sagovornici.
-Mi nemamo vodu, to je nezamislivo, siješ krtolu bez vode. Ja to ne mogu da shvatim. Ministarstvo kaže da to nije problem, a to je najveći problem. Da imamo takvu zemlju, a nemaš vodu, to je nezamislivo. Ne tražimo ništa, daj nam vodu, struju i put, da to ima seljak i nešto će se proizvesti. Bez bogatog seljaka nema bogatog grada, možete pričati šta god hoćete, kaže prodavačica.
-Sve što prodajem je moj domaći zeleniš sa Kruševica. Bilo je kiše, Bog dao. Radilo smo, rodilo je i sad to treba unovčiti nekako. Vidjećemo, ako bude naroda, možda će se nešto i prodati, a ako ne bude, dosta će toga propasti, komentariše susjedna prodavačica.
Oživjela je peškarija, najviše je sitne ribe…
-Ima nešto, dešava se, ima mnogo ribe, sad se hvata mnogo sardela, sarduna. Tu je problem jer nemamo gdje da prodamo, nemamo gdje da izvezemo, kad se uhvatila već ta silna riba. Moj muž donira u narodnu kuhinju jer bolje i to nego da se baci. Nosili smo i u Podgoricu, Nikšić, Budvu. Pojavilo se baš mnogo plave ribe. Tebalo bi da ljudi koji žive na moru jedu malo više morsku ribu, pričaju nam u peškariji.
Ovih dana aktuelna je priča o novom zakonu o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga, čija će primjena početi 1. juna. Pijačni trgovci zabrinuti su kako će se to odraziti na njihov posao.
-To ako uvedu, pijacu zatvori. Da mi znamo da ćemo ono što prizvedemo prodati pa bi bilo u redu, ali mi pola ovoga bacimo. Pola svoje muke bacimo. Nema tu ništa. Ne bih preporučila da se to uvodi na pijacama. Tamo bogami gdje se dobro radi, zarađuje, neka tamo.
-Neće biti u korist radnika i seljaka ništa. To ti znam kazati, a drugo ne znam ništa….. Kad dođeš u Ministastvo, sve samo lijepa priča – mladi poljoprivrednici, radićete, održavati svoju porodicu, ma sve moguće, sve fino, a na kraju lijepa priča koliko si kod njih.
-To neću nikad prihvatiti, prije ću otići kući. Ja nemam onda ništa, vjerujte. Šta seljak jadni da radi osim da ga deru. Malo nešto imam svoje, nešto malo uzmem, to je sve mizerija. Nisam još ni digitronom naučila raditi.
-Mislim da tome nije mjesto na pijaci. Jesmo li u EU? Nismo. Voljela bih da odem na pijacu u Hrvatskoj da vidim da li daju račun.
U poslednje vrijeme primjećen je rast cijena u trgovinama, dok su cijene na pijaci u odnosu na prošlu sedmicu ostale nepromijenjene.