STANOVI U NEMILOJ ZA STANARE TROŠNIH BARAKA PKB-A

Stambeno pitanje nakadašnjih radnika prehambenog giganta PKB, koji gotovo 40 godina žive u barakama u naselju Bajkovina u Igalu, trebalo bi da konačno bude riješeno. Opština Herceg Novi i PKB postigli su dogovor i obezbijedili parcelu u Nemiloj veličine oko 500 kvadrata, na kojoj će biti izgrađen objekat sa četiri stana, za šta će Ministarstvo finansija izdvojiti 200 hiljada eura.

Ovaj problem se našao u prošlogodišnjem Programu socijanog stanovanja i jedan je od prioriteta lokalne uprave, jer tih sedam porodica, među kojima je dosta starijih i bolesnih ljudi, živi u veoma teškim uslovima.

Kako je za RTHN kazala potpredsjednica Opštine Vesna Samardžić na barakama prokišnjava krov, instalacije električne energije su na ivici održivosti.

– Postigli smo dogovor sa PKB-om kako bi riješili ovu situaciju. Oni će ustupiti zemljište u naselju Nemila. Nakon uvida u plansku dokumentaciju i geodetskog snimanja utvrdili da nam je nedovoljna jedna parcela, tako da su oni izašli u susret i ustupili još jedan dodatni dio parcele – navodi ona.

Nakon parcelacije utvrđeno je da je u opticaju oko 500 kvadrata zemljišta, na kojem će, prema riječima potpredsjednica Samardžić, biti izgrađen objekat tvrde gradnje sa četiri stana.

Projekat radi Agencija za izgradnju, koja je zadužena i za prikupljanje potrebne dokumentacije. Iz Opštine su se zahtjevom za finasnijsku pomoć obratili Ministarstvu finansija.

– Iz Ministarstva imamo najavu da će kroz kapitalni budžet biti opredjeljeno 200 hiljada eura za tu namjenu. To bi nam dosta značilo, jer bi, ako ne komplentnu finansijsku kontrukciju, obezbijedilo dobar dio sredstava da napravimo četiri stana za početak, kako bi od tih sedam porodica zbrinuli četiri – kazala je Samardžić.

Iz lokalne uprave su se za pomoć obratili i njemačkoj organizacije Help, međutim, oni su zbog pandemije mnoga sredstva već potrošli., ali su pokazali volju da pomognu. Samardžić vjeruje da će država naći sredstva u budžetu za ovaj projekat, a i lokalna uprava ima određena sredstva za rješavanje stambenog pitanja raseljenih i socijalno ugroženih lica.

Egzon Gaši živi u jednoj od trošnih baraka već 27 godina, ima ženu i troje djece.

– Uslovi su nikakvi, katastrofalni. Kad su velike kiše unutra nam je poplava i haos. Nemamo toalet, kupatilo nam je nikakvo, instalacije isto nikakve. Dolazili su, obećavali nam baš dosta puta,  već 27-28 godina i ništa od toga – priča on.

Od romskih porodica u ovom naselju živi njegova i porodica njegovog oca. Gaši je zaposlen u Čistoći već sedam godina. Kaže da ne žali sebe ali da mu je žao jer djeca žive u takvim uslovima.

U naselju ima i onih koji nisu zadovoljni obećanjima iz lokalne uprave i lokacijom u Nemiloj.

Tomka Ivanović tvrdi da je ponuđena lokacija praktično u potoku da je tamo velika vlaga, zbog čega želi da joj se iznađe drugo rješenje. Priča da živi u baraci 45 godina.

– Od Opštine tražim plac, negdje bliže, bilo gdje samo da je bliže prodavnica ili autobusko stajališe. Kad sam bila tmao, vidjela sam da se ni nebo ne vidi. Tamo je mračno, nema sunca, velika je vlaga – navodi ona i dodaje da bi joj bilo teško da se popne na Jok megdan u kupovinu.

U PKB-u je radila 15 godina, nakon toga u Bolnici Meljine, gdje je dočekala penziju, te smatra da je zaslužila bolje rješenje. Tonka priča o nesretnim sudbinama onih koji tu žive, a koji nisu dočekali krov nad glavom, poput Marije Janković, radnice PKB-a, iza koje je ostao sin koji danas ima troje djece. Svi žive u trošnoj baraci.

Podsjećamo, početkom osamdesetih godina prošlog vijeka kompanija PKB je svojim radnicima, prije svega sezonicma, kao nužni smještaj, dodjeljivala stanove u barakama u Bajkovini. Barake su građene i korišćene kao štale, a potom i adaptirane u stambeni prostor.

Godinama su predstavnici lokalne vlasti obećavali stanarima PKB-ovih baraka stambeno zbrinjavanje, a poslednji put i aktuelna vlast, prilikom obilaska porodica u Bajkovini u julu 2017. godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here