Spora legalizacija bespravnih objekata

U Herceg Novom se mjesečno legalizuju dva do tri bespravna objekta, odnosno oko 30 na godišnjem nivou. Na dinamiku, koja stagnira u protekle dvije godine, najviše utiče nevažeća planska dokumentacija.

Nedostatak planske dokumentacije razlog je za prekid postupaka po zahtjevima za legalizaciju neformalno sagrađenih objekata. U Sekretarijatu za prostorno planiranje i izgradnju ubrzanje procesa očekuju tek nakon izmjena Zakona o planiranju prostora, a potom i usvajanja izmjena Prostornog urbanističkog plana, kazao je za RTCG sekretar ovog resora Vladislav Velaš.

-Razlozi su samo zakonsko rješenje i, nažalost, nevažeća planska dokumentacija u Herceg Novom, pošto je neko jednog dana samo izbrisao pedesetak važećih planova i rekao – „to više ne važi“, u međuvremenu je vrlo malo planova donijeto i da bi se sam taj postupak ubrzao potrebna je prije svega izmjena zakona, a nakon toga usvajanje izmjena PUP-a i tek onda možemo očekivati nešto veći broj legalizacija.

Samo oni objekti koji se nalaze na orto-foto snimku, odnosno oni sagrađeni prije 2018. godine, u skladu sa važećim smjernicama, biće legalizovani.

-Te koji su rađeni poslije 2018. godine ne treba ni pominjati, i zaista takve objekte ne treba ni legalizovati. Svima koji su radili prije 2018. godine, opet treba dati šansu. Evo, vidjeli smo nedavno i ovo rušenje u Podgorici, sve je prilično nespretno urađeno i izvedeno, tako da treba dati šansu da se što veći broj objekata legalizuje. Naravno i tu treba biti precizan i ne dati mogućnost na javnim infrastrukturnim koridorima, u nekim zaštićenim zonama i dijelovima, tu zaista treba zauzeti nultu toleranciju, a u ovim ostalim dijelovima dati mogućnost legalizacije.

Pomoćni objekti koji su po zakonu u funkciji stalnog objekta, a riječ je o tipovima 1, 2 i 3, takođe mogu biti legalizovani.

-I oni moraju da budu u skladu ili sa planskim dokumentom ili u skladu sa odlukom, tako da se i tu moraju poštovati smjernice koje su definisane ili Planom za privremene odnosno pomoćne objekte, ili našom Odlukom koja definiše postavljanje odnosno građenje privremenih objekata. Može se samo potporni zid raditi na granici, a svi ostali objekti moraju da budu bar metar i po pomjereni u odnosu na granicu. Ako je to ispoštovano, nema sumnje da se takav objekat može legalizovati.

Odbijanje je posljedica nepotpune dokumentacije, objašnjava Velaš, a usljed neuklapanja objekta u planski dokument, donose rešenje o prekidu postupka do izmjene Zakona ili Plana, nakon čega se stvaraju uslovi za nastavak postupka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here