Pripadnici Službe zaštite i spasavanja Opštine Herceg Novi su spremno ušli u turističku sezonu, adekvatno opremljeni za gašenje požara i pružanje logističke podrške, u hitnim slučajevima i akcijama spasavanja u zaleđu i na obali.
Služba posjeduje veoma kvalitetan tehnički kadar, vozila i opremu, koja uvijek može da se nadograđuje, kazao je u emisiji Naše jutro, komandir Zlatko Ćirović:
– U ovom trenutku posjedujemo devet protivpožarnih kamiona, kapaciteta oko 50 000 litara vode, sa kojim se može trenutno da krene iz Vatrogasnog doma i djeluje. Posjedujemo četiri vozila manja i 45 operativaca, što je optimalno. Imamo dobro razumijevanje lokalne samouprave koja konstantno ulaže u Službu i prepoznala je kao veoma značajan segment za našu lokalnu zajednicu, naveo je Ćirović.
Dugi niz godina prepoznali su lokacije, koje su tokom ljeta opterećene većim rizikom od požara;
– Ove, kao i svake godine angažujemo potreban broj čuvara na te lokacije. Jedno su kamere, a drugo ljudski faktor. Kamera može da snimi u tom trenutku, a ne može da opomene. Međutim, naši čuvari su svakodnevno na terenu i kada primjete da je neko naložio vatru na otvorenom sada, kada je zabrana, izađe na lice mjesta i opomene onoga ko je prekršio pravila odluke o zabrani loženja na otvorenom, tokom turističke sezone. Opomene ga da ugasi vatru.
U slučaju da ne poštuje naredbu, pozove vatrogasnu Službu na dežurni broj telefona, gdje izađemo na lice mjesta i intervenišemo, potom obavijestimo Komunalnu policiju, koja ima ingerencije da osobu koja je prekršila naredbu o zabrani loženja na otvorenom, kazni.
Mi ove godine nemamo taj problem kao što imali prošle. Možemo da konstatujemo da još uvijek nemamo većih intervencija na gašenju požara. Imali smo sitnije intervencije na koje se odreaguje kvalitetno i završi brzo, ocijenio je Ćirović.
On objašnjava, kompleksnu situaciju sa Direktoratom za zaštitu i spasavanje:
– Direktorat je jedan segment ovog sistema, a lokalne zajednice su drugi. Mi, kroz djelovanje, iz svih lokalnih zajednica,službi zaštite i spasavanja, pokušavamo da utičemo da se donesu novi propisi i zakoni. Smatramo da propisi i zakon koji je sada na snazi nije adekvatan za ovaj sistem, kojeg ne prepoznaju u onoj mjeri, koja je potrebna. Saradnja postoji, ali nisam zadovoljan iz više razloga, prevashodno, u donošenju tih zakona.
Kao službe prepoznajemo se kada se desi neki akcident i tada nas prepozna i država. Međutim, kada sve to prođe i kada bi se trebalo da uvaži naše mišljenje, jer smo operativci, postajemo nekako nevidljivi.
Ne znam kako neko ne može da uvažava naše stavove po pitanju zakonske regulative.
Smatramo da se adekvatnom regulativom, dosta toga može da se uredi na kvalitetan način. Kod nas nažalost nije tako, mnogo je razloga. Smatram da bi trebalo da budu kvalitetne stručne osobe na tim pozicijama, objašnjava Ćirović.
On navodi da su juče imali sastanak na nivou Boke Kotorske, sa komandirima iz Tivta, Kotora i predstavnicima rizorta Luštica bej, koji su organizovali sastanak.
-Imamo dobru saradnju sa tendencijom da se unapređuje. I prethodnih godina smo pokazivali solidarnost između gradova na nivou Boke i konstantno se pomagali. Upotreba letilica i pilota je u domenu države. Svake godine se ponavljaju iste stvari, letilice se šalju na tehničke preglede i nabavljaju dijelovi, pred samu sezonu. Prošle godine smo imali pet ove godine imamo jednu posadu pilota Vojske Crne Gore. Dokazalo se prošle godine da je Vojska CG bila ključna u tim dešavanjima pri gašenju požara i po pitanju transporta povređenih i kod drugih nezgoda. Imate kadar, a nismo organizovali ovu misiju, navodi Ćirović.
Tokom ljetne sezone povećan je požarni rizik, kao i opasnost od drugih incidentnih situacija. Ćirović navodi da se suočavaju sa dosta tehničkih intervencija, na koje pripadnici Službe reaguju.
Ćirović je podsjetio da su imali dosta intervencija prilikom saobraćajnih nezgoda, i pomažu službi hitne pomoći, koja je suočena sa ograničenim brojem kadrova i vozila, gdje spasioci, vatrogasci uvijek uskaču, kada je potrebno.
U Službi zaštite i spasavanja, uspješno su se ovih dana suočili sa pojavom gmizavaca na različitim lokacijama. Imaju i po tri intervencije dnevno, gdje zmije sklanjaju iz kuća, domaćinstava.
Preporučuju oprez, i poštovanje svih propisa o zabrani loženja i suzdržavanje od upotrebe zapaljivih materija, koje bi mogle da prouzrokuju požar u urbanim sredinama i prirodi.
Vatrogasce,odnosno, spasioce, građani i institucije su prepoznali kao službu, koja je uvijek spremna da pomogne i da je tu njima konstantno na usluzi.