СОС телефон за дјецу и младе проширује тим савјетника

Фото: РТХН

Током девет мјесеци ове године, СОС телефон за дјецу и младе примио је око три стотине позива, а како би овој категорији друштва пружили још јачу подршку, још десет савјетника укључују у тим, саопштавају из  Дјечјег дома „Младост“ Бијела.

Поводом Свјетског дана менталног здравља Национална дјечја СОС линија, као један од сервиса подршке за дјецу и младе Дјечјег дома „Младост“ из Бијеле, позива релевантне друштвене актере да се укључе у активности за добробит дјеце и младих и најављује проширење тима савјетника са тренутних 12 на 22. Тиме ће Дјечја линија знатно проширити и ојачати савјетодавне капацитете, те ће бити у могућности да одговори на растуће потребе дјеце и младих.

Фото: РТХН

Нови савјетници управо пролазе специјализовани програм обуке за телефонско савјетовање, који је базично креиран у Великој Британији и представља међународни стандард квалитета рада свих дјечјих линија, а акредитован је у Црној Гори. Савјетовање на Дјечјој линији темељи се на оснаживању капацитета дјеце и младих за конструктивно рјешавање проблема. Савјетници слушају и прихватају све што им дјеца говоре, помажу им и охрабрују да схвате своје мисли и осјећања и  подржавају их у покретању сопствених снага, које им могу помоћи у рјешавању проблема.

Савјетници имају супервизијску подршку која омогућава континуирано унапређење квалитета рада.

Фото: РТХН

– Добра је вијест да у нашем друштву све више говоримо о менталном здрављу, те да помало смањујемо стигму са свих који активно траже савјет или подршку. Но, потребно је уложити додатне напоре и ресурсе у унапређење и проширење стручне подршке, посебно за дјецу и младе. СОС линија за дјецу и младе је прва линија помоћи која је доступна свој дјеци јер је бесплатна и зато се радујемо новим члановима, који ће се ускоро придружити нашем редовном тиму савјетника. Позивам дјецу и младе да, када год им је потребан савјет или осјете потребу за повјерљивим разговором о својим проблемима, осјећањима и догађајима који их на било који начин узнемиравају, позову 116-111. Позив је анониман и бесплатан, а наши савјетници су ту ради вас, нагласила је директорица Дјечјег дома Младост Марела Савић.

Фото: РТХН

СОС телефон за дјецу и младе наставља промотивну кампању кроз дигиталне канале, како би сва дјеца у Црној Гори имала информацију о овој првој помоћи када је у питању ментално здравље. Подршку су пружили УНИЦЕФ и Европска унија, кроз Регионални програм за ублажавање утицаја пандемије КОВИД 19 на дјецу и родитеље на Западном Балкану и у Турској.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here