ШКОЛИ НА ДАР ВРИЈЕДНОСТИ, ТАЛЕНТИ, ВРЛИНЕ И ТЕКОВИНЕ ПРОШЛИХ И САДАШЊЕГ ВРЕМЕНА

Скоро шест деценија траје лијепа образовна и педагошка прича која се развија, настаје и расте у ОШ „Илија Кишић“ у Зеленици. За рођендан, ученици и наставници саберу знања, вјештине и креативност и све то упакују школи на дар. Управо тако је било и данас када су прославили 58. година постојања и марљивог рада ове установе, приређујући у њену част, сасвим другачији програм посвећен талентима, врлинама и вриједностима ученика и наставника, наградама, секцијама,  толеранцији и заједништву које његују заједно са ученицима интегрисаних одјељења.

Стиснути оковима епидемиолошких мјера, нису могли да се расплешу и позову у госте све пријатеље и родитеље, али су нашли начин да представе шта раде и у наставним али и ваннаставним активностима. У холу школе представљене су секције попут Младих истраживача, Ђачког парламента који је свима понудио да „Удоме књигу“, редакције Школског листа Звоно… У учионицама су радили занимљиве квизове, креативне радионице, настао је и нови графит на зиду крај главног степеништа који велича једнакост међу свом дјецом, а гости су добили беџеве са мотивационим порукама.

Како то традиција налаже, директорица школе Снежана Мирковић је на почетку најавила промоцију 24. броја Школског листа Звоно који је за ову и претходну годину, у својој категорији, проглашен за најбољи на конкурсу у Алексинцу.

Услови рада су били другачији него обчно, али су сви заједно вриједно радили да лијепе и похвалне приче буду дио новог Звона, казала је овогодишња уредница проф Тамара Комар.

– При стварању листа, руководили смо се дивном реченицом коју је, у свом дневнику, забиљежила Ана Франк, која каже да „не морамо чекати ни тренутка да бисмо свијет учили бољим“, казала је проф Комар и препостила члановима редакције да представе Звоно.

Ученик Иван Меденица је истакао да су током свих година постојања листа у њему биљежили успјехе ученика и важне школске датуме, а у избору теме настојали су бити и актуелни и занимљиви.

– У њему се, уз приче о успјешним ученицима, налазе и забавне странице као и све оно што је дио школског живота. Лист је штампан у тиражу од 450 примјерака, а наредних дана ће бити подијељен ученицима, наставницима и запосленима у школи, као и спонзорима без којих не би било могуће штампање. Надамо се да ћете уживати у читању колико и ми у његовом стварању, казао је Меденица.

О листу су говорили и ученици Саво Ивановић, Анђела Шестовић, Милица Радуловић, Јелена Марић, Михајло Пушара који је издвојио да је ове године са другарима учествовао у Националној СОС линији гдје су снимали клипове како би помогли вршњацима да превазиђу све тешкоће и проблеме.

Ђачки парламент представио је своју акцију, која траје већ мјесецима „Удоми књигу“, јер је боље да заврше у рукама некога ко их воли него да буду отписане у папир.

Млади истраживачи представили су маштовит рад настао на часовима хемије, географије и ликовне културе. О томе су причале ученице IX б Анђела Перић и Александра Кишић.

-Били смо подијељени у пет група, добили смо радне задатке а они су сви били међусобно повезани. Код првог задатка смо схватили како све можемо у научне сврхе користити сопствене дигиталне способности, у оквиру другог смо на карти Црне Горе означили све црне еколошке тачке у држави, а у трећем смо научили како да сваком проблему нађемо рјешење. У последњем задатку смо научили како да на најбољи начин рециклирамо одређене предмете. Много смо научиле о екологији и заштити природне средине и порука са нашег часа је „заштитимо природу како бисмо заштитили себе“, казале су ученице.

У зборници је одржана презентација постугнутог између два рођендана уз осврт и на историјат школе али и прилику да се свим пријатељима и донаторима упути искрена захвалност за подршку.

Милан Вајагић, потпредсједник Општинске организације ОБНОРА 1941 – 1945, уручио је школи донацију од 1000 еура.

-Знамо да школа припрема обнову библиотеке  и донијели смо одлуку да скромном донацијом то помогнемо. Желим вам успјешан рад и још боље резултате у области образовања, казао је Вајагић.

Уз захвалност члановима ОБНОР-а за подршку и сарадњу, директорица школе Снежана Мирковић је истакла да је веома важно да уз савремене токове дјеца знају тековине прошлости.

-Трудимо се да његујемо све вриједности. Јесам за то да пратимо и савремене токове, и образовање за 21. вијек и кључне компетенције и критичко мишљење – све је то лијепо, али без спознаје поштовања, повјерења и традиције генерације бораца, дјеца би била заиста осиромашена, макар у моралном смислу, казала је Мирковић.

Свечаности су присуствовали, уз бивше запослене ове школе, и потпредсједник Општине Херцег Нови Мирко Мустур, секретарка за културу и образовање Ана Замбелић Пиштало, секретар за друштвене дјелатности и спорт Василије Ћуковић, те представници и предсједници друштвених и невладиних организација.

Прослави је претходило полагање цвијећа и вијенаца на споменике палим борцима у Зеленици и пред бистом хероја Илије Кишића у двориштву школе која носи његово име.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here