Skoro šest decenija traje lijepa obrazovna i pedagoška priča koja se razvija, nastaje i raste u OŠ „Ilija Kišić“ u Zelenici. Za rođendan, učenici i nastavnici saberu znanja, vještine i kreativnost i sve to upakuju školi na dar. Upravo tako je bilo i danas kada su proslavili 58. godina postojanja i marljivog rada ove ustanove, priređujući u njenu čast, sasvim drugačiji program posvećen talentima, vrlinama i vrijednostima učenika i nastavnika, nagradama, sekcijama, toleranciji i zajedništvu koje njeguju zajedno sa učenicima integrisanih odjeljenja.
Stisnuti okovima epidemioloških mjera, nisu mogli da se rasplešu i pozovu u goste sve prijatelje i roditelje, ali su našli način da predstave šta rade i u nastavnim ali i vannastavnim aktivnostima. U holu škole predstavljene su sekcije poput Mladih istraživača, Đačkog parlamenta koji je svima ponudio da „Udome knjigu“, redakcije Školskog lista Zvono… U učionicama su radili zanimljive kvizove, kreativne radionice, nastao je i novi grafit na zidu kraj glavnog stepeništa koji veliča jednakost među svom djecom, a gosti su dobili bedževe sa motivacionim porukama.
Kako to tradicija nalaže, direktorica škole Snežana Mirković je na početku najavila promociju 24. broja Školskog lista Zvono koji je za ovu i prethodnu godinu, u svojoj kategoriji, proglašen za najbolji na konkursu u Aleksincu.
Uslovi rada su bili drugačiji nego občno, ali su svi zajedno vrijedno radili da lijepe i pohvalne priče budu dio novog Zvona, kazala je ovogodišnja urednica prof Tamara Komar.
– Pri stvaranju lista, rukovodili smo se divnom rečenicom koju je, u svom dnevniku, zabilježila Ana Frank, koja kaže da „ne moramo čekati ni trenutka da bismo svijet učili boljim“, kazala je prof Komar i prepostila članovima redakcije da predstave Zvono.
Učenik Ivan Medenica je istakao da su tokom svih godina postojanja lista u njemu bilježili uspjehe učenika i važne školske datume, a u izboru teme nastojali su biti i aktuelni i zanimljivi.
– U njemu se, uz priče o uspješnim učenicima, nalaze i zabavne stranice kao i sve ono što je dio školskog života. List je štampan u tiražu od 450 primjeraka, a narednih dana će biti podijeljen učenicima, nastavnicima i zaposlenima u školi, kao i sponzorima bez kojih ne bi bilo moguće štampanje. Nadamo se da ćete uživati u čitanju koliko i mi u njegovom stvaranju, kazao je Medenica.
O listu su govorili i učenici Savo Ivanović, Anđela Šestović, Milica Radulović, Jelena Marić, Mihajlo Pušara koji je izdvojio da je ove godine sa drugarima učestvovao u Nacionalnoj SOS liniji gdje su snimali klipove kako bi pomogli vršnjacima da prevaziđu sve teškoće i probleme.
Đački parlament predstavio je svoju akciju, koja traje već mjesecima „Udomi knjigu“, jer je bolje da završe u rukama nekoga ko ih voli nego da budu otpisane u papir.
Mladi istraživači predstavili su maštovit rad nastao na časovima hemije, geografije i likovne kulture. O tome su pričale učenice IX b Anđela Perić i Aleksandra Kišić.
-Bili smo podijeljeni u pet grupa, dobili smo radne zadatke a oni su svi bili međusobno povezani. Kod prvog zadatka smo shvatili kako sve možemo u naučne svrhe koristiti sopstvene digitalne sposobnosti, u okviru drugog smo na karti Crne Gore označili sve crne ekološke tačke u državi, a u trećem smo naučili kako da svakom problemu nađemo rješenje. U poslednjem zadatku smo naučili kako da na najbolji način recikliramo određene predmete. Mnogo smo naučile o ekologiji i zaštiti prirodne sredine i poruka sa našeg časa je „zaštitimo prirodu kako bismo zaštitili sebe“, kazale su učenice.
U zbornici je održana prezentacija postugnutog između dva rođendana uz osvrt i na istorijat škole ali i priliku da se svim prijateljima i donatorima uputi iskrena zahvalnost za podršku.
Milan Vajagić, potpredsjednik Opštinske organizacije OBNORA 1941 – 1945, uručio je školi donaciju od 1000 eura.
-Znamo da škola priprema obnovu biblioteke i donijeli smo odluku da skromnom donacijom to pomognemo. Želim vam uspješan rad i još bolje rezultate u oblasti obrazovanja, kazao je Vajagić.
Uz zahvalnost članovima OBNOR-a za podršku i saradnju, direktorica škole Snežana Mirković je istakla da je veoma važno da uz savremene tokove djeca znaju tekovine prošlosti.
-Trudimo se da njegujemo sve vrijednosti. Jesam za to da pratimo i savremene tokove, i obrazovanje za 21. vijek i ključne kompetencije i kritičko mišljenje – sve je to lijepo, ali bez spoznaje poštovanja, povjerenja i tradicije generacije boraca, djeca bi bila zaista osiromašena, makar u moralnom smislu, kazala je Mirković.
Svečanosti su prisustvovali, uz bivše zaposlene ove škole, i potpredsjednik Opštine Herceg Novi Mirko Mustur, sekretarka za kulturu i obrazovanje Ana Zambelić Pištalo, sekretar za društvene djelatnosti i sport Vasilije Ćuković, te predstavnici i predsjednici društvenih i nevladinih organizacija.
Proslavi je prethodilo polaganje cvijeća i vijenaca na spomenike palim borcima u Zelenici i pred bistom heroja Ilije Kišića u dvorištvu škole koja nosi njegovo ime.