Pri nabavci opreme za nadzor granica prema Hrvatskoj i Albaniji pronevjereno je više od milion eura. Riječ je o sredstvima EU, dobijenim kroz Šengenski akcioni plan. Nabavljena oprema je mnogo lošijeg kvaliteta i pet puta jeftinija, nego što je naplaćena, a ne radi preko godinu i po, saopštili su na konferenciji za novinare potpredsjednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović i državni sekretar u MUP-u Rade Milošević.
MUP će preduzeti sve mjere kako bi se, nakon otkrivanja ove afere, u potpunosti zaštile crnogorske granice, a time i bezbjednost svih građana.
– Ovakva stvar jako je ružna prema našim evropskim partnerima, koji žele da daju direktnu budžetsku podršku u narednom periodu, u visini od 20 miliona eura. Neodgovorne pojedince treba procesuirati i koji će, ukoliko tužilaštvo ne nastavi da ćuti, biti procesuirani. Dokazaćemo evidentnu zloupotrebu službenog položaja i samim tim moraćemo te ljude da pozovemo na odgovornost – ističe potpredsjednik Vlade.
Abazović je informisao da je ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović dao nalog da se skine oznaka tajnosti sa svih tendera koje je MUP imao u prethodnom periodu, jer je moguće da je, nakon ovakve „blamaže“, i u drugim tenderskim procedurama bilo zloupotreba.
– Želimo da stanemo na kraj svakom mogućem javašluku. Ukolko neko misli da ako je stavio oznaku tajnosti, ili što druge institucije, u ovom slučaju tužilaštvo ne radi svoj posao, ili ANB koja godinu i po nije mogla da sugeriše da ne rade kamere na graničnim pojasevima, a bave se nacionalnom bezbjednošću, onda je Crna Gora u ozbiljnom problemu – smatra Abazović.
Osnovana sumnja je, kako je rekao, državni sekretar u MUP-u Rade Milošević, da je firma koja je izabrana na tenderu uklonila naljepnice sa opreme i zalijepila naljepnice renomiranih firmi za proizvodnju takve opreme. Smatra da je to skandal bez presedana. Milošević je kazao da je tender bio namješten beogradskoj firmi „Makina sekjuriti“, sa kojom se u vezu dovodi Branislav Krekić. Rok za tendersku proceduru određen je na 20 dana, iako je samo za izvozne dozvole nabavku takve opreme potrebno minimum 60.
– Istragom i uvidom u dokumentaciju utvrdili smo da je Uprava policije, odnosno sektor Granične policije, tražio od bivšeg rukovodstva u Ministarstvu poništavanje tenderske procedure, jer je Granična policija smatrala da tražena oprema ne odgovara potrebama, ali to nije urađeno – navodi Milošević.
Skandalozno je i to da je firma, koja nije iz Crne Gore, imala daljinski pristup video nadzoru crnogorskih graničnih pojaseva, napomenuo je Milošević. Nakon dostavljenog izvještaja vrhovni državni tužilac pokrenuo je postupak.