СКАНДАЛ: ПРОНЕВЈЕРНО ПРЕКО МИЛИОН ЕУРА, НАБАВЉЕНА ОПРЕМА МНОГО ЛОШИЈЕГ КВАЛИТЕТА

При набавци опреме за надзор граница према Хрватској и Албанији проневјерено је више од милион еура. Ријеч је о средствима ЕУ, добијеним кроз Шенгенски акциони план. Набављена опрема је много лошијег квалитета и пет пута јефтинија, него што је наплаћена, а не ради преко годину и по, саопштили су на конференцији за новинаре  потпредсједник Владе Црне Горе Дритан Абазовић и државни секретар у МУП-у Раде Милошевић.

МУП ће предузети све мјере како би се, након откривања ове афере, у потпуности заштиле црногорске границе, а тиме и безбједност свих грађана.

– Оваква ствар јако је ружна према нашим европским партнерима, који желе да дају директну буџетску подршку у наредном периоду, у висини од 20 милиона еура. Неодговорне појединце треба процесуирати и који ће, уколико тужилаштво не настави да ћути, бити процесуирани. Доказаћемо евидентну злоупотребу службеног положаја и самим тим мораћемо те људе да позовемо на одговорност – истиче потпредсједник Владе.

Абазовић је информисао да је министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић дао налог да се скине ознака тајности са свих тендера које је МУП имао у претходном периоду, јер је могуће да је, након овакве „бламаже“, и у другим тендерским процедурама било злоупотреба.

– Желимо да станемо на крај сваком могућем јавашлуку. Уколко неко мисли да ако је ставио ознаку тајности, или што друге институције, у овом случају тужилаштво не ради свој посао, или АНБ која годину и по није могла да сугерише да не раде камере на граничним појасевима, а баве се националном безбједношћу, онда је Црна Гора у озбиљном проблему – сматра Абазовић.

Основана сумња је, како је рекао, државни  секретар у МУП-у Раде Милошевић, да је фирма која је изабрана на тендеру уклонила наљепнице са опреме и залијепила наљепнице реномираних фирми за производњу такве опреме. Сматра да је то  скандал без преседана.  Милошевић је казао да је тендер био намјештен београдској фирми „Макина секјурити“, са којом се у везу доводи Бранислав Крекић. Рок за тендерску процедуру одређен је на 20 дана, иако је само за извозне дозволе набавку такве опреме потребно минимум 60.

– Истрагом и увидом у документацију утврдили смо да је Управа полиције, односно сектор Граничне полиције, тражио од бившег руководства у Министарству поништавање тендерске процедуре, јер је Гранична полиција сматрала да тражена опрема не одговара потребама, али то није урађено – наводи Милошевић.

Скандалозно је и то да је фирма, која није из Црне Горе, имала даљински приступ видео надзору црногорских граничних појасева, напоменуо је Милошевић. Након достављеног извјештаја врховни државни тужилац покренуо је поступак.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here