Povodom 15. septembra, Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave i proboja Solunskog fronta u Prvom svjetskom ratu, u manastiru Savina služen je parastos rodoljubima iz Boke koji su svoje živote položili na oltar otadžbine u Balkanskom i Prvom svjetskom ratu. Položeni su vijenci na spomenik rodoljubima u porti manastira.
Sveštenik Nikola Todorović, paroh hercegnovski poučio je da današnji praznik slavi jedinstvo, slobodu i zastavu.
– U naš život utemeljene su tri vrijednosti sloboda, krst časni, zastava. Cijela naša istorija bila je protkana da se opredijelimo kojem carstvu žemo se prikloniti, koju zastavu ćemo nositi na čelu naših bitaka, a prije svega, to je zlatna sloboda utemeljena u Hristovom vaskrsenju. Svjedoci smo kako je bila ponižena trobojka svijetla… U tu zastavu utkana je cjelokupna istorija, poručio je, između ostalog, sveštenik Todorović.
Konzul Republike Srbije u Herceg Novom Mićo Rogović kazao je da se na današnji dan podsjećamo na sve naše pretke i heroje koji su za ovu našu trobojku položili živote.
– Barjaktari su ginuli, drugi su ih zamjenjivali. Srpski narod dao je mnogo barjaktara, ali su zastave sve do jedne iz tih ratova ostale sačuvane. Danas se sjećamo svih stradalih u svim ratovima. Danas se zaklinjemo u budućnost da ćemo našem rodu ostaviti trobojku, našim potomcima ostaviti vjeru u budućnost, nadu. Sačuvali smo kulturu, vjera nam je bez greške, tradiciju, običaje, književnost i jezik koji su njegovali Ivo Andrić, Meša Selimović, Miloš Crnjanski, Emir Kusturica i mnogi drugi. Na nama je da ovu trobojku čuvamo, sjećamo se jedinstva i da u teškim danima i izazovima ne zaboravimo da ono što je u 21. vijeku dozvoljeno svim narodima, samo pripadnicima srpskog naroda na Kosovu i Metohiji nije. Tamo naš narod živi u getu i to nikada ne zaboravimo, poručio je Rogović.
Na današnji datum počeo je proboj Solunskog fronta i za nas u Matici Boke to je dan kada se sjećamo svih dobrovoljaca sa prostora Boke Kotorske koji su učestvovali u Balkanskim i Prvom svjetskom ratu, kazao je Mirko Mustur.
-Taj broj u odnosu na broj stanovnika nije zanemarljiv. Po zvaničnim podacima do kojih je došao dr Milan Gulić iz Instituta za istoriju Srbije to je preko 1 200, nezvanično mislimo da je taj broj i veći. Želimo da se svake godine podsjetimo tih naših junaka sa ovih prostora koji su svjesno i dobrovoljno pošli da brane svoj narod i rod, kazao je Mustur.
Predsjednik SO Herceg Novi Ivan Otović je istakao da je ovo značajan dan za srpski narod, bez obzira gdje živi, podsjetivši da su proboju Solunskog fronta prethodile bitke na Ceru i Kolubari.
-Kada je čitava Evropa bila sigurna da će Austrougarska monarhija, podržana prije svega tada Kajzerskom Njemačkom, brzo savladati otpor srpske vojske na Balkanu, mnogi su se iznenadili. Junačke vojvode srpske vojske pružile su spartanski otpor. Srbija nije pala ni na Ceru ni na Kolubari! Srpski seljak, o kome smo mnogo čitali a o kome možemo mnogo saznati, na primjer, u „Knjizi o Milutinu“, još jednom je pobijedio onoga ko je mnogo jači od njega, ko je oružjem nadmoćan i koji je imao svu političku podršku.
Otović je istakao da se tada čitava Srbija digla na noge, kao i brojni dobrovoljci iz svih srpskih zemalja, ali i prekookeanskih zemalja.
-Svi su oni ostavili svoje domove i došli da brane Srbiju. Došli su da brane ono sveto – krst časni i slobodu zlatnu. Mnogi oko njih su se predali, pohrlili su odmah u zagrljaj tada jakim silama osovine, ali Srbin ni tada nije posustao, kao što neće ni kasnije. Mi moramo da čuvamo uspomenu na sve naše pretke, i na sve one koji su nam omogućili da danas živimo u slobodi. Ali danas smo svjedoci da se iznova moramo boriti za tu slobodu, poručio je Otović.
Organizatori događaja su „Kolo srpskih sestara“, „Matica Boke“, Srpski Soko, NVO „Karađorđe“ „Vitezovi Svetog Stefana“, „Riznica starih umetničkih zanata i vještina“, SPKD „Prosveta“ i FK „Obilić“. Pokrovitelj Generalni konzulat Republike Srbije u Herceg Novom.