Sindikat Bolnice Meljine uputio dopis Vladi, ugovori iz stečaja produženi 15 dana

Фото архива РТХН: протест радника ОБ Мељине

Premda je načelno bilo dogovoreno, danas ipak nije došlo do sastanka medicinske direktorice OB Meljine dr Olivere Elez sa direktorom Opšte bolnice Kotor dr Davorom Kumburovićem.

Kako je za RTHN dr  Elez, biće upućen zvaničan zahtjev kotorskoj bolnici i Ministarstvu zdravlja da na sastanku u bolnici Meljine otklone nejasnoće vezane za organizaciju rada u ovoj ustanovi.

Foto RTHN: dr Olivera Elez

-U  razgovoru sa doktorom Kumburovićem usmeno je dogovoreno da on sa predstavnicima Ministarstva zdravlja dođe u bolnicu da bi se na licu mjesta vidjela organizacija bolnice i da bi možda uspjeli u tom razgovoru da ispravimo neke nelogičnosti koje su prisutne u sadašnjoj ponuđenoj organizaciji bolnice od strane kotorske bolnice. Međutim, ne znam da li će se taj sastanak održati. Mi ćemo poslati zvaničan zahtjev i kotorskoj bolnici i Ministarstvu zdravlja da se taj sastanak održi u samoj Bolnici Meljine. Stečajni upravnik nas je u petak informisao da će ugovori zaposlenih biti produženi za još 15 dana, preko stečaja, što daje vrijeme da možda sad ipak malo mirnije i hladnije glave sjednemo i da se svi dogovorimo kako ovo treba da izgleda, kazala je dr Elez.

Kako je rekla, dopis premijeru za hitan sastanak radi razjašnjenja problema u bolnici Meljine uputiće i iz Opštine Herceg Novi, kako bi se konačno neke stvari precizirale i šta se zaista planira sa bolnicom.

Sindikat bolnice Meljine uputio je danas dopis Vladi koje prenosimo integralno:

-Ponuđenim rešenjem za bolnicu Meljine dolazimo do zaključka da se bolnica svodi na jedno odjeljenje — interno koje treba da primi sva hitna stanja sa teritorije Herceg Novog i okolnih područja. Hirurško odjeljenje se svodi na ambulantu čime se eliminiše adekvatno pružanje zdravstvene usluge u slučaju hitnog stanja. Porodilište je predviđeno samo za obavljanje hitnih porođaja, zdrava logika nameće pitanje, ako je moguće uraditi hitan porođaj zašto se ne može uraditi planirani porođaj.

Da li ušteda sredstava koja bi se odvojila za mjesečne zarade 59 radnika koji ovim planom gube posao vrijede toliko da se rizikuju životi građana i bolnica svede na stacionar, a da li je ta ušteda toliko značajna za državu u odnosu na gubitak koji je država podnijela kroz katastrofalnu privatizaciju bolnice.

Ovim planom se zaboravljaju sve godine truda radnika za očuvanje ove ustanove od javnog značaja što podrazumijeva neprimanje zarada i po više mjeseci i neuplaćen radni staž za više godina a potom i rad u uslovima stečaja protekle tri godine pri čemu nijedan radnik u stečaju nije izgubio posao a svi zaposleni su bez obzira na neriješen status obavljali svoje radne zadatke. Napominjemo vam da je januar mjesec pri kraju a da radnici nisu dobili decembarsku mjesečnu zaradu takođe trenutno u bolnici nema tople vode a u bolničkoj laboratoriji se troše poslednje zalihe reagensa.

U odnosu na sve navedeno najmanje što može da se uradi je socijalni program po kojem bi radnici mogli da budu donekle obezbjeđeni tj. da se uradi reorganizacija u ustanovi, prekvalifikacija i slanje u penziju uz uplatu doprinosa i otpremninu koja ih u tom slučaju sleduje.

Zbog svega navedenog molimo Vas da predstavnike zaposlenih Opšte bolnice Meljine primite u što kraćem roku u Vaš kabinet kako bismo obavili razgovor i pronašli najbolje rješenje o radu bolnice Meljine. Ono što primjećujemo jeste da se druge zdravstvene ustanove razvijaju samo Herceg Novi nema pravo na bolnicu i život, navedeno je u dopisu koje je u ime Sindikata radnika Bolnice Meljine, potpisala predsjednica Slavica Drobnjak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here