СИМОНИДА КОРДИЋ: ИМПЕРАТИВ РЈЕШАВАЊА ПРОБЛЕМА ДРЖАВЉАНСТВА И ПРЕБИВАЛИШТА

У Херцег Новом живи велики број грађанa који су без регулисаног статуса држављнства. Међу њима су расељена лица из БиХ и са Косова, као и они који су без држављанства остали након реферандума 2006. године.

Проблем је дјелимично у законским рјешењима и њиховој примјени, јер постоји велики број случајева који су испуњавали услове за пријем у држављанство, али је намјерно прављен дисконтинуитет њиховог боравишта на територији Црне Горе.

Како је у емисији „У четири ока“ објаснила потпредсједница Нове српске демократије и посланица у Скупштини Црне Горе, Симонида Кордић, МУП би намјерно направио паузу код трећег узастопног продуживања пребивалишта, тако да грађани без државњанства нису могли да остваре минимум од 5 година боравка и морали би да започињу процес из почетка.

– То је, у пракси, једно не мало насиље над правним системом и над правима грађана, који су на тај начин губили изузетно важна права. То су људи који не могу да се запосле ни у једној државној фирми, који не могу да путују, осим у земље окружења гдје је довољна лична карта, они не могу да гласају. Нека од грађанских и људских права су озбиљно угрожена том једном врло бруталном манипулацијом – наводи она.

Кордић наглашава да је од изузетне важности рјешавање овог проблема, како би људи који имају право на држављансто, то право могли да остваре у редовној процедури.

Поред тога, потребно је ријешити и проблем пребивалишта, који се јавља уочи сваких избора у Црној Гори, јер људи који немају пребивалиште, ипак, гласају.

– Устав и изборно законодавство предвиђају минимум двије године пребивалишта на територији Црне Горе и држављанство као услов за бирачко право. Међутим, тај начин на који се одређује пребивалиште је нејасан и мутан. Друго, не примјењује се та одредба обавезне одјаве пребивалишта, у случају да права која проситичу из пребивалишта грађани остварују на неком другом мјесту. Према томе и право на гласање, здравствено осигурање, одлазак дјеце у школу… постоји одређени низ категорија које одређују гдје је заправо пребивалиште – објашњава Кордић.

Ову су проблеми који морају бити ријешени, како би држава имала чист бирачки списак, односно како о судбини људи који живе у Црној Гори, не би одлучивали они који не живе у њој, закључује Кордић.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here