Šćekić: Bolnica Meljine daleko od gašenja, konkurs neophodan

Премијер Дритан Абазовић и министар здравља Драгослав Шћекић

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić prilikom posjete OB Kotor kazao je da je Vlada uradila sve i da je bolnicu Meljine, koja je bila dovedena pred gašenje, vratila u javno zdravstvo na zakonit način i omogućila kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Kazao je da je OB Kotor morala da raspiše konkurs za zaposlene jer je to jedini način da zaposleni iz privatne zdravstvene ustanove pređu u javni zdravstveni siistem.

-Radnici su angažovani u stečaju, u toku je sudski postupak i mi se moramo ponašati u okviru zakona. Da bi bilo koje lice bilo dio javnog zdravstva moraju da prođu zakonske procedure i da se jave na oglase. Mi ne možemo uraditi ništa mimo zakona. To što je neko dozvolio da se devastira i privatizuje bolnica i dovede na nivo gašenja nije pitanje za nas koji želimo da rješavamo problem, kazao je Šćekić.

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, dr Davor Kumburović i premijer Dritan Abazović

On je kazao je trenutno ovo jedini mogući model i zamolio građane da taj model prihvate.

– Mi želimo da u sklopu kotorske Bolnice damo napore da bolnica Meljine opstane, kako bi u budućem periodu mogli da radimo u pravcu da bude samostalna. Kotorska bolnica je pomogla Vladi da ne dođe do prekida zdravstvene zaštite građana Herceg Novog. Mislim da je to za pohvalu, to je istorijski momenat, a kamoli da od toga neko pravi problem. Da li bi mi željeli da bude što više zaposlenih u budućoj bolnici da željeli bi, ali to je proces i mi moramo da stvorimo preduslove ali to ne može preko noći. Ne možemo kritikovati nekoga ko bolnicu diže iz gašenja, kazao je Šćekić.

Ponovio je da je bolnica Meljine bila pred gašenjem i da je Vlada uložila napor da je vrate u siistem javnog zdravstva.

-Preko kotorske bolnice smo joj dali infuziju kako bi sačuvali zdravstvenu zaštitu da ne bi došlo do prekida. Da smo krenuli da pravimo bolnicu morali bi da čekamo zakonske mogućnosti, obezbijedimo novi kadar, a to nije lako ne na nivou CG, već i regiona. Kroz kotorsku bolnicu dadatno pomažemo, a moraće da pomažu i druge bolnice. Moraćemo da angažujemo ljekare iz Nikšića, Podgorice i okruženja kako bi mogli sačuvamo nivo zdravstvenih usluga, kazao je ministar zdravlja.

Na pitanje novinara šta je sa 50 radnika koji će ostati bez posla, ministar nije dao konkretan odgovor i rekao da je to pitanje za stečajnog upravnika.

-Mi smo tu da raspišemo konkurs za one koji žele da urade dobro građanima, da sačuvaju zdravstvenu zaštitu i uslugu, oni će biti dio zdravstvenog sistema Crne Gore, rekao je Šćekić.

Ponovio je da bi neko ušao u javno zdravstvo, u institucije Crne Gore, mora da prođe zakonsku proceduru.

– Nema zakonskog osnova da može neko da preuzme iz privatne bolnice ili preduzeća zaposlene i tek tako ih „prenese“ u javni sistem. Onda bi mi stavljali sve ostale privatne zdravstvene ustanove u podređen položaj, kršili bi i konkurenciju i sve zakonske okvire. To je jasna stvar! To je suvišno pitanje od bilo koga da dolazi. Nije to prvi slučaj, zna se kako to funkcioniše.

Na konstataciju da bolnica nastvalja sa radom ali ne u punom kapacitetu, Šćekić je odgovorio:

-Što se tiče same usluge, mislim da su građani pogrešno informisani, taj oblik usluga nije baš na tom nivou. Ja bih molio uvaženog direktora Kumburovića, koji će biti nadležan za taj dio bolnice, odnosno Meljina, da vam stručno kaže koje su to vrste usluge i na kom nivou do sada bile, i da li je to baš tačno da se nešto uskraćuje.

Predsjednik Vlade Dritan Abazović je kazao da je Vlada uradila ono što je obećala te da će građani Herceg Novog  imati sve usluge koje su imali do sada,  ali na održiv način.

-Možda postoji dio ljudi koji ne vole istinu. Mi smo imali bolnicu koja je bila pred kolapsom. Država nije imala nikakve ingerencije nad njom jer je bolnica predmet stečaja,  SDT-a  i pravosudnih organa CG. Na zahtjev građana HN mi smo riješili problem na način što će bolnica pružati sve usluge koje je pružala. Nisam siguran da je bolnica održiva sa  11 ljekara. Mi ćemo bolnicu da ostavimo kao dio sistema javnog zdravstva,  podržaćemo je iz svih centara CG kako bi usluge mogle nesmetano da se ostvaraju, kazao je Abazović.

Objasnio je da je preuzimanje radnika konkursom neophodno, jer se zaposleni moraju po zakonu prijavljivati.

-Možda neće trebati 60 lica da se zaposli možda će za godinu trebati 120 zaposlenih. Optimističko razmišljanje je da je tamo sada 11 ljekara a da će ih biti 20, da će to značiti još više medicinskog i nemedicinskog kadra. Ja sam optimističan po pitanju ovoga. Razumijem i poštujem apel i protest ali da mi nismo ušli u ovakve intervencije stvar bi bila riješena na najgori mogući način. Građani bi ostali bez medicinskih usluga a svi zaposleni bi jako dugo čekali neke sudske presude gdje bi oni utvrdili da li je kriv onaj što je privatizovao ili neko drugi, kazao je Abazović.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here