Restrikcije u vodosnadbijevanju Herceg Novog zbog obustavljanja dotoka vode sa Plata, odgođene su za jesen, a u hercegnovskom “Vodovodu i kanalizaciji” pokušavaju da dogovore da traju kraće od jedne sedmice, kako je planirano.
Na sastanku održanom prije dva mjeseca sa predstavnicima Hidroelektrana na Trebišnjici, dogovoreno je da, umjesto sredinom ljeta, pregled dovodnog tunela između hidroelektrana Trebišnjica i Dubrovnika obave u septembru, podsjetio je za RTHN direktor Boro Lučić, istakavši da će radovi trajati kraće nego prošle godine.
-Tada je dogovarano da to bude septembar i da restrikcije eventualno traju tri dana. Za sada postoji informacija da će biti septembar, kako smo i tražili, ali da će restrikcije u vodosnabdjevanju biti od 3. do 10. septembra, tako da smo još uvijek u pregovorima. Datum ne može da se pomjeri zbog potrebe Hidrocentrale Trebinje. Prvobitno je bilo planirano da to bude tamo negdje sredinom ljeta, tako da smo uspjeli da prebacimo za septembar, ali termin je dalje nemoguće pomjerati.
Pošto, kako saznaju, nije planirana sanacija tunela, ni remont opreme, na novom sastanku će pokušati da dogovore i skraćenje trajanja restrikcija.
-Pokušavamo da smanjimo taj termin, pošto, koliko smo upoznati, ovoga puta ne bi trebalo da se sanira kompletan tunel, već samo da se uradi inspekcija. Po našim prijašnjim razgovorima i saznanjima za to bi bila dovoljna dva – tri dana, tako da sledeće sedmice planiramo ponovo sastanke, pa ćemo vidjeti da li će nam izaći u susret.
Kako navodi Lučić, ne mogu računati na vodu iz sistema Regionalnog vodovoda, pošto je nema dovoljno ni za Tivat, Kotor kao i ostatak primorja, pa pokušavaju da smanjenjem gubitaka na mreži obezbjede rezerve.
-Time ćemo nekako omogućiti da ovu sezonu prođemo, ja se nadam, bez nekih većih problema sa vodom. Više ne možemo da računamo na dotok vode iz Regionalnog vodovoda, pošto oni nemaju dovoljno vode da snabdjevaju ni ovo što je bilo uobičajno sa njihove strane – Kotor, Tivat i ostatak primorja. Mi jesmo uštedjeli dosta i napravili tu neku rezervu potrošnje, ali generallno, od osamdesetih godina se ovdje nisu gradili novi rezervoari, cjevovod je dosta star, tako da je ta bitka sa gubicima konstantna. Mi smo već kandidovali ovaj projekat u kapitalni budžet Vlade Crne Gore za sledeću godinu, tako da se nadamo, ukoliko gradnja bude počela u februaru ili martu sledeće godine, da ćemo moći da napravimo velike promjene u sistemu.
Opština Herceg Novi je, na zahtjev “Vodovoda”, raspisala dva tendera za izgradnju cjevovoda Mojdež-Podi, čime će obezbjediti kvalitetnije snadbijevanje vodom visočijih zona, koja će, umjesto pumpama, do potrošača stizati gravitaciono.