Репрезентација Црне Горе до опстанка на крилима Новљанки

Млада женска кошаркашка репрезентација Црне Горе у којој наступају Новљанке Јована Савковић , Јелена Булајић и Бојана Радњић  обезбиједила је опстанак у  А дивизији освојивши  13 мјесто на Европском првенству  које је јуче завршено  у Литванији.

Послије стартна три пораза у групи у разигравању за пласман од 13. до 16. мјеста јуче је репрезентација Црне Горе побиједила селекцију Мађарске 76:68, чиме су у директном окршају за опстанак  Јелена Булајић и Јована Савковић и остале саиграчице успјеле  да сачувају мјесто у елитној  дивизији. У првом сусрету разигравања за опстанак млада женска кошаркашка репрезентација Црне Горе дан раније савладала је Финску (64:51). Изабранице Владана Радовића одлично су отвориле  утакмицу, повеле 10:3 и јасно потврдиле  да су квалитетније. Црна Гора је поенима Радевић у 14.минуту први пут имала двоцифрену разлику (18:7), док је на полувремену било 24:14.

Репрезентација Финске је у трећој четвртини у два наврата стигла до егала (32:32, 34:34), али не и до преокрета. Серијом 12:0, коју је закључила Булајић у 32.минуту  репрезентација  Црне Горе је повела  46:34, што је био наговјештај да ће  бити постигнута  прва побиједа на првенству.

Четири играчице на овој утакмици имале су  двоцифрен  учинак – Јована Савковић  постигла  је 16, Јелена Булајић поен мање, док су Милена Биговић и Марија Баошић постигле по 10 поена.

Јуче у одлучујућој утакмици са Мађарском  Црна Гора је имала 18 поена заостатка у првом полувремену 48:30, и изгледало је о да су изабранице Владана Радовића пред немогућом мисијом.Али, у наставку су Јелена Булајиић и саиграчице  одиграле маестрално. Прво су у 16.минуту пришле на 47:50, а након тројке Биговић било је 55:58 пред  последњих десет минута игре. У 32.минуту Лана Вукчевић донијела је егал 58:58, да би одмах затим Савковић донијела преокрет (60:58). Услиједила је велика драма, игра кош за кош, да би два минута прије краја, након сјајне  асистенције Савковић, Биговић постигла кош за 68:66. На 1.34 прије краја Холц је донијела неријешен резултат 68:68, али репрезентативке Црне Горе се нијесу уплашиле. На 77 секунди прије краја Савковић је погодила тројку, да би након украдене лопте Радевић и Биговић погодила по тројку  на 59 секунди прије истека времена за 74:68. Послије сјајне одбране, Савковић је погодила два бацања за 76:68, чиме је велико славље могло да почне.

Јелена Булајић постигла је 30 поена, уз 5 скокова, Јована Савковић додала је 18, уз 5 асистенција и 3 скока, Милена Биговић 15, имала 7 скокова и 6 украдених лопти, Лана Вукчевић 8 уз 12 скокова, Атина Радевић 4, Марија Баошић 1 поен. Поред бројних проблема   (између осталих и повреда Новљанке Сање Акшам) репрезентација Црне Горе у веома јакој конкуренцији успјела је да испуни примарни циљ и избори опстанак.