Reprezentacija Crne Gore do opstanka na krilima Novljanki

Mlada ženska košarkaška reprezentacija Crne Gore u kojoj nastupaju Novljanke Jovana Savković , Jelena Bulajić i Bojana Radnjić  obezbijedila je opstanak u  A diviziji osvojivši  13 mjesto na Evropskom prvenstvu  koje je juče završeno  u Litvaniji.

Poslije startna tri poraza u grupi u razigravanju za plasman od 13. do 16. mjesta juče je reprezentacija Crne Gore pobijedila selekciju Mađarske 76:68, čime su u direktnom okršaju za opstanak  Jelena Bulajić i Jovana Savković i ostale saigračice uspjele  da sačuvaju mjesto u elitnoj  diviziji. U prvom susretu razigravanja za opstanak mlada ženska košarkaška reprezentacija Crne Gore dan ranije savladala je Finsku (64:51). Izabranice Vladana Radovića odlično su otvorile  utakmicu, povele 10:3 i jasno potvrdile  da su kvalitetnije. Crna Gora je poenima Radević u 14.minutu prvi put imala dvocifrenu razliku (18:7), dok je na poluvremenu bilo 24:14.

Reprezentacija Finske je u trećoj četvrtini u dva navrata stigla do egala (32:32, 34:34), ali ne i do preokreta. Serijom 12:0, koju je zaključila Bulajić u 32.minutu  reprezentacija  Crne Gore je povela  46:34, što je bio nagovještaj da će  biti postignuta  prva pobijeda na prvenstvu.

Četiri igračice na ovoj utakmici imale su  dvocifren  učinak – Jovana Savković  postigla  je 16, Jelena Bulajić poen manje, dok su Milena Bigović i Marija Baošić postigle po 10 poena.

Juče u odlučujućoj utakmici sa Mađarskom  Crna Gora je imala 18 poena zaostatka u prvom poluvremenu 48:30, i izgledalo je o da su izabranice Vladana Radovića pred nemogućom misijom.Ali, u nastavku su Jelena Bulajiić i saigračice  odigrale maestralno. Prvo su u 16.minutu prišle na 47:50, a nakon trojke Bigović bilo je 55:58 pred  poslednjih deset minuta igre. U 32.minutu Lana Vukčević donijela je egal 58:58, da bi odmah zatim Savković donijela preokret (60:58). Uslijedila je velika drama, igra koš za koš, da bi dva minuta prije kraja, nakon sjajne  asistencije Savković, Bigović postigla koš za 68:66. Na 1.34 prije kraja Holc je donijela neriješen rezultat 68:68, ali reprezentativke Crne Gore se nijesu uplašile. Na 77 sekundi prije kraja Savković je pogodila trojku, da bi nakon ukradene lopte Radević i Bigović pogodila po trojku  na 59 sekundi prije isteka vremena za 74:68. Poslije sjajne odbrane, Savković je pogodila dva bacanja za 76:68, čime je veliko slavlje moglo da počne.

Jelena Bulajić postigla je 30 poena, uz 5 skokova, Jovana Savković dodala je 18, uz 5 asistencija i 3 skoka, Milena Bigović 15, imala 7 skokova i 6 ukradenih lopti, Lana Vukčević 8 uz 12 skokova, Atina Radević 4, Marija Baošić 1 poen. Pored brojnih problema   (između ostalih i povreda Novljanke Sanje Akšam) reprezentacija Crne Gore u veoma jakoj konkurenciji uspjela je da ispuni primarni cilj i izbori opstanak.