Zaposleni Doma Zdravlja u Herceg Novom, koji su protestovali u petak 10. marta, u saopštenju za javnost demantuju navode v.d. direktora Alekse Đekića. Tvrde da protest nije politički instruisan te da niko nije vršio pritisak na njih niti su izmanipulisani.
– Svi smo dovoljno pametni, obrazovani i samostalni da sami odlučujemo i reagujemo kada je ugrožen naš integritet, pravo na rad u miru bez zastrašivanja kao i osnovna prava i slobode govora i mišljenja, navode u saopštenju.
Kako ističu, odmah po stupanju na dužnost v.d. direktora donosi odluku/naređenje po kojoj zaposleni ne smiju komunicirati sa medijima,a zbog čega je jedna medicinska sestra već sankcionisana jer je iznosila svoj lični stav za lokalnu televiziju, koji nije bio vezan za Dom Zdravlja.
Navode i da plata nije razlog njihovog nezadovoljstva, za čiju visinu zahvaljuju Sindikatu doktora medicine i svima koji su izglasali zakon o povećanju koeficijenata.
Zaposleni u dopisu kažu da nemaju platu neto iznosa od 2100 evra, i da je potpuna neistina da su svi ljekari stimulisani dodatno za svoj rad, već samo nekoliko. Stimulacija od 30%, koju je naveo v.d. direktora, kažu zaposleni, nije u skladu sa zakonom a oni bi voljeli da znaju ko taj privilegovani doktor. Notorna neistina je i, poručuju, da sestre imaju 1026 evra platu. Spremačice su čak u januaru ostale bez plaćenih prekovremenih sati.
Dolaskom novog v.d. direktora, ističu, počinje da cvjeta zapošljavanje nemediciskog kadra po partijskoj, privatnoj i porodičnoj linij, na radna mjesta koja nisu sistematizovana. Kršenje važećeg Zakona o zdravstvenoj zaštiti je i zapošljavanje neuropsihijatra u svojstvu neurologa.
Navode da je istina da građani mogu da se žale, ali da je od zaposlenih dostupan jedino za svoju pomoćnicu dr Biljanu Dapčević, koja je bila pomoćnik prethodnim menadžerima i bila poznata kao neko ko mobinguje zaposlene, vrijeđa, naziva pogrdnim imenima i zbog koje je već prethodnih godina par doktora napustilo ovu ustanovu.
-Mobing je počeo izmeštanjem doktorice specijaliste porodične medicine u drugu ambulantu, što je ozbiljno narušilo koncept izabranog doktora i primoravanjem istih da idu u drugi dio grada radi dobijanja zdravstvene zaštite, samo zato što je izrazila svoje mišljenje. Šetanje sestara po ambulantama stvara konfuziju i utiče na kvalitet rada jer se ljudi raspoređuju na mjesta za koja nisu kompetentni. Neprihvatanje toga vodi vas u prijetnju otkazom.
Tvrde da se zaposleni sankionišu zbog kašnjenja 5 minuta na posao, a da niko ne evidentira prekovremeni rad.
Komisije za kontrolu kvaliteta, plaćane su 50 eura po članu, a ne 100 kao što je Đekić rekao, a ukinute su prije njegovog dolaska na državnom nivou.
Zaposleni tvrde i da su u obavezi da u slobodno vrijeme idu na edukacije koje su već prošli, bez nadoknade radnih sati, a ako odbiju idu na disciplinski postupak.
Neistina je, kažu oni, da se medicinski otpad nije mjerio, kao i cifre koje spominje.
Zamjeraju mu korišćenje službenog auta u privatne svrhe dok su pojedine službe ostale bez vozila za teren, pa koriste svoja privatna vozila.
Protestom koji je organizovan u petak, kako saopštavaju, nisu ugrozili proces rada a v.d. direktora im javno prijeti da će snositi posljedice zbog okupljanja za vrijeme pauze.
Ponavljamo, nismo politički instruisani, jedino politički što jeste to je imenovanje gdina Đekića za direktora Doma Zdravlja.
-Mi nismo u vojsci, nismo u policiji i nismo, opredjeljujući se za ovu struku razmišljali da ćemo morati da trpimo strahovladu ako ne poznajemo pravo i zakon, s obzirom da pravnik Doma Zdravlja Dušan Jelovac nikada nije bio u službi zaposlenih. Želimo bez stresa i prijetnji da radimo svoj posao, zaključuju u saopštenju zaposleni Doma zdravlja Herceg Novi.