Развијање способности система да се одговори на опасности

Црна Гора је на најбољем путу да постане узор другим државама региона када је у питању превенција ризика од катастрофа, саопштено је на дводневном састанку поводом израде документа „Процјена способности управљања ризицима од катастрофа“, који је организовао Директорат за заштиту и спашавање Министарства унутрашњих послова у Кумбору.

Генерални директор Директората за заштиту и спашавање, Миодраг Бешовић, рекао је да је Црна Гора, као и читав регион, подручје које је често подложно разним инцидентима – пожарима, поплавама и земљотресима.

– Тако да ће израда овог документа, као и претходног, бити веома корисна и остаће будућим генерацијама на надоградњу како би што боље изградили читав систем зашите и спашавања у Црној Гори – казао је Бешовић.

Координатор пројекта ,,Процјена способности управљања ризицима Црне Горе”, мр Љубан Тмушић, рекао је да је повод дводневног састанка дефинисање сљедећих корака који се тичу израде документа „Процјена способности управљања ризицима од катастрофа“.

– Након анализе ризика који угрожавају живот грађана, материјална и културна добра и животну средину, радимо процјену административних, техничких и финансијских капацитета Црне Горе. Правимо пресјек да видимо докле смо, како бисмо дефинисали сљедеће кораке – рекао је Тмушић.

Он је саопштило да је суштина да након препознатих ризика буду идентификовани капацитети са којима Црна Гора располаже, да се укаже на њихове добре стране, као и на могућности за унапређење.

– Са овим састанком ћемо завршити одговоре на 51 питање из смјерница Европске комисије да бисмо након тога почели активности на изради сажетка који се тиче процјене капацитета који ће бити достављен Европској комисији и који ће служити за доносиоце одлука у Црној Гори да знају са чим Црна Гора располаже кад је у питању смањење ризика од катастрофа – казао је Тмушић, појашњавајући да се та питања односе на анализу техничких, финансијских и административних капацитета.

Замјеник шефа Канцеларије Уједињених нација за смањење ризика од катастрофа (United Nations Office for Disaster Risk Reduction – UNDRR), Себастиен Пензини, казао је да се Европа суочава са вишеструким ризицима због пандемије коронавируса, рата у Украјини и других ситуација, наводећи да је то изазован контекст и да државама није лако да ураде што је више могуће кад је у питању Sendai оквир за смањење ризика од катастрофа.

– У том смислу, морам рећи да сам импресиониран колико је Црна Гора урадила када је у питању управљање различитим елементима система, прије свега када су у питању управљање ризицима, познавање ризика и припремљеност за реаговање – рекао је Пензини.

Према његовим ријечима, када је у питању смањење ризика од катастрофа, Црна Гора је урадила документ „Процјена ризика од катастрофа Црне Горе“, наводећи да се она добро котира у региону и да је једна од водећих земаља у том смислу.

– Имајући у виду данашњу активност, која је посвећена изградњи капацитета за одговор на препознате ризике, фокус у будућности треба усмјерити ка бољој мултуресорној сарадњи, као и укључености и заједничком дјеловању различитих актера – министарстава, институција, појединаца, а прије свега у свијетлу климатских промјена, односно ризика које се повезују са њима – казао је Пензини.

Оцијенио је да је Црна Гора на најбољем путу да постане узор другим земљама региона када је у питању превенција ризика од катастрофа.

Доц. др на Биотехничком факултету Универзитета Црне Горе, Мирко Кнежевић, рекао је да су задаци радне групе за поплаве, чији је он члан, јачање свијести о предностима, могућностима и недостацима система за управљање ризицима од поплава.

– Наш је циљ да утврдимо добру праксу и покренемо поступак побољшања. Процјена способности управљања ризицима обухвата читав циклус управљања ризицима, процјену ризика, планирање управљања ризицима ради њиховог спрјечавања, те спровођење мјера спрјечавања ризика и мјера приправности – рекао је Кнежевић.

Доц. др на Универзитету Адриатик, Дражен Божовић, који је члан радне групе за критичну инфраструктуру, казао је да један од садржаја способности за управљање ризицима Црне Горе представља процјена ризика за критичну инфраструктуру, односно ризика за привредна и ванпривредна друштва и установе, чији би престанак рада имао посљедице за живот грађана, друштво и безбједност земље.

– О значају ове процјене довољно говоре догађаји у последњих пар година – поплаве, пожари на локалном нивоу, као и последње двије глобалне кризе које су у току – коронавирус и криза изазвана ратом у Украјини. Процјена ће обухватити административне, техничке и финансијске капацитете. Сви напори су усмјерени на развијање способности система да се одговори на опасности којима је изложен – рекао је Божовић.

Европска комисија – Генерални директорат за цивилну заштиту и активности хуманитарне помоћи (DG ECXO) кроз позив за „Појединачне грантове државама за управљање ризицима од катастрофа (Track 1)“ одобрила је за финансирање пројекта „Израда процјена способности за управљања ризицима од катастрофа Црне Горе“.

Пројекат је почео 1. априла и планирано је да траје до 1. октобра 2023. године.

Извор: ПР Центар

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here