РАДУЛОВИЋ: ОД УКУПНОГ БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ 3,6 ОДСТО НА БОЛНИЧКОМ ЛИЈЕЧЕЊУ

Од укупног броја заражених само 3,6 одсто захтијева болничко лијечење Здравствени систем Црне Горе спремно је дочекао Делта сој корона вируса који се брзо преноси. Томе свједоче чињенице, казала је на конференцији за новинаре Љиљана Радуловић.
-Сви љекари свих болница у којима се лијече KОВИД пацијенти сваког дана имају онлине консултације са специјалистима Клиничког центра Црне Горе. Дакле, о сваком пацијенту у Црној Гори не брине само љекар који га води, већ у договору са колегама из Клничког центра Црне Горе свакоме од њих се конзилијарно поставља или мијења терапија и договара евентуални премјештај. Уз то, подсјећамо да однедавно у KОВИД одјељењу барске болнице раде и љекари КЦЦГ. Осим тога, у посљедње вријеме су проширени болнички капацитети – и смјештајни и кисеонички, казала је Радуловић.
Болница у Пљевљима први пут је добила централни кисеоник, проширени су капацитети и у Котору. У току је проширење капацитета у Бару, Брезовику и Клиничком центру Црне Горе.
-На данашњи дан, 20. августа 2021. године на болничком лијечењу у Црној Гори налази се 195 пацијената. То је око 53 одсто у односу тренутно опредијељене болничке постеље које на нивоу државе износе 364 кревета, али моментално, у случају потребе, капацитет може да буде проширен и на 800-1000. Један пацијент захтијева механичку вентилацију, док се неких четири одсто налази на неинвазивној вентилацији, додала је Радуловић.
Што се тиче сјевера Црне Горе, у пљеваљској, бјелопољској и беранској болници се налази 31
пацијент.
-Ниједан од ових пацијената не захтијева помоћ респиратора. У овим болницама, тренутно је слободан 41 кревет. У централном региону, у никшићкој болници и СБ Брезовик се налази 30 пацијената од укупно 88 опредијељених постеља. Ниједан пацијент не захтијева помоћ респиратора. С друге стране, очекиван је пораст пријема у барској и которској болници који примају пацијенте из комплетног јужног дијела државе. У овим болницама се лијечи 77 пацијената, а на располагању су тренутно 104 мјеста. Од оних који су хоспитализовани, четири пацијента су на неинвазивој вентилацији, један захтјева механичку вентилацију.
У КЦЦГ је на лијечењу 51 пацијенат од којих ниједан није интубиран. У Институту за болести дјеце су три пацијената који се лијече од короне. Истичемо да КЦЦГ на лијечење прима дјецу из Подгорице, Цетиња, Колашина и Даниловграда. Ово су уједно и једини педијатријски пацијенти који се хоспитално лијече у цијелој земљи.
– У циљу пружања медицинске помоћи неКОВИД пацијентима од јуче проширили смо капацитет за КОВИД пацијенте у објекту старе медицинске школе и тиме са 55 кревета, КОВИД одељење повећали на 85 кревета. На овај начин, за разлику од претходне године, омогућићемо да се не прекида лијечење свих осталих пацијената, било да се ради о амбулантном прегледу, било да се ради о болничком третману, казала је Радуловић.
Када све сумирамо, наглашавам да пораст броја заражених не прати потребу за болничким лијечењем. Конкретно, од укупног броја заражених, њих 96,3 одсто не захтијева болничко лијечење. На то је сигурно утицала вакцинација, али и чињеница да доста времена проводимо на отвореном простору. С обзиром на то да се јесен ближи, јако је важно да не одустајемо од ношења маски и држања одстојања.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here