Premda je ljetnja sezona bila relativno dobra problemi koje su imali u Institutu Igalo su se produbili, a najveći je što nisu isplaćene plate zaposlenima za septembar i oktobar. Fond zdravstva nema novac za isplatu, a od 15. marta od kada je Institut otvoren, većina pacijenata bila je fondovska. Zarađeno je oko 650.000 eura, ali nije naplaćeno. Radnici su nezadovoljni a u najavi je i štrajk.
Izvršna direktorica Instituta Igalo, dr Marina Delić kaže da su tokom ove godine radili i programe sa sindikatom i penzionerima, a tokom ljeta bilo je i samoplatežnih gostiju iz regiona.
– Sve to, međutim, nije bilo dovoljno da bi se mi postavili u bolju finansijsku situaciju. To su niskoplatežni programi, jer nas su tokom svih ovih godina spašavali strani programi, koje nismo imali ove godine. Prije 15, 20 dana dobili smo od Norveške informaciju da program nastavljaju iduće godine u aprilu i nadamo se da neće biti iznaneđenja koja bi to obustavila. Situacija je povoljnija za 2022. ali ovu godinu ćemo teško završiti – navodi dr Delić.
Kako ističe radnici, koji najavljuju štrajk, s punim pravom su nezadovoljni. Očekuju da Fond zdravstva uplati novac za usluge koje je pružio Institut u prethodnom periodu. Potraživanja su dostigla iznos od oko 650.000 eura.
– Ljudi su radili da bi zaradili. Naše plate su ionako manje nego u ostalim zdravstvenim ustanovama, imaju svoje živote i kredite, živimo u vremenu kada je sve poskupilo, a plata nema. To je legitimno pravo njihovog iskazivanja nezadovoljstva sa ovim što se dešava. Mi smo sve odradili da to pokušamo prevazići. Prosto nije u našim mogućnostima – navela je dr Delić.
Situaciju je dodatno otežala i presuda Apelacionog suda po pitanju spora sa Jugobankom Beograd, po kojoj je Institut u obavezi da isplati 3,67 miliona eura duga za kredit od prije tri decenije. Prema ranijim procjenama sudskog vještaka, to bi sa kamatama od 2006. moglo koštati i osam miliona eura.
-To smo očekivali i zbog toga smo već mjesecima u stalnim razgovorima sa Vladom, koja je i većinski vlasnik, o prihvatanju duga. Oni su o svemu informisani i čekamo njihovu odluku. Očekujemo da Vlada preuzme dug kroz otkupljivanje na način da se udio njihovih akcija u Institutu poveća – kazala je dr Delić.
U ovom trenutku boravi 470 pacijenata od kojih je oko 40 samoplatežnih i 50 libijskih, koji ambulantno koriste usluge ustanove u Igalu.
Ino programi koji se najavljuju za narednu godinu, popraviće za sada veoma tešku finansijsku situaciju. Osim Norvežana, najave imaju i od dugogodišnjeg partnera agencije Fontana, pa se može očekivati da će gosti iz Holandije početi sa dolascima već krajem marta. Očekuju i dolazak gostiju iz Danske i Švedske.