Protest Sindikata uprave i pravosuđa 1. februara

Sindikat uprave i pravosuđa  najavio je protest za 1. februar ispred zgrade Vlade. Prethodno je Skupština Sindikata uprave i pravosuđa na sjednici donijela odluku da se do 19. januara pruži šansa predstavnicima Vlade da zajednički potpišu izmjene i dopune Granskog kolektivnog ugovora (GKU) kojim bi se koeficijenti zaposlenima javne uprave i pravosuđa uvećali za najmanje deset posto, ali taj rok nije ispoštovan.

Podsjećamo, 14. februara 2023. godine potpisan je GKU za oblast uprave i pravosuđa čime su se plate prvi put od 2012. godine uvećale u prosjeku od oko 32 posto. Granskim kolektivnim ugovorom je predviđeno dodatno uvećanje zarada za 10 % zavisno od makroekonomskih parametara i limita potrošnje koji budu utvrđeni za 2023. i 2024. godinu a saglasno Zakonu o budžetu i fiskalnoj odgovornosti.

Predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa, Nenad Rakočević pozvao je sve članove sindikata da dođu na protest, da traže ono što im pripada i da, kako je rekao,  svojoj porodici i djeci kažu da nisu ispoštovani od onih koji treba da čuju glas naroda.

-Svi zajedno iz vladajuće garniture odbili su nanovo pruženu ruku saradnje, nisu nas udostojili ni pozivom, tako da će se, sada i zvanično, protest održati 1. februara u 11 časova ispred Vlade gdje će članovi Sindikata uprave i pravosuđa na ovaj radikalan način pokazati svoje veliko, nagomilano nezadovoljstvo, kazao je Rakočević.

On je rekao da je standard radnika mnogo urušen, a da je inflacija devalvirala euro. Stoga ističe da je Vlada imala uslovnu obavezu da uskladi zarade svima, a ne samo da se ispune obavezujuće norme GKU.

Predstavnik Sindikat uprave i pravosuđa, Ivan Ivanović saglasan je da se ovim pristupom može poslati jasna poruka ovoj i budućim vladama da se svaka ugovorena obaveza mora poštovati i da se zarade trebaju uskladiti sa kretanjima makroekonomskih indikatora i inflatornim kretanjima.

-Selektivan pristup je, kao što svjedočite, prisutan u dijelu povećanja zarada Upravi policije i Skupštini Crne Gore. Mi apsolutno ne tražimo bilo kakva povećanja mimo ugovorene obaveze, mi jednostavno ne želimo ni na kakav način da prosimo te zarade, već samo poštovanje ugovorenih obaveza i zakonski propisanih normi. Ako ne postoji mogućnost za povećanje tih zarada bilo je potrebno da sjednemo pregovaramo i postignemo dogovor na obostrano zadovoljstvo,”kazao je Ivanović.

Član Glavnog odbora Sindikata, Edin Mušović ističe da na ovaj način ne žele da budu rušilački faktor trenutne Vlade, već da ovako pokušavaju da im pomognu.

-Od onih velikih uvećanja od više od hiljadu eura možemo doći manjim koracima, a to je poštovanje Granskog kolektivnog ugovora koji je potpisan. Nemoguće je da ne možemo uvećati platu na godišnjem nivou za svega 70, 80 eura u prosjeku, a da pričamo da ćemo omogućiti platu od više od 1.000 eura, kazao je Mušović.

Članica Glavnog odbora Sindikata, Dijana Milić ističe da se nada da će ovim protestom doći do pravde mnogo brže nego što su prethodnih godina to mogli.

U slučaju da Vlada ni nakon protesta ne bude imala sluha za ove zahtjeve, sljedeći koraci bi mogli biti obustava rada na određeni period, blokiranje saobraćajnica u svim gradovima, protesti ispred svih organa i ustanova gdje je zastupljeno članstvo Sindikata – poručeno je sa pres konferencije Sindikata uprave i pravosuđa.

Podsjećamo, Sindikat zastupa ukupno 23.000 zaposlenih u državnoj i lokalnim samoupravama, a posredno se na ovaj kolektivni ugovor oslanja i oko 3.000 zaposlenih.

Izvor: Media biro

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here