U Azilu za napuštene životinje na Dizdarici, u okviru preduzeću Čistoća Herceg Novi, u toku su aktivnosti na proširenju kapaciteta i uređenju kućica.
Trenutno se u Azilu nalazi oko 140 jedinki. U toku je proširivanje kapaciteta, a problem sa kojim se zaposleni suočavaju je smještaj velikog broja jedinki,koje napuštaju neodgovorni vlasnici, kazala je, za RTHN Radmila Perović iz preduzeća Čistoća:

– U toku su intenzivni radovi na uređenju Azila. Napravljeno 38 novih boksova za napuštene pse i prave se ograde. Za sada je ozidano 13 kućica, što će doprinijeti rješavanju problema smještaja pasa. Kapaciteti Azila otkada je organizovan na Dizdarici je 80 do 90 jediniki, a sada ih je preko 140 smješteno u Azilu. To je preko kapaciteta.
Kolege u Azilu nastoje da što više urade prije sezone kiša i zime. Još nekih osam kućica bi zaista riješilo problem u potpunosti, jer u boks mogu da budu smještena dva psa, slične naravi. Jedinke su različitih rasa i dobi i mora se voditi računa, ocijenila je ona.
Perović se zahvaljuje sugrađanima koji su ih podržali u naporima da se stvore što bolji uslovi za zbirnjavanje napuštenih pasa.
– Imali smo zaista lijep broj donacija. Dio novca je uplaćen na račun Čistoće sa naznakom za Azil, a uplaćivale su firme sa kojima radimo, odnosno, kod kojih kupujemo materijal. Imali smo i donacije, jer njima treba i ćebad, sredstva za higijenu, posude za hranu, osvrnula se Perović.
Nedavno je organizovana Akcija udomljavanja pasa, koja je naišla na dobar odziv sugrađana:
– Udruženje Ukrajinaca u Herceg Novom je u ovoj akciji doniralo određenu količinu ćebadi i prekrivača jer je na Dizdarici zimi veoma hladno. Zahvaljujemo svima na ovim donacijama. Radimo sve da do zime završimo neophodne radove. Veliki pomak je urađen.
Iz legla majke i tri kučića, dvoje je udomljeno a jedno je na čekanju.
Najveći problem je neodgovorno vlasništvo. Česta je situacija da vlasnik donese štenad i ženku. Kolege kažu, da prosto više nema mjesta, a kapaciteti u Azilu su ograničeni. Ostavljaju ih, pored Azila i onda neko zove i mi ih po nalogu pokupimo, objašnjava situaciju Perović.
– Nadamo se do zime da ćemo neke kućice da ozidamo, jer mnogo je bolje da imamo ozidane nego drvene kućice, koje propadaju. One propadaju i uz sav trud volontera i zaposlenih koje ih farbaju,održavaju, ocjenjuje Perović.
Održavanje Azila je problem zajednice, a ne samo preduzeća Čistoća, zato apeluju na vlasnike da vode računa o svojim kućnim ljubimcima. Pozivaju sve koji su u mogućnosti da pomognu oko postupka zbrinjavanja i udomljavanja.