Knjiga „Kad đavoli polete“ Vladimira Kecmanovića, promovisana je sinoć u Kući Iva Andrića. Sa autorom je razgovarao književnik Gorčin Blagojević, ali i publika.
Kecmanović svojim osobenim stilom i načinom pisanja ukazuje da je njegova priča o zlostavljanju dječaka tek metafora, simbol globalnog zlostavljanja koje trpimo i sa kojim živimo. “Kad đavoli polete” gorka je pripovijest u kojoj se sažimaju brojne velike i bitne teme – od suočavanja pojedinca (inicijalno autsajdera) sa svijetom do oceubistva, u cijelosti protkana referencama na Šekspirovog “Hamleta”, počevši od kreda istaknutog na naslovnici da “ne ubija onaj koji drži nož, nego onaj kome ostaje imperija”.
„Kad đavoli Polete“, kako je rekao Blagojević, jedan je od najužasnijih romana u našoj savremenoj modernoj književnosti.
-Užasan po tematici, ali užasno vrijedan i užasno zanimljiv na više ravni. Njegov autor je i ranije probijao granice, a ovim romanom je čini mi se zakucao istinu na glavni gradski trg i možemo reći da je Vladimir Kecmanović naš savremeni klasik. Od ovog trenutka i ove knjige više niko ne bi trebalo da ima dilemu, kazao je Blagojević.
Psihičko i seksualno zlostavljanje dječaka je tema koja nažalost danas ne diže mnogo bure i autor je zakoračio gdje ne bi većine ni privirila, prije svega zbog prisutne autocenzure, zbog svijesti šta je to dobro i o čemu treba pisati, tako i zbog krajnje neprijatne teme, kazao je Blagojević.
-Pravi književnik živi u likovima u svakom liku istovremeno i do kraja i nije lako pisati ovakvu knjigu. Kecmanovićeva rečenica je u većini slučajeva kratka, a kada je duga ona je na jedan neuobičajan način nedovršena. Prosto nagoni da je dovršavamo i domišljamo šta se krije dalje, da je nastavimo. Dok čitamo tjera nas da razmišljamo o tome o čemu nikada u životu ne bismo pomislili, objasnio je Blagojević.
Autor Vladimir Kecmanović kazao je da je teško jednostavno reći kako je došao na ideju da napiše ovu knjigu.
-Ideja se negdje rodi, ali motivi za nju su vrlo komplikovani i različiti. Istina je da mi je neki prvobitni okidač bio to što me nervirala ta navala političke korektnosti koja je potpuno neiskrena bila u tom slučaju. Konkretan slučaj je bila ta priča o zlostavljanju žena koje je počelo od Holivuda , pa je stiglo i do nas. Hipokrizija koja postoji nevjerovatno iritantna i sa njom se suočavamo ne samo u svijetu nego i kod nas i to je bio stvarno možda neki početni okidač. Ali, kada pričamo o književnosti taj okidač dobija kroz proces pisanja toliko mnogo transformacija , da je gotovo nebitno šta je bio podsticaj, objasnio je Kecmanović.
Roman je pisao nešto više od godinu i za jako kratko vrijeme postao vrlo popularan. Za ovaj roman, autor je 2022. godine nagrađen priznanjem „Zlatni suncokret“,