Projekti novog sistema vodosnabdijevanja visinskih zona, hercegnovskog zaleđa, rivijere

Preduzeće Vodovod i kanalizacija Herceg Novi pozitivno posluje i ostvaruje plan i program aktivnosti za ovu godinu. Izmirena su sva dugovanja ovog preduzeća, a njima veći pravni subjekti duguju oko milion eura, što je 20 odsto u odnosu na planirane godišnje prihode.

Uspješno se realizuju višemilionski projekti vezani za poboljšanje vodosnabdijevanja u višim zonama, na rivijeri i Luštici, kazao je za RTHN direktor DOO Vodovod i kanalizacija Herceg Novi Boro Lučić:

Boro Lučić

– Do danas smo uspjeli da nemamo više dugova, da vratimo sve kredite, u plusu smo nekoliko stotina hiljada eura, što nam omogućava i više ulaganje sopstvenih sredstava u održavanje mreže, u izradu elaborata, studija i drugih uslova da se napravi projekat i planovi aktivnosti. Za 10 mjeseci smo uspjeli da se finansijski konsolidujemo i uradili smo plan kako da stabilizujemo našu mrežu, jer su gubici enormni,a svake godine, posebno ljeti, imali problema da snabdijevamo visinske zone vodom. Ovog ljeta smo uspjeli da nije bilo restrikcija po tom pitanju,ali stanje je potrebno da se mijenja, da se vodovodni i kanalizacioni sistem prati izgradnju grada, ocijenio je Lučić.

Vodovod, zgrada

Od početka godine je urađeno dosta projekata, u cilju stvaranja preduslova za izgradnju nove vododovne mreže. Jedan od njih je bila priprema za projektovanje glavnog projekta  rezervoara u Kumboru.

–  Sada se privodi kraju izrada glavnog projekta, Izgradnjom novih hotela, Portonovog i brojnih objekata, bolnice što se planira u Kumboru, je došlo u pitanje da sa ovim postojećim rezervoarom, možemo da održavamo mrežu i vodosnabdijevanje od Zelenike do Đenovića, ukazao je Lučić.

Idejni projekat koji je bio aktuelan 2 000-te godine, prerađen i prilagođen postojećoj situaciji, a riječ je o projektu visinskih zona Herceg Novog:

– Grad se nema gdje širiti osim u rubnim dijelovima i visočijim predjelima. Par godina imamo problema sa vodosnabdijevanjem viših zona, jer se ubrzano gradi, pa je Topla spojena sa Modrom Pločom. Ovim projektom namjeravamo da riješimo postojeće probleme i da omogućimo razvoj grada u sljedećih 50 godina. Upravo je potpisan Ugovor sa firmom Civil inženjering (Civil Engineering), koja treba da projektuje glavni projekat novog podsistema vodosnabdijevanja od Mojdeža do Poda, objašnjava Lučić.

Izgradnjom  oko 13 km nove vodovodne mreže napraviće se novi distributivni sistem od Mojdeža do Poda. Sa Poda se vraća voda do Tople, jer rezerovar na Podima pokriva veliki dio naselja. Izgradnjom novog cjevovoda i pet rezervoara sa 6 000 kubika, potpuno bi se promijenila „krvna“ slika našeg Vodovoda. Umjesto da pumpamo vodu kao što sada radimo, to izaziva pucanje cijevi i druge probleme, voda bi išla gravitaciono. Sve bi ubuduće povezali u jedan sistem, gdje bi se gravitaciono punili svi rezervoari, čime bi riješili veliki broj problema i uštedili velike količine vode, te ostvarili značajne uštede u potrošnji električne energije.

Izgradnjom ovog cjevovoda ujedno bi bio omogućen i budući sistem vodosnabdijevanja Trebesina, Kamenog i Mokrina.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here