ПРОЈЕКАТ „FLOOD AND FIRE“ ПРЕДСТАВЉЕН У ХЕРЦЕГ НОВОМ

У оквиру пројекта „Flood and fire“ у херцегновској Служби заштите биће оформљен заједнички комуникациони центар за управљање непогодама. То је саопштено на представљању пројекта у Херцег Новом, на којем је наша Општина водећи, а остали партнери су Град Требиње, Општина Конавле, Општина Равно и Институт за развој и напредак Херцеговине.

Пројекат je одобрен је у оквиру позива ИПА Програма прекограничне сарадње Хрватска – Босна и Херцеговина – Црна Гора. Уз Центар, биће обезбијеђена возила и опрема. Према ријечима предсједника Скупштине Ивана Отовића кроз пројекат ће бити унапријеђена сарадња између Служби за заштиту и спасавање:

-Пројекат је изузетно значајан за нашу прекограничну регију и уз унапријеђење сарадње биће набављена специјализована возила за службе заштите и спашавања и дрон. Ово је само један од пројеката који је Општина Херцег Нови добила у претходне двије године и можемо се похвалити да смо међу најуспјешнијим општинама, не само у Црној Гори него и региону, казао је Отовић.

Комуникациони центар ће увезати све три општине Требиње, Конавле и Херцег Нови, казао је Александра Шкобаљ из Службе заштите и спасавања:

-Циљ пројекта је да се општине повежу, како би се на адекватан начин реаговало. Општина Херцег Нови добија ватрогасно возило, мало возило за шумске пожаре, чамац, ватрогасна спасилачка одијела и моторне пумпе за поплаве. У оквиру пројекта биће организоване и обуке у сарадњи са општинама, казао је Шкобаљ.

Срђан Асановић из Института за прогрес развоја Херцеговине казао је да су све општине на које се пројекат односи географски повезане и имају исте проблеме:

-Пројекат је добијен у трилатералном позиву и то партнерима даје јаку референцију да реализују пројекте и у будућности повлачимо што више средстава из Европских фондова. Овим пројектом рјешавамо превентивно дјеловање услед елементарних непогода, поготово пожара и јачамо локалне институције, казао је Асановић.

Наташа Тучић из пројектног тима Требиња казала је да је циљ заштитити животну средину на још бољи и ефикаснији начин:

-Ово је за нас врло значајан пројекат а буџет је око 370.000 еура и Добићемо значајну количину опреме, возила, дрон као и апарате за рано дојављивање и праћење ситуације на терену,казала је Тучић.

Перица Пушић из општине Конавле казао је да су ватрогасци средишња служба сигурности на локалном нивоу за све врсте интервенција:

-Ми ћемо кроз овај пројекат добити нову опрему која ће служити да подигнемо ниво спремности и ефикасност. Добићемо шумско навално возило, комплете ватрогасне опреме, једно мање возило за интервенције на мање приступачном терену и дрон. Важно је да се успостави и једна квалитетна комуникација између служби јер одређене катастрофе могу бити заједнички проблем и јако је важно да постоји комуникација и модел кординације како би се заједнички реаговало, додао је Пушић.

Имплементација пројекта започела је 15. августа 2020. године и траје двије године, до 14. августа 2022. године. Укупна вриједност пројекта је 1.851.353 еура, од чега је кофинансирање Европске уније 1.573.650.05 еура, односно 85%.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here